Šumperk bude mít novou bránu do města, vzešla ze soutěže architektů

Publisher
ČTK
08.10.2024 18:45
Czech Republic

Šumperk

Šumperk - Hlavní příjezd do Šumperka bude zdobit umělecká intervence, město její podobu hledalo ve výtvarné soutěži Intervence Šumperk. Cílem klání bylo najít umělecko-architektonické, případně krajinářské řešení vnitřní plochy okružní křižovatky. Podle zástupců radnice byl o soutěž pod patronátem České komory architektů velký zájem, zapojily se do ní tři desítky výtvarníků a architektů. Na prvním místě skončil návrh ateliéru Landa Ruhmkorf, sdělil ČTK mluvčí radnice Bohuslav Vondruška. Soutěžní návrhy jsou nyní do 3. listopadu k vidění v galerii Jižního křídla Domu kultury.


Cílem soutěže bylo podle zástupců radnice vytvořit uměleckou intervenci, která by působila jako důstojná a zároveň sebevědomě ztvárněná brána města. Cílovou lokalitou byl centrální vnitřní prostor okružní křižovatky ulic Zábřežská a Šumavská o ploše s výměrou 2381 metrů čtverečních. Město již dříve uvedlo, že předpokládaná hodnota veřejné zakázky bude 4,5 milionu korun bez DPH. "Ambicí celého procesu soutěže je přinést novou kvalitu a význam dnes neutěšenému místu, pomyslnému prahu našeho města," uvedl starosta Miroslav Adámek (ANO).

Zadání soutěže přilákalo 28 účastníků, osmi nesoutěžními návrhy přispěli také talentovaní studenti VOŠ a SPŠ Šumperk. V odborné porotě zasedli odborníci v čele s architektem Janem Šépkou, kunsthistoričkou Anežkou Bartlovou, výtvarnicí Pavlou Scerankovou či zahradní architektkou Radmilou Fingerovou. "Hlavní přínos výtvarné soutěže byl pro vedení města v tom, že dorazilo velké množství kvalitních návrhů se zcela rozdílnými přístupy - umělecké instalace, architektonická, ale i krajinářská řešení. Byla možnost porovnat si různé přístupy k lokalitě. Město jako zadavatel si poprvé v historii prošlo celým procesem umělecké soutěže dle regulí České komory architektů," uvedl místostarosta Karel Hošek (Šumperáci).

Vítězný návrh má charakter krajinářské úpravy a jeho úspěch podle komise závisí na živé přírodě. "Aby byl dlouhodobě úspěšný, bude vyžadovat pečlivou údržbu. Je nezbytné dohodnout se s autory návrhu na jeho praktickém fungování, což bude klíčové pro rozhodnutí, zda se realizuje právě tento projekt nebo jiný z oceněných. Uvažujeme o drobných úpravách, avšak základní myšlenka by měla zůstat nedotčena," doplnil mluvčí radnice.
0 comments
add comment