zvnútra sa mi tento dom veľmi páči. pôsobí na mňa až dojmom loftu. hoci tie kovové schody sa mi nezdajú ani pekné na pohľad (tie sú fakt ako z továrne), ani dvakrát bezpečné. čo sa fasády týka, mne osobne tieto v súčasnosti veľmi populárne plechovkové vzhľady nekonvenujú, "garáž" je úlet. celkovo si myslím, že pre tento typ domu je v prvom rade nevhodne zvolená lokalita, šmoulie mestečko určite nie je to pravé. a to pletivo dookola pozemku dúfam raz časom nahradí normálny plot.
Mno umístěny televieze je dost nevychytané, aŤ se obyvatelé rádi divají nebo ne a garáž, jakožto grill na auto... přeji majitelům příjemné letní nastupování. Jiank je oběkt pěkný
ano ta televize tam vypadá opravdu legračně... jinak interiér pěkný, to stropní osvětlení působí zajímavě. co mě ale opravdu vadí je exteriér a vztah domu vůči pozemku a okolí... prostě vezmete pole, a postavíte na něj krabici. co víc řešit žejo. stín zřejmě potřeba neni, soukromí taky ne, stromy akorát překážej, trávu sekat netřeba, nivelizační úpravy zbytečně pracné, že tam bude foukat vítr jak blázen asi taky nikomu nevadí...
ne opravdu, s podobným přístupem k pozemku a kontextu: proč si investor vůbec pořizuje dům? proč si nekoupí raději pěkný byt nekdě v centru? věřím že se to časem nějak trochu zabydlí a usadí, ale už na té architektuře je vidět, jak je to považováno za hluboce druhořadý problém. na mě to tak alespoň působí.
Gratuluji investorovi, za ne moc vysoke naklady bude uzivat hezky a funkcni dum.
Moji zkusenosti je, ze v krbu byva obcas lepsi program nez v TV a to se se mno shodnou i deti.
Zajimal by mne nicmene naklad na m3 obestaveneho prostoru, zejmena mne o zajima podil, ktery predstavuje naklad na vyplne otvoru, dubovou mozaiku, zarizovaci predmety v koupelnach, pripadne topeni. U meho domecku s priblizne stejnou zastavenou plochou/obestavenym prosteorem to byl ve fazi dokonceni objektu dost vysoky jednotlivy naklad.
Kontrast vzhledem k jinym domum krajine neuskodi, naopak kolemjdouci budou hned vedet kdo ma vkus (podle meho mineni) a taky kdo mel penize na dobreho architekta.
Dekuji.
Nevím jestli tento dům být nízkonákladový, nebo to je minimalizmus. Spíš je to jen minimalistický, či jen industriální styl. Nízké náklady byly snad jen v materialech. Provoz asi bude dražší, protože střešní okna nebudou izolovat jako střešní izolace. Televize je nejspíš na pojízdném stolku, takže žádný problém. Garáž by měla takhle zůstat! Oddělená od domu a lehké konstrukce. Jen by mě zajímalo jestli to vyhovuje stavební regulaci přikazující postavit garáž. Jestli ano, je to bezva.
možnost sehnat v česku dobrý byt za únosný peníz se limitně blíží nule. pokud chci něco alespoň trochu lepšího a mám omezený rozpočet, musí bohužel volit cestu stavby domu
Ad palmexman
| 17.10.08 03:44
Na tom ale nic nemění fakt, že inteligentního a vkusného člověka poznáš podle kvalitně vyprojektované ZAHRADY (tedy nikoliv trávníku s chvojkami) !!! Honzův příspěvek je zkrátka zcela k věci...
U podobně řešených vnitřních dispozic - s velkou obytnou prostorou, prostupující do druhého patra - mě vždycky zajímaly náklady na vytopení - resp. jak je vyřešena cirkulace tepla, pro pocit tepla při zemi? Je to úsporné?
Mohu žádat odpověď?
podobnych stavbicek je nasekano v Evrope i mimo hafo - v pripade teto nejde o zadne novum,nic, nad cim by se mel clovek delsi dobu pozastavovat - carrport je podivna vec,max. na 2 roky,potom se budou dit veci neuveritelne - domek sam i s perspektivou postupneho rustu neni zajimavy - zahrada - mozna by bylo snazsi,realizovat suchou japons.zahr. a pak uz by nebylo treba starat se vubec o nic.
