Tesaři opravují zničenou střechu Notre-Dame pomocí středověkých technik

Vložil
ČTK
05.06.2023 08:25
Francie

Paříž


Paříž - Pokud by bylo možné cestovat v čase, středověcí tesaři by nepochybně žasli, kdyby viděli, jak se dnes při opravě střechy katedrály Notre-Dame používají techniky zpracování dřeva, které byly zavedeny před více než 800 lety při stavbě této památky. O rekonstrukci světoznámé architektonické a církevní památky v srdci Paříže, kterou poničil požár, napsala agentura AP.


Jistě to platí i naopak pro novodobé tesaře, kteří využívají dovednosti z dob středověku. Práce se sekerami při výrobě stovek tun dubových trámů pro krov nové střechy Notre-Dame je pro ně jako cesta zpět časem. Díky ní si uvědomili šikovnost svých předchůdců, kteří ve 13. století posunuli hranice architektury.

"Někdy je to trochu ohromující," řekl tesař Peter Henrikson. Když buší palicí do dláta, občas se prý přistihne, jak myslí na své středověké kolegy, kteří před 900 lety vyřezávali "v podstatě stejný spoj". "Je to fascinující. Pravděpodobně v některých ohledech přemýšlíme nad stejnými věcmi," dodal.

Použití ručního nářadí k obnově střechy, kterou plameny v roce 2019 proměnily v popel, je záměrná, promyšlená volba. Elektrické nástroje by práci nepochybně urychlily. Cílem je ale vzdát hold ohromujícímu řemeslnému umu původních stavitelů katedrály a zajistit, aby staleté umění ručního opracování dřeva žilo dál.

"Chceme obnovit tuto katedrálu tak, jak byla postavena ve středověku," uvedl generál ve výslužbě Jean-Louis Georgelin, který na rekonstrukci dohlíží. "Je to způsob, jak zůstat věrný (ruční práci) všech lidí, kteří postavili všechny mimořádné památky ve Francii," dodal.

Kvůli krátkému termínu na dokončení prací - katedrála má být znovu otevřena v prosinci 2024 - využívají tesaři a architekti také počítačové navrhování a další moderní technologie, aby urychlili rekonstrukci. Počítače použili k vytvoření detailních tesařských plánů, aby bylo zaručeno, že jejich ručně vyrobené trámy do sebe přesně zapadnou.

"Tradiční tesaři toho hodně nosili v hlavě," poznamenal Henrikson. Je "docela úžasné, když si uvědomíme, jak to dokázali s tím, co měli, s nástroji a technologiemi, které měli v té době k dispozici", dodal. Jednašedesátiletý Američan pochází z města Grand Marais v Minnesotě. Většinu ostatních řemeslníků pracujících na dřevěné konstrukci tvoří Francouzi.

Rekonstrukce střechy překonala důležitý milník v květnu, kdy byly v dílně v údolí Loiry na západě Francie smontovány a postaveny velké části nové dřevěné konstrukce. Tato zkouška naostro ujistila architekty, že kostra je vhodná pro daný účel. Příště bude sestavena na vrcholu katedrály. Na rozdíl od středověku bude do Paříže dovezena nákladním autem a na místo vyzdvižena mechanickým jeřábem. Kvůli práci bylo pokáceno přibližně 1200 stromů.

"Naším cílem bylo uvést do původního stavu dřevěnou rámovou konstrukci, která zmizela při požáru 15. dubna 2019," řekl architekt Rémi Fromont, který vypracoval podrobné nákresy původní kostry.

Obnovený krov je "stejná dřevěná konstrukce jako ta ze 13. století". "Máme naprosto stejný materiál: dub. Máme stejné nástroje, včetně stejných seker, které byly používány. Máme stejné know-how. A brzy se (katedrála) vrátí do původní podoby. Je to skutečné vzkříšení," dodal.
0 komentářů
přidat komentář

Související články