Památkáři začali s největší opravou Stonehenge za desítky let

Vložil
ČTK
14.09.2021 17:05
Velká Británie

Londýn


Londýn – Památkáři dnes začali opravovat praskliny a díry v komplexu menhirů a kamenných kruhů Stonehenge v Anglii. Půjde o jednu z největších oprav za poslední desítky let, uvedla agentura Reuters s odvoláním na neziskovou organizaci English Heritage, která za správu neolitického monumentu zodpovídá.


Na menhirech, které byly do kamenných kruhů umístěny před 3000 až 1600 lety před naším letopočtem, je třeba zahladit praskliny způsobené erozí a předchozími opravami. Ochranáři je odhalili pomocí laserového skeneru.

"Stonehenge je mezi kamennými kruhy jedinečný díky svým překladům a speciálním spojům používaným k jejich zajištění,“ uvedla kurátorka Heather Sebireová z organizace English Heritage. "Čtyři a půl tisíce let bičování větrem a deštěm vytvořilo na povrchu kamene trhliny a díry a tato zásadní práce ochrání rysy, díky nimž je Stonehenge tak osobitý,“ dodala Sebireová.

Kvůli pracím bude vztyčeno lešení - nejvyšší má dosahovat do výšky devíti metrů – aby se ochranáři dostali až na vrchol kamenů. Opravy by měly zamezit zvětšování již existujících prasklin. Památkáři také během prací nahradí cementovou maltu, která se používala při opravách v 50. a 60. letech, vápennou.

V rámci projektu se na místo vrátí 71letý Richard Woodman-Bailey, který v roce 1958 umístil minci pod jeden z obřích kamenů. Jeho otec tehdy vedl restaurační práce na památce, která je zapsaná na seznamu světového dědictví UNESCO. Vymění ji za nově vyraženou dvoulibrovou minci, uvedla English Heritage.
0 komentářů
přidat komentář

Související články