Ne, to opravdu nejsem, ale v tomhle bych nebydlela ani za nic, a to jsem prosím zastáncem moderní architektury (na konci školy to bylo téma mé ročníkové práce). Nelíbí se mi stropy černé barvy, padaly by na mě. Celkově dům není k zahození, plechové fasády já ráda, ale tady to vypadá prostě jako větší stavební budka. Je mi líto
dobrý dům - ohledně té nízkoenergetiky to sice dotažené asi nebude (ten velký prostor by bez krbových kamen byl nemyslitelný, stejně tak střešní světlíky... ale Praha není Trutnov, že) jinak ta zahrada je skvělá, doufám že takhle zůstane - kdyby jen na truc těm měštákům (v okolí ale i tady na webu !)
Hnusná plechová krabice, uvnitř holé tmavé betonové stropy. No, úžasný architektonický počin, s tím si "architekti" lámali hlavu aspoň rok, než z nich vypadla tato hrůza. A ty "čisté detaily" Martine Farkaši! Hlavně, že tam nenavrhli špinavé detaily.
Mě by tedy osobně zajímalo, jak si představujete dobrý "architektonický počin" podle Vás? Nechcete uvést nějaké příklady (zkuste zohlednit orientační cenu a účel stavby, Tugendhatka patří do jiné kategorie )?
Tenhle dům, jeho interiér, čistý a jednoduchý na mě působí jako krásná ukázka kvalitního návrhu, který jistě vyhovuje klientům. Klientům, kteří ví jak bydlet - na rozdíl od většiny obyvatel téhle země.
Budulínku, doufám, že to o té "zahradě" jste myslel jako vtip. Tohle je (aspoň podle fotek) neudržovaný pozemek po dokončení stavby, tedy developersky pojednané, několik let neudržované, pole. Pokud by takto měl ten pozemek vypadat trvale (předpokládám, že snad ne), vztahoval by se na něj nejspíše zákon č. 326/2004 Sb., měšťáci,neměšťáci...
To: mauglee: Pokud klienti vědí, jak bydlet (na rozdíl od většiny obyvatel této země), pak nechápu, proč zvolili zrovna satelit. Myslíte, že je to ideální bydlení?
Předpokládám, že zde bude opět hlavním důvodem finanční stránka věci. Pochopitelně by každý chtěl bydlet na jižních svazích, nejlépe z výhledem na jezero (když moře není ).
Komentoval jsem především samotné bydlení uvnitř. Ano, při komplexním hodnocení (ke kterému jistě výběr pozemku, samotné urbanistické řešení lokality, patří) má celek jisté nedostatky. Nebavím se tady ale o ideálním bydlení, to si představuji úplně jinak.
Klient si nejspíš pořídil pozemek a pak architekta. A úkol splnil parádně.
Možná se pletu, ale na fotkách (šestá fotka) vidím trčet zezadu z těch černých hranatých kamen uprostřed místnosti elektrickou osvětlovací lampu. Zvláštní. Jak je tam přiveden el. proud? Asi spodem z podlahy. Jak to bude svítit, až budou topit?
No, třeba je to ten "architektonický počin", nebo že by to byl ten "čistý interiér" ?
Předpokládám, že uživatelé se rychle nabaží té krásy a až zchrastí nějaké peníze, nechají si ty úžasné stropy vyomítat.
"ví jak bydlet" - to je zajmavej pohled.
co to ale znamená? mohl bych se dozvědět, jak se správně bydlí? není náhodu ten přístup, kdy architekt znásilňuje klienta a jeho život učením "nového bydlení", a převychovává ho tak ve jménu krasného nového světa, doba kdy i architektura RD byla sociální inženýrství a nástroj převýchovy v "moderního člověka", tak trochu za námi?
neměl by dnes spíše architekt znovu hledat nejzákladnější potřeby lidí, i když se mu třeba příliš nehodí do krámu svého minimalistického tvarosloví a pojetí, a pokoušet se je vkusně a inteligentně naplňovat? Snažit se vciťovat, spíše než mluvit o tom, jak neumějí bydlet?
...Kdykoliv slyším v poslední době někoho žvanit o tom jak lidé neumění bydlet, polejvá mě studenej pot. To architekti neumějí pochopit, jak lidé potřebují bydlet.
