Tak trochu tomu nerozumím. Vyhlásit soutěž tím, že pomluvím tu, která existuje již přes dvacet let, pěkně opíšu její podmínky, lehce je uzpůsobím, zvolím i termíny tak, aby se to všem krásně pletlo... To je fér? Do každé soutěže se přihlašují realizace čili práce členů komory. Nemohou se přihlásit lepší práce než ty, které jsou postaveny. Proč se někteří architekti z principu nehlásí do soutěží?. Proč to najednou vypadá, že si stěžují hlavně mladí architekti - když právě oni mezi soutěžícími o titul GPA tvoří většinu. Proč ČKA se s Obcí architektů nedohodla, aby Grand Prix pozvedla. Obec, která má nemnoho členů, každý rok sežene někde skoro milión korun, aby GPA uspořádala, jistě, nemá k ní profesionální zázemí, ale má výsledky odpovídající tomu, co se přihlašuje. Vypsání nové soutěže určitě není na škodu (i když nevím, zda má česká architektury vskutku tolik kvalitních výsledků), ale způsob, jakým to bylo provedeno, vypadá spíš jako podraz a schválnost. Škoda.
Vážené kolegyně, kolegové i ostatní,
než začne jakkákoliv nekorektní diskuse co ČKA provedla a jak o tom informovala dovoluji si Vám doporučit přečíst si přejatou oficiální zprávu od kanceláře komory, kterou zveřejnil Český rozhlas, nebo třeba novinky. cz. Všichni kdo se v současnosti na půdě ČKA oficiálně o tento zrod nové ceny starají nejsou původci dezinterpretace oficiální tiskové zprávy a je mi opravdu líto, že v době interpretačních šumů a dezinformací není dostatečně dbáno na ověřovaní jednotlivých zpráv. To poslední, co by současný přípravný tým pro novou cenu chtěl, je nesmyslné vyvolávání v Česku tolik oblíbených neetických šarvátek a pomluv. Bohužel s tímto stylem některých zpráv, které se tváří jako oficiální se nedá příliš co dělat, než se od nich distancovat.Nemíním zkoumat, která osoba nese svoji zoodpovědnost za takto neseriozní jednání vůči Obci architektů,ale rozhodně to není v zájmu ČKA ani v zájmu rodící se ceny. S pozdravem a přáním klidných dní Petr Velička
můžeš mi prosím tě, coby respektovaný teoretik vysvětlit, tak nějak po lopatě, co znamená ,,diskotékově monotématická, názorově nepestrá porota". A jak tento diskotékový výběr souvisí s, jak píšeš, Gebrian.
ps: nejsi náhodou v orgánech komory, že bys o tom něco mohl vědět víc než i ostatní ?
lépe to vysvětlit neumím, schválně jsem to psal co nejpolopatističtěji. Coby "respektovaný teoretik" jsem během přípravy CČA nebyl nijak komorou kontaktován ani do široké akademie, tak mne zaujalo, co a kdo vlastně chystá. Včera jsem se na to ptal řady kolegů v ČKA, proč není porota názorově pestřejší a kdo ji nominoval a doporučoval. Jednak se mi dostalo od Luďka Jasioka odpovědi, že to mám marný, že s mým organicky alternativním přístupem jsem mimo rámec CČA a od Zuzany Hoškové, že porotce navrhoval Zdeněk Zavřel a Osamu Okamura. Tím se mi potvrdilo, že CČA loví jen v developersky modernistickém rybníku a můj zájem o cenu ochladl. Až budou v porotě Senosiain, Reynolds nebo Krier, tak to bude jiné kafe. Když o tom přemýšlím, bude třeba založit WAAA - World Aletrnative Architecture Award. Tam bych se cítil svobodně.
Porotce nenavrhoval ani Zdeněk Zavřel ani Osama Okamura ani Adam Gebrian. Vážený kolego, nejste mimo rámec ČKA a pokud jste se nedostal do žádné ročenky od roku 2000, nejste profesor, nebo nejste v dalších osobách, které byli doplněny pro oslovení do akademie na základě své činnosti osvěty pro veřejnost, tak Vás může kdokoliv z velmi početné akademie Vašich kolegů navrhnout, aby jste byl její součástí.
