Mohelnice má má novou městskou knihovnou, i s vybavením stála 80 milionů


Mohelnice – Mohelnice na Šumpersku má novou městskou knihovnu, stavbaři ji budovali asi tři roky a stála zhruba 80 milionů korun. Bezbariérová stavba je na bývalém parkovišti u radnice, tisícovce klientů poskytne komfortní zázemí a má i přednáškový sál pro 110 lidí, řekli ČTK zástupci radnice a knihovny. Původní knihovna byla kvůli stěhování 30.000 knih a vybavení od 10. října uzavřena.


Podle starosty Mohelnice Pavla Kuby začala stavba knihovny v roce 2021. Práce zkomplikovalo odstoupení stavební firmy, která zakázku vyhrála, svou roli hrála válka na Ukrajině, zdražení stavebního materiálu a stavebních prací. "Jde o zcela novou budo- vu vedle radnice, stojí na místě původních budov v centru města, které byly zbourány v 70. letech. Pět desítek let zde byla parkovací plocha," řekl dnes ČTK starosta Kuba.

První studie na knihovnu pochází podle něj z roku 2014, původně se počítalo s tím, že zde vznikne místo pro archiv a knihovnu. Poté, co se podařilo archiv přesunout do jiných prostor, otevřela se cesta pro vznik samostatné knihovny. Na zakázce pracoval architekt Aleš Burian a jeho tým, který má za sebou revitalizaci mohelnického náměstí a přilehlých ulic v centru města. "Hlavními důvody stavby nové knihovny byla bezbariérovost, dosavadní knihovna sídlila v malých prostorách neumožňující její rozvoj, a také nájemné v domě, který nepatřil městu," doplnil starosta.

Podle vedoucí knihovny Hany Haltmarové je rozdíl knihoven markantní, vyzdvihla i její bezbariérovost. "Dosud jsme fungovali v prvním patře bez výtahu, půjčovny jsme měli společné. Rozdíl je nyní opravdu velký – v prvním patře bude půjčovna pro dospělé a oddělení pro děti bude ve druhém patře. K dispozici budeme mít v přízemí také přednáškový sál, budeme mít tak možnost pořádat akce většího rozsahu, spolupracovat budeme i s dalšími subjekty ve městě. Naše náplň se tak rozšíří," řekla dnes ČTK vedoucí knihovny, která registruje 1100 čtenářů.

Stěhování původní knihovny do nových prostor bylo podle ní poměrně náročné, zapojily se sportovci, děti i čtyři vězni z olomoucké vazební věznice. "Díky těmto pomocníkům se podařilo knižní fond čítající bezmála 30.000 knih přestěhovat," doplnila Haltmarová.

Náklady na stavbu knihovny čítají zhruba 73 milionů korun, vybavení atypickým nábytkem vyšlo podle starosty na dalších 12 milionů korun. Město získalo na stavbu knihovny dotaci 40 milionů korun od ministerstva kultury, Olomoucký kraj přispěl na vybavení částkou 405.000 korun. Čtenářům bude nově k dispozici integrovaná biblioschránka, kde budou moci vracet knihy mimo otevírací dobu knihovny, v půjčovně je také instalováno samoobslužné zařízení pro vrácení a půjčení knih.
0 komentářů
přidat komentář