Paměť Mourových realizací – výstava v Casa da Arquitectura

„Někteří spisovatelé stráví celý život sepisováním stále stejné knihy. Tak jako u všech zjednodušujících prohlášení, to není zcela pravda, ale částečně mohu souhlasit. Jsou i tací, kteří tvrdí, že všechny knihy jsou autobiografické.
Na základě 'mých' prvních domů, musím souhlasit s oběma předchozími tvrzeními. Čtrnáct let od dokončení mého prvního domu, stále kreslím opakování toho samého, znovu a znovu jako posedlý. Výsledky jsou pokaždé natolik jiné, až se sobě znovu podobají (odolávají tomu, aby je formovalo jejich umístění). Pořád kreslím ten stejný dům pro toho samého člověka – pod různými pseudonymy -, jakoby my myšlenka byla uložena do kamene, jak už říkal Aldo Rossi: 'bez toho, aniž bych se nechal rozptylovat zbytečnými lidmi nebo věcmi, ve víře, že pokrok v umění a vědě závisí na takovém druhu kontinuity a stálosti, které jsou jedinými prostředky k dosažení obměny'.“
Eduardo Souto de Moura, 1. března 1989

Od loňského října si můžete v největší portugalské instituci věnované moderní architektuře prohlédnout obsáhlou retrospektivu držitele Pritzkerovy ceny z roku 2011. Na ploše přes 1000 m² je vystaveno čtyřicet projektů a realizací, které vznikly v kanceláři Eduardo Souto de Moury za uplynulá čtyři desetiletí.

Casa da Arquitectura disponuje největší architektonickou sbírkou v Portugalsku. Od roku 2017 se nachází v přestavěném areálu bývalého vinařství Real Vinícola. Předtím devět let (2009-17) fungovala v historickém domě Sizových rodičů, který si na konci 19. století nechal postavit Sizův pradědeček z matčiny strany José Gonçalves de Lima Camacho a v roce 1961 jej Álvaro Siza zařídil pro potřeby rodiny a v květnu 2009 se do přestavěného domu nastěhovala Casa da Arquitectura.

Jedním z největších dárců Casa da Arquitectura je právě Souto Moura, který do architektonického archívu věnoval 188 skicáků, 604 modelů, 8863 výkresů a veškerou písemnou i fotografickou dokumentaci pokrývající celou jeho profesní dráhu.

Význam celé akce vám dojde ihned po příletu do Porta, kdy při cestě z letiště spatříte v tramvaji plakáty lákající na Mourovu výstavu. Později, když se vypravíte do ulic v Matosinhos, tak vás opět vítají desítky bannerů vlajících na sloupech městského osvětlení. Moura je v přístavním městě všudypřítomný nejen na plakátech, ale také prostřednictvím impozantního kilometrového předláždění nábřeží, kde by žulová promenáda s podzemním parkovištěm měla být časem doplněná o technicistní pavilony s veřejnou náplní.

Mourova výstava “Memória, Projectos, Obras“ (Paměť, projekty, práce) je první velkou událostí od přestěhování Casa da Arquitectura do areálu Real Vinícola v roce 2017. Kurátorsky se na celé akci, která potrvá bezmála rok a bude spojená s bohatým doprovodným programem, podílel historik architektury z benátské univerzity IUAV Francesco Dal Co a Mourův syn Nuno Graça. Ti kromě výstavy také koncipovali objemný katalog vydaný pod hlavičkou Yale university, kde se dozvíte mnohé o pozadí formujícím Mourovu slabost k antické kultuře, francouzské filosofii, marxistické období, sbírání prvních pracovních zkušeností v Sizově ateliéru a především studium Miesovy tvorby (v knihovně má více než tři metry svazků o tomto německém modernistovi a může si tak dovolit tvrzení, že Miesovy detaily nebyly vždy tak pravdivé, jak ve spisech hlásal).

Ze stovek návrhů byla nakonec vybrána čtyřicítka prací (34 dokončených a 6 rozpracovaných) a ty se pak rozložily na monumentální stůl (dlouhý 65,79 m a široký 3,02 m) uprostřed hlavního sálu historické budovy s odhaleným krovem. Rozměrnější exponáty jsou vystaveny podél obvodových stěn. Kromě finálních dřevěných modelů jsou k vidění také pracovní verze z papíru, aby si návštěvníci mohli představit evoluci projektu a Mourovo hledání vhodné formy. S odstupem několika dekád již měl Moura příležitost rekonstruovat své vlastní práce (redukovat program, rozšířit či změnit dispozici).

V přízemí sousední budovy je vestavěná místnost se šesti rozpracovanými projekty, kterých se dočkáme v nadcházejících letech, a také inspirační předměty (plakáty, obrazy, knihy a hudba obklopující Mouru při práci v jeho ateliéru). Celkem je vystaveno 120 výkresů, 80 skic, 70 zápisníků, 70 modelů, 27 velkoformátových fotografií a 50 malých snímků.

V rámci výstavy se na konec dubna chystá dvoudenní konference, kde m.j. vystoupí Jean Nouvel, Campo Baeza, Jonathan Sergison nebo Francisco Mangado. Mourovu obsáhlou tvorbu můžete v portugalské Casa da Arquitectura zhlédnout až do poloviny října.

Více informací >
0 komentářů
přidat komentář

Související články