Protože chci (chceme), aby akademie byla co nejvíce smysluplná a nezáležela na funkcích ve vedení komory, nejsou členové volených orgánů komory automaticky členy akademie a pro výběr akademie byl vybrán výše uvedený klíč.
Pokud máte možnost oslovit Vámi zmíněné potencionální porotce pro další ročníky budeme jenom rádi. S pozdravem a přáním klidného dne Petr Velička
Ohledně publikací a osvěty jsem jeden z nejaktivnějších u nás. Klíč CČA byl evidentně dle stylového zaměření, proto se na něj ptám, kdo a jak jej formuloval. Proč je tajné, kdo porotce doporučil?
Hehe začíná to být zábavné - Víchův bobismus svou osvětovou a publikační lavinou transformoval chabý pokus Komory ustavit konkurenční podnik GP, aby se vzápětí proměnil ve vůdčí sílu návratu skutečné svobody pro architekty na celém světě! Doporučuji rovněž zpracovat jako komix.
Jeli ČCA otevřena všem zájemcům o kvalitní architekturu, nemůže sledovat jen komerční mainstream, kde bují, jak u českého filmu, Troškizace a Renčizace. Je třeba odemknout všechny dveře.
ČESKÁ KOMORA ARCHITEKTŮ
Josefská 34/6, 118 00 Praha 1
věc: Akademie České ceny za architekturu
Děkuji za oslovení a navržení do Akademie České ceny za architekturu.
Každá propagace smysluplné architektury i formou České ceny za architekturu má asi v dnešní době význam už jen v rozšíření zmíněné platformy otevřené všem zájemcům o architekturu, poskytující možnosti diskuze a tříbení názorů, umožňující představení konkrétní tvorby a prezentaci stavění co nejširší veřejnosti.
Ve stanovách je uvedeno, že cena je udělována Autorovi. Je fajn, že cena může být udělována nejen architektům, je maximálně veřejná a otevřená, může se jí účastnit kdokoli bez razítek či členství v nějakých komorách. Ostatně i to lze dnes v urbanistických či architektonických soutěžích, ale jsou s tím někdy spojené formální problémy. “Rovná šance pro všechny“ tedy snad není jen pro mladé či staré architekty, ale i všechny ostatní lidi a zájemce o architekturu.
Preambule s vymezením představ a cílů České ceny za architekturu, by mohla mít jinou podobu. Stávající nazírání mi moc šťastné nepřijde. Úvodní věta typu : “Architektonická díla, která někdo navrhl a dbal na jejich realizaci, tvoří jen malou část celkové stavební produkce a snad ještě menší část zásahů člověka do krajiny a veřejného prostoru“, mi nepřijde moc vhodná. Asociuje to podporu výlučnosti v moři nekvalitního stavění. Selhání politiky a nástrojů stavění, autorizovaných osob, státních správ i samospráv, veřejnosti, konkrétních lidí . . . Architektura, kterou ne někdo – ale konkrétní lidi udělali (aniž je třeba známe či se zapomněli podepsat), nás dneska provází téměř na každém kroku, na místech každodenních i odlehlých. Možná by Článek 1 - Prambule měl být napsán lépe či srozumitelněji se zřetelem na to, co asi má Česká cena za architekturu představovat. Možná jen nevěřím na výlučnost architektury či nějaké autority.
Ještě jednou děkuji a vážím si nabídky, kterou s díky odmítám.
Přeji mnoho úspěchů v prezentaci architektury široké veřejnosti.
nečetl jsem preambuli, a je dobře že to jiní, v tomto případě Vlasta Koupal, udělají a touto formou napíší svůj názor, se kterým tedy souhlasím. Vstřícnost a pozitivita v avizované otevřenosti této ceny by se měla objevit i v preambuli, a vymezování cítím také zbytečné. Navíc nebude fungovat až bude za pár let všude krásno Ale ta forma, jak ji použil VK, jako by zde na archiwebu, spadla z planety Krásno. S čím ale dost striktně nemohu souhlasit je to co a jak píše Tomáš Vích, kde víc než cokoli jiného, cítím jen zášť a zlost, plynoucí snad z toho, že o nové ceně nic nevím, a navíc si někdo dovolil mě nikam nenominovat. Vůči všem, kteří ji jak v minulosti, tak nyní za cenu vydání extrémního množství energie připravili, je to hodně nefér, až bych řekl dokonce sprostý. Navíc od člena StS.