Finanční stránka věci- nevím, nakolik je pozemek v satelitu levnější než pozemek někde mimo, třeba ve staré zástavbě. Možná, že je, možná, že se cena příliš neliší a možná, že... atd. Co ale je určující definitivně, to je právě prostředí satelitu a s tím nikdo nic nenadělá. Má však tu výhodu, že je předem odhadnutelné, takže každý ví (měl by vědět), do čeho jde. Rozhodně to není nic, co by splňuje nějaké ideály bydlení. Alespoň mě žádné výhody satelitu nenapadají. Proto považuju jakoukoliv investici do stavění v satelitní zástavbě za naprosto promrhanou- a (paradoxně) čím hlouběji má člověk do kapsy, tím více by měl být v investování svých peněz (což s sebou nese většinou celoživotní splácení hypoték) opatrnější...
Samotný interiér baráku ve mě žádné emoce nevzbuzuje, já bych tam bydlet nechtěla, ovšem já ani nemusím. Zvenku je to prostě krabice na malé čtvercové nezajímavé parcele, vymezující se proti okolní satelitní výstavbě. Takových tu na archiwebu je...
To je právě ta individuálnost, co se řeší při takovém návrhu. A je to jen mezi konkrétním klientem a architektem. Najít společnou řeč, "sednout si".
Ne, ta většina obyvatel si radši koupí katalog RD, vybere z něj svou chaloupku, zaplatí za projekt, nechá postavit (a pak se diví, jaká to je parádní kvalita stavebních prací - no on když není autorský dozor.. no, když on není autor ...ale to je zase jiná debata) Pravda, v minulém režimu to bylo ještě jednodušší - všechny byty v paneláku byly totiž stejné
šárko, někdo má rád býlí a lebedu a vy na něj hned s paragrafem - probůh kde to žijem ? dobře, tak občas posekat /ale kosou !!! nebo mě řeknete : ne, ne holánku to musíš k mauntfíldovi a v neděli v 9.30 startujem :o))
------------------------------------------------------------ -----------------------------
vtip to nebyl - když jsem popatřil na tu "zahradu" příjemné teplo zalilo mé nitro, fakt krásné a geniální...(myslete si o mě co chcete)
každopádně díky za poučení - a kterejpakžto paragráfek se na to přímo vztahuje? a kolik za to člověk může vyfasovat ?
Ale kdeže, sekejte kosou, sekejte srpem, ale min. dvakrát ročně- jinak to není dobré totiž ani pro to bejlí, které se vám tak líbí, až vás to zaplavuje teplem. Nevím, zda žijete na vesnici, nebo zda jste jen salónní ekolog ze sídliště, ale na mě s tímhle nechoďte, já žiju na vsi a naše pastviny nám ožírají ( a osírají ) sousedovic krávy- a jak je tam krásně! Na pozemcích, co leží ladem, však nic úchvatného není... což počítám tento případ nebude, k tomuhle domku to vidím spíš na ten Mauntfíld.
Pokud se ptáte na tenhle zákon, tak mě napadá třeba § 3 odst.1/ písm.a., ale dotýká se toho např. taky občanský zákoník. Mimo jiné, povinnost sekání trávy bývá i součástí obecních vyhlášek, a to zvláště tam, kde se z neudržovaných pozemků stává problém...
z venkova pocházím, do bytu mne osud zavál - však s kosou (svojí rozinantou) se na zahradě u chalupy s bodláky a kopřivami každé léto potýkám - nedbaje posměchu svých sousedů a "přátel" marný tento boj já bohdá nevzdám... :o)
pravda, minulý rok jsem kvůli dětem já osel malý plácek osel - takže je to tady : káži vodu a piji víno !
Kopřivy vy sám přitáhl jste do dikuze, že ta zeleň kotam se vám líbí tuze. A silná slova použil jste k tomu, oslavuje geniální zahrádku kolem toho domu. Je ale pravda, že na fotce i celkem hnusné bejlí příliš nadšené voko snadno zmejlí. Však satelitu, marná sláva, sluší spíše posekaná tráva, vždyť zahrádky jsou tam jak dvě sevřené dlaně, kampak se srpem či s kosou, pane, na ně!
Trochu se nám tu ta diskuze zvrhla, pročež bych z ní už docela ráda zdrhla.
