Umělci musí opustit likusáky na Kraví hoře do neděle, vyzvalo je vedení Brna

Vložil
ČTK
21.02.2024 20:40
Brno


Brno - Vedení Brna dnes oznámilo zástupcům společenství mladých umělců Kreativní Kraví hora, že musí do neděle opustit budovy v bývalém vojenském areálu na Kraví hoře, takzvané likusáky. Schůzka na magistrátu se konala dnes od 14:00, vedení města k účasti na ní zástupce společenství vyzvalo dve hodiny předem. Svůj požadavek město opírá o výzvu stavebního úřadu městské části Brno-střed, řekl ČTK zástupce společenství Radovan Přikryl. Umělci se však nechtějí tak rychle vzdát a chtějí úřední výzvu revidovat a zjistit, zda je validní, nebo pouze účelová. Vedení města jen plní požadavek úřadu, tlumočil ČTK stanovisko mluvčí magistrátu Filip Poňuchálek.


Likusáky jsou zhruba 80 let staré dřevěné domky, kterých je na Kraví hoře poblíž hvězdárny zhruba 20, šest jich je města, ostatní jsou Vysokého učení technického. Těch se výzva stavebního úřadu netýká, ač jsou podle Přikryla v prakticky stejném technickém stavu. V likusácích několik let funguje komunita zhruba 300 umělců, výtvarníků, sochařů či muzikantů. "Pokud by musela jen část z nich odejít, tak to znamená rozpad komunity, která není jinam přemístitelná," uvedl Přikryl.

Stavební úřad konal na základě místního šetření 24. října 2023 a výzvu zaslal magistrátu 5. února, vyplývá z dokumentu, který Poňuchálek ČTK poskytl. Ve vyjádření píše, že výzvu obdržel magistrát v pondělí 19. února odpoledne. Podle stavebního úřadu jsou budovy nezpůsobilé k užívání. "Nejsou stavebně ani konstrukčně provedeny v souladu se současně platnými právními předpisy a normami z hlediska jejich požadavků na požární bezpečnost staveb," píše se v dokumentu, který vyzývá k okamžitému zamezení vstupu. Přikryl uvedl, že podle současných předpisů logicky nejsou postaveny stovky historických budov. Nicméně dodal, že úřad vyzval majitele, aby do konce května zajistil úpravy, které užívání umožní. "Nejedná se o nic zásadního a je to řešitelné. Ale mám dojem, že vedení Brna řešení najít nechce," řekl Přikryl.

Poňuchálek uvedl, že město hledá řešení jak zajistit požadavky stavebního úřadu s ohledem na nájemníky. "Kreativní odvětví město chce podporovat a budeme hledat náhradní prostory, to však není jednoduchý úkol. (...) Likusáky nikdy nebyly zkolaudovány a nebyly ani určeny k účelům, pro které jsou užívány dnes. Plocha, na které se nachází, je dlouhodobě vedena v územním plánu jako veřejná zeleň," uvedl Poňuchálek.

Přikryl míní, že kroky města jsou vedeny snahou likusáky odstranit. Před dvěma lety usiloval ředitel Hvězdárny a Planetária Brno Jiří Dušek (dříve senátor za ANO, nyní za ODS) o to, aby zde vznikl park. "Loni před volbami nám ovšem řekl, že o prostor nemá zájem," poznamenal Přikryl. Ten také zmínil, že měla vzniknout pracovní skupina složená ze zástupců města, VUT a společenství umělců, která se měla zabývat transformací a budoucností místa, město ji však nakonec nevytvořilo.

"Víme, že likusáky tu nebudou stát navěky. My jsme navrhli proces, jak to architektonicky řešit, lze bourat postupně a zbourané budovy nahrazovat, ale město se patrně rozhodlo pro konečné řešení," myslí si Přikryl. Podle něj není ani proveditelné, aby byly budovy do neděle vyklizené, nachází se v nich věci v hodnotě statisíců korun.
1 komentář
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
Nápis na cedulce uvnitř likusáku
Aleš Martiník
26.02.24 06:34
zobrazit všechny komentáře

Související články