je dobrá věc, proti tomu nic. Jsem rád, že vzniká nová cena a že vzniká v Komoře. U nás se děje spousta věcí, u kterých nejsem a nevadí mi to, naopak jsem rád, že fungují a mají výsledky. Například, že jsem byl u zrodu fenoménu jako je urbanistický aktivismus, který dnes provozují stovky lidí a aktivisté se stávají na městských částech radními a starosty. Dnes se diskuze posouvá od urbanismu k architektuře, neboť je stále zřejmější, že pokud nebudou jednotlivé novostavby krásné a kontextuální, nebude krásné ani město jako celek. Bez ironie. Bez pestrosti a různorodosti to nejde. A tím se dostávám k otázce kvality, kterou má cena hájit a pomáhat jí na světlo světa. Kvalita ceny je definována kvalitou poroty a kvalita poroty je definována jejím výběrem, kvalita výběru závisí na kvalitě těch, kdo porotu nominují. V případě ČCA závisí na kvalitě Grémia, kde nevidím žádné jméno, které by mohlo zaštítit a garantovat prestiž ceny. Takže ze mne nemluví zášť a zlost, ale prostá obava o kvalitu dlouho připravované ceny. Proto se i ptám, které osobnosti jsou garanty? Jestliže jsou v utajení, tak se obávám, že naši soudruzi udělali někde chybu. Což jako kritik nemohu neříct. Budu rád, když mi to vyvrátíte či objasníte, třeba mi nějaká souvislost uniká.
1. Porotce navrhli členové gremia podle nejlepšího vědomí a svědomí představenstvu a představenstvo tento návrh přijalo
2. Seznam členů akademie z oslovených zhruba 650 osob bude zveřejněn poté, kdy oslovení přijmou účast v akademii termín je do konce ledna.
3. ač si myslím pozitivně či negativně o Vaší publikační činnosti či portfoliu cokoliv a naši osvětovou činnost či naše stavby nepovažuji za nej co jsem kdy a kde na světě viděl, Vaše hodnocení kvality kolegů pro možný výběr porotců v prvním ročníku, bych si opravdu mohl přebrat jako opovrhování jakýmkoliv jiným než Vašim názorem a bez ironie v tom nespatřuji ani různorodost ani pestrost. O kvalitu přípravy ceny opravdu nemám strach z čeho můžu mít strach je kvalita české architektury, která by byla měřena bez toho nejlepšího co v ČR vzniklo.
A čistě osobně jediné co se mne opravdu dotklo tak je ten soudruh kolego.
Myslel jsem to tak, že i u nás máme hlavy pomazané. Vhodné by mi přišlo oslovit laureáty Pocty ČKA, kteří by dodali ceně patřičný lesk a autoritu: Miroslav Masák, Alena Šrámková, Emil Přikryl, Viktor Rudiš, Rostislav Švácha, Věra Machoninová.
Přenesl jsem diskusi o ČCA na interní diskusní fórum ČKA:
www.cka.cz/cs/pro-architekty/diskuse/garanti-cca
Hlavně si diskusi neberte osobně, Jde mi o to, aby přehlídka měla co nejvyšší úroveň a vyvarovala se od začátku koncepčních chyb. A buďte na mne prosím hodní, my kritici nemáme na růžích ustláno.
R. Kolařík informoval o svém názoru na porušování svých autorských a osobnostních práv a návaznostech ohledně zaplacení jeho práce při přípravě ČCA.
Diskuze o způsobu proplacení hodin práce nárokovaných R. Kolaříkem v návaznosti na práci dalších členů orgánů a pracovních skupin.
Následuje diskuze o standardním způsobu práce ostatních členů představenstva v návaznosti na uplatňované autorství a diskuze o tom, co je to autorské díle ve vztahu k přípravě podkladů při pověření usnesením představenstva.
R. Kolařík požádal do zápisu zapsat, že Komora nebude používat pojem „celoroční koncept“ – odůvodněním je ochrana jeho duševního vlastnictví a osobnostních práv.
Následuje diskuze o tom co je to celoroční koncept.
Jo a taky si představenstvo odhasovalo zvýšení příspěvků architektů pro komoru
Tak jsem se dočkal, na včerejším společném zasedání orgánů Komory mi představenstvo na otázky na ČCA odpovědělo:
- Záruky za cenu nese samo a jedná podle svého nejlepšího vědomí a svědomí.