... z fotek „té kostky“ ke kterým jsem se neustále vracel (musel vracet) na mě šel takový zvláštní, hloubkový, nedefinovatelný pocit - za zdánlivě bezčasým tichem a mírem jakoby crčelo nějaké obrovské, neklidné, elektrizující, napětí
a proč to vlastně píšu – fór je v tom, že právě bez toho plevele, o kterém jsme tu se šárkou tak nevinně žertovali, by to vlastně celé nefungovalo / ten plevel (divoká příroda) je v tom mém pocitu stejně tak důležitý jako ten dům (neznámá inteligence) a jako to modré nebe (kosmos)
jinými slovy : ten vysmívaný a posmívaný plevel byl právě oním spouštěcím mechanismem toho mého pocitu a právě proto jsem byl do něj zrovna u tohohle domu tak bezhlavě „zamilován“… :o)
(to podvědomí si fakt dělá fakt co chce…)
no nic, já jsem si tím svůj problém asi vyřešil / těm, kteří to četli až sem (ale nemuseli :o) a jsou z toho hluboce zhnuseni se omlouvám (možná to budou ti, který odyseu neviděli a asi ani nikdy neuvidí…)
...ještě když se dívám na ty střešní světlíky, připomínající okna v plášti nějakého kosmického tělesa - zajímalo by mě, zda-li autoři s tímto motivem záměrně nepracovali / podvědomě asi určitě...
v příspěvku "tak už se mi ulevilo" chybí zásadní věta bez které to celé nedává smysl / ta věta se cestou na archiweb asi vypařila - anebo že by cenzůůůra :o)
ta věta následuje po prvním odstavci a zní : "Dnes v noci mi to konečně došlo : uf, no přece Kubrick a jeho vesmírná odysea… "
Tenhle dům znám moc dobře. I naživo. A můžu vám říct, že je skvělej. Je daleko hezčí než všechny kreace sousedů. Asi jediné mínus, se kterým bych souhlasil, je umístění televize. Ale to pro spoustu lidí nehraje žádnou roli. Prostě čistá práce, která na vás při osobním setkání zapůsobí.
Add new comment
Diskusní příspěvky vyjadřují stanoviska čtenářů, která se mohou lišit od stanovisek redakce. Všechny příspěvky musí být schváleny redaktorem dříve než budou zveřejněny.
Redakce archiweb.cz ctí v maximální možné míře svobodu slova, nicméně ve výjimečných případech si vyhrazuje právo smazat nebo opatřit komentářem příspěvek, který se netýká tématu diskuse, porušuje platné zákony ČR nebo dobré jméno portálu, obsahuje vulgarismy nebo má reklamní charakter.
ne opravdu, s podobným přístupem k pozemku a kontextu: proč si investor vůbec pořizuje dům? proč si nekoupí raději pěkný byt nekdě v centru? věřím že se to časem nějak trochu zabydlí a usadí, ale už na té architektuře je vidět, jak je to považováno za hluboce druhořadý problém. na mě to tak alespoň působí.
Moji zkusenosti je, ze v krbu byva obcas lepsi program nez v TV a to se se mno shodnou i deti.
Zajimal by mne nicmene naklad na m3 obestaveneho prostoru, zejmena mne o zajima podil, ktery predstavuje naklad na vyplne otvoru, dubovou mozaiku, zarizovaci predmety v koupelnach, pripadne topeni. U meho domecku s priblizne stejnou zastavenou plochou/obestavenym prosteorem to byl ve fazi dokonceni objektu dost vysoky jednotlivy naklad.
Kontrast vzhledem k jinym domum krajine neuskodi, naopak kolemjdouci budou hned vedet kdo ma vkus (podle meho mineni) a taky kdo mel penize na dobreho architekta.
Dekuji.
Mohu žádat odpověď?
Tenhle dům, jeho interiér, čistý a jednoduchý na mě působí jako krásná ukázka kvalitního návrhu, který jistě vyhovuje klientům. Klientům, kteří ví jak bydlet - na rozdíl od většiny obyvatel téhle země.
To: mauglee: Pokud klienti vědí, jak bydlet (na rozdíl od většiny obyvatel této země), pak nechápu, proč zvolili zrovna satelit. Myslíte, že je to ideální bydlení?
Komentoval jsem především samotné bydlení uvnitř. Ano, při komplexním hodnocení (ke kterému jistě výběr pozemku, samotné urbanistické řešení lokality, patří) má celek jisté nedostatky. Nebavím se tady ale o ideálním bydlení, to si představuji úplně jinak.
