Ve volyňské galerii vystavuje architekt Norbert Schmidt

Publisher
ČTK
27.10.2014 14:00
Norbert Schmidt

Volyně (Strakonicko) - V předvečer Památky zesnulých o nastávajícím dušičkovém víkendu mohou zájemci v galerii Na shledanou na hřbitově ve Volyni navštívit výstavu, respektive architektonickou intervenci Überraum. Jejím autorem je architekt a vedoucí Centra teologie a umění při Katolické teologické fakultě Univerzity Karlovy Norbert Schmidt. V galerii zůstává zachována výstava Michala Škody Přítomnost absence.
    Schmidt se podle kurátora Jana Freiberga rozhodl prázdnou galerii zaplnit a vyprázdnit zároveň velkým architektonickým gestem. Šest metrů vysoká stavba vyplňuje téměř celý prostor galerie. Současně vytváří uvnitř galerie místo ticha, které má svá vlastní pravidla. Schmidt odstínil intenzitu dobového architektonického jazyka původní smuteční síně i okolního světa a naznačil nový prostor, který svou materiálovou neurčitostí a barevnou jednoduchostí může diváka vracet zpátky k němu samému, k vlastní existenci a k podstatným otázkám, které si každý klade.
    Norbert Schmidt se dlouhou dobu intenzivně věnuje hledání spojnic mezi architekturou, uměním a náboženstvím, a to hned v několika rolích. V kostele nejsvětějšího Salvátora u Karlova mostu v Praze doprovází jako kurátor intervence současného umění v historickém sakrálním prostoru. Jako vedoucí Centra teologie a umění při KTF UK iniciuje na dané téma debatní setkání a přednášky. Vznikají i teoretické texty a publikace, především na platformě teologické revue Salve, jejímž je Schmidt dlouhodobým redaktorem.
    "Při vernisáži 1. listopadu v 15:00 v galerii na hřbitově Malsička ve Volyni uvede novou výstavu Michal Škoda, kurátor Domu umění v Českých Budějovicích. Kanovník od Všech svatých na Pražském hradě, teolog a historik Tomáš Petráček se spolu s návštěvníky pak zamyslí nad majestátem smrti a silou naděje," řekl ČTK mluvčí Arcibiskupství pražského Aleš Pištora. O zvukovou stránku dušičkového odpoledne se postarají Alice Flesarová z kapely Zuby nehty a Jiří Hodina, sbormistr Pražské katedrální scholy u Svatého Víta.
    Budova galerie Na shledanou byla postavena v akci Zet koncem 80. let a měla sloužit jako smuteční síň. Do provozu však nebyla nikdy uvedena. Po 20 letech prázdnoty v ní v roce 2010 vznikla galerie.
0 comments
add comment

Related articles