- Příprava je financována z peněz Komory.
- Cíl je, aby ve výsledku podnik nebyl ztrátový.
- Potenciální toxičnost partnerů chápe, ale kodex definován není.
- Otázku po stylovosti, mainstreamovosti či alternativnosti poroty vůbec nechápe.
webova stranka ceny je neuveritelna banalita. provadeci plany jsou podstatou ceske architektury? pro nekoho mozna malickost, ale pokud chci propagovat architekturu, nemuzu to delat tak silene podprumernym a neatraktivnim zpusobem. to ma byt novy zacatek?
Prováděčky jsou asi cesta, jak se vyhnout hodnocení, třídění, kategorizování. Osobně si ale vůbec nedokážu představit, jak spolu porovnávat interiér a urbanismus, domek a nákupní centrum. Kritika bez kritiků, architektura bez architektů, domy bez lidí, smysl beze smyslů. To zavání zmatením jazyků.
Takže představenstvo komory se rozhodlo, že utratí 5 950 000 Kč!!! pro sebe a svoje kamarády a to z peněz všech architektů???
A že představenstvo nese samo záruky znamená, že to zaplatí ze svých vlastních kapes?
Ne že by se mi nějaké věci nelíbily, ale když upřímně, tak popravdě, nechtěl bych být v kůži poroty a srovnávat hrušky s jablkama a myši s tygrama. Keep smiling :o)
není nad to mít 479, popř.483 kamarádů. Bude to záhul pro tu zahraniční porotu vybrat mezi tolika kamarády ty lepší kamarády, Banalita webové stránky asi zase tak podstatná nebyla, protože dělný a myslící člověk jde zřejmě po podstatě. Alespoň architekti ano, pokud tedy přihlásily 500 prací. No a v porotě není Tomáš Pích, takže se snad kvalitní porota tygrů, myší, pšenice ani zelí obávat nemusí. NO a možná, že z těch 500 realizací budou mít nějaký styl, či přinesou alternativy....pích, pích pích, mainstreamový vích.
- nějaký styl bezpochyby, o smysluplných alternativách ale pochybuji, což je, Pepo, Smutný.
Těším se, že ČCA dopadne navzdory Smutným vyhlídkám Radostně, a že bude o čem psát.
479 přihlášených prací je tam pouze proto, že není žádné omezení, takže každý přihlásil vše co měl, ať už jde třeba o 20 let starou realizaci ...
Na jednu stranu to byl záměr, je vidět, že pořádající měli obavu, aby se vůbec někdo přihlásil a na druhou stranu mně to připadá jako takové to: začínáme znovu a lépe teď v roce nula ..., podobné se všemi autoritářskými režimy, které po převratu vždy vyhlásí nový počátek.
Za sebe mohu slíbit, že tam nikdy nepřihlásím nic.
kriteriem uspesnosti je pocet prihlasenych? smyslem je snad propagovat kvalitni architekturu. zajimalo by me, jak se dari, cisla navstevnosti budou jiste ohromujici.
a co myslíš přesně, myslím tedy odborný popis kategorie ,,smyslupné alternativy,, ?
pm: jistě není kritériem úspěšnosti, ale je jedním z kritérií úspěšnosti, a především je kritériem zájmu o nezávislou kvalitní propagaci architektury, nebo ne ?
Hodně se polemizuje k porotě. Ale málokdo se zaobírá tázáním komory jako cechu rovnoprávných řemeslníků. Odkud vzali právo zvolení funkcionáři nominovat porotce, aby vybrali ty lepší? Byli snad Hnilička nebo Šafer vyzváni, aby nepřímo razili jako ledobordci cestu svému ohromnému estetickému libidu?l A tedy svým vkusem ovlivňovali čili manipulovali trh projektů?
Stalo se, čeho jsem se obával, že spoléhat na vědomí a svědomí Grémia nebude stačit. Do nominací postoupilo velké množství nesmyslně necitlivých a stylově zastaralých staveb na úkor těch s 5P.
Když to ale budu brát z té lepší stránky, tak to může být dobrá zpráva pro Cenu klubu Za starou Prahu nebo i výzva pro Grand Prix, a zaplnit prázdné místo na trhu s architekturou.
prototyp prefabrikované budky. Kde se stala chyba?