Klient si nejspíš pořídil pozemek a pak architekta. A úkol splnil parádně.
No, třeba je to ten "architektonický počin", nebo že by to byl ten "čistý interiér" ?
Předpokládám, že uživatelé se rychle nabaží té krásy a až zchrastí nějaké peníze, nechají si ty úžasné stropy vyomítat.
"ví jak bydlet" - to je zajmavej pohled.
co to ale znamená? mohl bych se dozvědět, jak se správně bydlí? není náhodu ten přístup, kdy architekt znásilňuje klienta a jeho život učením "nového bydlení", a převychovává ho tak ve jménu krasného nového světa, doba kdy i architektura RD byla sociální inženýrství a nástroj převýchovy v "moderního člověka", tak trochu za námi?
neměl by dnes spíše architekt znovu hledat nejzákladnější potřeby lidí, i když se mu třeba příliš nehodí do krámu svého minimalistického tvarosloví a pojetí, a pokoušet se je vkusně a inteligentně naplňovat? Snažit se vciťovat, spíše než mluvit o tom, jak neumějí bydlet?
...Kdykoliv slyším v poslední době někoho žvanit o tom jak lidé neumění bydlet, polejvá mě studenej pot. To architekti neumějí pochopit, jak lidé potřebují bydlet.
Samotný interiér baráku ve mě žádné emoce nevzbuzuje, já bych tam bydlet nechtěla, ovšem já ani nemusím. Zvenku je to prostě krabice na malé čtvercové nezajímavé parcele, vymezující se proti okolní satelitní výstavbě. Takových tu na archiwebu je...
To je právě ta individuálnost, co se řeší při takovém návrhu. A je to jen mezi konkrétním klientem a architektem. Najít společnou řeč, "sednout si".
Ne, ta většina obyvatel si radši koupí katalog RD, vybere z něj svou chaloupku, zaplatí za projekt, nechá postavit (a pak se diví, jaká to je parádní kvalita stavebních prací - no on když není autorský dozor.. no, když on není autor ...ale to je zase jiná debata) Pravda, v minulém režimu to bylo ještě jednodušší - všechny byty v paneláku byly totiž stejné
------------------------------------------------------------ -----------------------------
vtip to nebyl - když jsem popatřil na tu "zahradu" příjemné teplo zalilo mé nitro, fakt krásné a geniální...(myslete si o mě co chcete)
každopádně díky za poučení - a kterejpakžto paragráfek se na to přímo vztahuje? a kolik za to člověk může vyfasovat ?
Pokud se ptáte na tenhle zákon, tak mě napadá třeba § 3 odst.1/ písm.a., ale dotýká se toho např. taky občanský zákoník. Mimo jiné, povinnost sekání trávy bývá i součástí obecních vyhlášek, a to zvláště tam, kde se z neudržovaných pozemků stává problém...
pravda, minulý rok jsem kvůli dětem já osel malý plácek osel - takže je to tady : káži vodu a piji víno !
po kopřivách kolem kostky ani vidu ani slechu
(nebo že by snad nezastih je ve svém spěchu
- hanba pomyslet - páně Šlapalův foťák..?)
Trochu se nám tu ta diskuze zvrhla, pročež bych z ní už docela ráda zdrhla.
a proč to vlastně píšu – fór je v tom, že právě bez toho plevele, o kterém jsme tu se šárkou tak nevinně žertovali, by to vlastně celé nefungovalo / ten plevel (divoká příroda) je v tom mém pocitu stejně tak důležitý jako ten dům (neznámá inteligence) a jako to modré nebe (kosmos)
jinými slovy : ten vysmívaný a posmívaný plevel byl právě oním spouštěcím mechanismem toho mého pocitu a právě proto jsem byl do něj zrovna u tohohle domu tak bezhlavě „zamilován“… :o)
(to podvědomí si fakt dělá fakt co chce…)
no nic, já jsem si tím svůj problém asi vyřešil / těm, kteří to četli až sem (ale nemuseli :o) a jsou z toho hluboce zhnuseni se omlouvám (možná to budou ti, který odyseu neviděli a asi ani nikdy neuvidí…)
ta věta následuje po prvním odstavci a zní : "Dnes v noci mi to konečně došlo : uf, no přece Kubrick a jeho vesmírná odysea… "