Add new comment
Diskusní příspěvky vyjadřují stanoviska čtenářů, která se mohou lišit od stanovisek redakce. Všechny příspěvky musí být schváleny redaktorem dříve než budou zveřejněny.
Redakce archiweb.cz ctí v maximální možné míře svobodu slova, nicméně ve výjimečných případech si vyhrazuje právo smazat nebo opatřit komentářem příspěvek, který se netýká tématu diskuse, porušuje platné zákony ČR nebo dobré jméno portálu, obsahuje vulgarismy nebo má reklamní charakter.
než začne jakkákoliv nekorektní diskuse co ČKA provedla a jak o tom informovala dovoluji si Vám doporučit přečíst si přejatou oficiální zprávu od kanceláře komory, kterou zveřejnil Český rozhlas, nebo třeba novinky. cz. Všichni kdo se v současnosti na půdě ČKA oficiálně o tento zrod nové ceny starají nejsou původci dezinterpretace oficiální tiskové zprávy a je mi opravdu líto, že v době interpretačních šumů a dezinformací není dostatečně dbáno na ověřovaní jednotlivých zpráv. To poslední, co by současný přípravný tým pro novou cenu chtěl, je nesmyslné vyvolávání v Česku tolik oblíbených neetických šarvátek a pomluv. Bohužel s tímto stylem některých zpráv, které se tváří jako oficiální se nedá příliš co dělat, než se od nich distancovat.Nemíním zkoumat, která osoba nese svoji zoodpovědnost za takto neseriozní jednání vůči Obci architektů,ale rozhodně to není v zájmu ČKA ani v zájmu rodící se ceny. S pozdravem a přáním klidných dní Petr Velička
http://www.rozhlas.cz/zpravy/politika/_zprava/ceska-komora-a rchitektu-vyhlasila-prvni-rocnik-nove-oborove-ceny--1576106
ps: nejsi náhodou v orgánech komory, že bys o tom něco mohl vědět víc než i ostatní ?
Protože chci (chceme), aby akademie byla co nejvíce smysluplná a nezáležela na funkcích ve vedení komory, nejsou členové volených orgánů komory automaticky členy akademie a pro výběr akademie byl vybrán výše uvedený klíč.
Pokud máte možnost oslovit Vámi zmíněné potencionální porotce pro další ročníky budeme jenom rádi. S pozdravem a přáním klidného dne Petr Velička
Josefská 34/6, 118 00 Praha 1
věc: Akademie České ceny za architekturu
Děkuji za oslovení a navržení do Akademie České ceny za architekturu.
Každá propagace smysluplné architektury i formou České ceny za architekturu má asi v dnešní době význam už jen v rozšíření zmíněné platformy otevřené všem zájemcům o architekturu, poskytující možnosti diskuze a tříbení názorů, umožňující představení konkrétní tvorby a prezentaci stavění co nejširší veřejnosti.
Ve stanovách je uvedeno, že cena je udělována Autorovi. Je fajn, že cena může být udělována nejen architektům, je maximálně veřejná a otevřená, může se jí účastnit kdokoli bez razítek či členství v nějakých komorách. Ostatně i to lze dnes v urbanistických či architektonických soutěžích, ale jsou s tím někdy spojené formální problémy. “Rovná šance pro všechny“ tedy snad není jen pro mladé či staré architekty, ale i všechny ostatní lidi a zájemce o architekturu.
Preambule s vymezením představ a cílů České ceny za architekturu, by mohla mít jinou podobu. Stávající nazírání mi moc šťastné nepřijde. Úvodní věta typu : “Architektonická díla, která někdo navrhl a dbal na jejich realizaci, tvoří jen malou část celkové stavební produkce a snad ještě menší část zásahů člověka do krajiny a veřejného prostoru“, mi nepřijde moc vhodná. Asociuje to podporu výlučnosti v moři nekvalitního stavění. Selhání politiky a nástrojů stavění, autorizovaných osob, státních správ i samospráv, veřejnosti, konkrétních lidí . . . Architektura, kterou ne někdo – ale konkrétní lidi udělali (aniž je třeba známe či se zapomněli podepsat), nás dneska provází téměř na každém kroku, na místech každodenních i odlehlých. Možná by Článek 1 - Prambule měl být napsán lépe či srozumitelněji se zřetelem na to, co asi má Česká cena za architekturu představovat. Možná jen nevěřím na výlučnost architektury či nějaké autority.
Ještě jednou děkuji a vážím si nabídky, kterou s díky odmítám.
Přeji mnoho úspěchů v prezentaci architektury široké veřejnosti.
Vlasta Koupal
1. Porotce navrhli členové gremia podle nejlepšího vědomí a svědomí představenstvu a představenstvo tento návrh přijalo
2. Seznam členů akademie z oslovených zhruba 650 osob bude zveřejněn poté, kdy oslovení přijmou účast v akademii termín je do konce ledna.
3. ač si myslím pozitivně či negativně o Vaší publikační činnosti či portfoliu cokoliv a naši osvětovou činnost či naše stavby nepovažuji za nej co jsem kdy a kde na světě viděl, Vaše hodnocení kvality kolegů pro možný výběr porotců v prvním ročníku, bych si opravdu mohl přebrat jako opovrhování jakýmkoliv jiným než Vašim názorem a bez ironie v tom nespatřuji ani různorodost ani pestrost. O kvalitu přípravy ceny opravdu nemám strach z čeho můžu mít strach je kvalita české architektury, která by byla měřena bez toho nejlepšího co v ČR vzniklo.
A čistě osobně jediné co se mne opravdu dotklo tak je ten soudruh kolego.
www.cka.cz/cs/pro-architekty/diskuse/garanti-cca
Hlavně si diskusi neberte osobně, Jde mi o to, aby přehlídka měla co nejvyšší úroveň a vyvarovala se od začátku koncepčních chyb. A buďte na mne prosím hodní, my kritici nemáme na růžích ustláno.
ze zápisů představenstva komory architektů :
R. Kolařík informoval o svém názoru na porušování svých autorských a osobnostních práv a návaznostech ohledně zaplacení jeho práce při přípravě ČCA.
Diskuze o způsobu proplacení hodin práce nárokovaných R. Kolaříkem v návaznosti na práci dalších členů orgánů a pracovních skupin.
Následuje diskuze o standardním způsobu práce ostatních členů představenstva v návaznosti na uplatňované autorství a diskuze o tom, co je to autorské díle ve vztahu k přípravě podkladů při pověření usnesením představenstva.
R. Kolařík požádal do zápisu zapsat, že Komora nebude používat pojem „celoroční koncept“ – odůvodněním je ochrana jeho duševního vlastnictví a osobnostních práv.
Následuje diskuze o tom co je to celoroční koncept.
Jo a taky si představenstvo odhasovalo zvýšení příspěvků architektů pro komoru
- Záruky za cenu nese samo a jedná podle svého nejlepšího vědomí a svědomí.
- Příprava je financována z peněz Komory.
- Cíl je, aby ve výsledku podnik nebyl ztrátový.
- Potenciální toxičnost partnerů chápe, ale kodex definován není.
- Otázku po stylovosti, mainstreamovosti či alternativnosti poroty vůbec nechápe.
A že představenstvo nese samo záruky znamená, že to zaplatí ze svých vlastních kapes?
http://ceskacenazaarchitekturu.cz/projekty/
asi kamarádi
Těším se, že ČCA dopadne navzdory Smutným vyhlídkám Radostně, a že bude o čem psát.
Na jednu stranu to byl záměr, je vidět, že pořádající měli obavu, aby se vůbec někdo přihlásil a na druhou stranu mně to připadá jako takové to: začínáme znovu a lépe teď v roce nula ..., podobné se všemi autoritářskými režimy, které po převratu vždy vyhlásí nový počátek.
Za sebe mohu slíbit, že tam nikdy nepřihlásím nic.
kriteriem uspesnosti je pocet prihlasenych? smyslem je snad propagovat kvalitni architekturu. zajimalo by me, jak se dari, cisla navstevnosti budou jiste ohromujici.
pm: jistě není kritériem úspěšnosti, ale je jedním z kritérií úspěšnosti, a především je kritériem zájmu o nezávislou kvalitní propagaci architektury, nebo ne ?
Když to ale budu brát z té lepší stránky, tak to může být dobrá zpráva pro Cenu klubu Za starou Prahu nebo i výzva pro Grand Prix, a zaplnit prázdné místo na trhu s architekturou.