Výstava představí architekturu Priorů 60. a 70. let

Publisher
ČTK
02.03.2011 16:45
Czech Republic

Prague

Prior v Olomouci
Praha - Čtrnáct nejvýznamnějších staveb obchodních domů z  Československa 60 a 70. let 20. století představí výstava v Galerii Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze (VŠUP). Pro veřejnost se otevře ve středu a potrvá do 19. března. Lidé se více dozvědí o nejznámějších objektech typu Kotva nebo Máj i  o Priorech v Olomouci, Pardu- bicích nebo v Plzni. Vedle realizovaných staveb se výstava zaměřuje i na studie a návrhy, které zůstaly jen na papíře.
    Výstava se nazývá Kotvy Máje - české obchodní domy 1965 až 1975. Doprovodí ji publikace s rozsáhlou obrazovou dokumentací, která by měla vyjít zhruba do dvou týdnů.
    Jedním z cílů projektu je podle organizátorů podnítit společenskou debatu o stavbách z doby komunistického režimu, které jsou mnohdy neprávem odsuzované. "Ta architektura odpovídá své době, není důvod ji odsuzovat," řekl ČTK kurátor výstavy Petr Klíma.
    Spíše slova kritiky než uznání mají ke svému Prioru dlouhodobě například Olomoučané. Vadí jim zejména to, že obchodní dům stojí v těsné blízkosti gotického kostela sv. Mořice. "Ten dům není špatný, je to dům své doby, není to jistě dům na odstřel," řekl Klíma. Dodal, že je nutné odlišit samotnou architektonickou kvalitu objektu a vnější okolnosti, které ovlivnily jeho pozdější vzhled. Podle původních plánů měl být například olomoucký Prior menší a zvažovaly se také zcela jiné možnosti jeho umístění.
    Na výstavě bude možné si prohlédnout původní dokumentaci staveb, jejich modely i fotografie současného vzhledu komunistických Priorů. Některé obchodní domy byly upraveny, jako například Máj v Praze, u jiných se to plánuje, třeba v Olomouci.
    Některé obchodní domy ale nepřežily, už jen na obrázku tak lze obdivovat dnes již neexistující liberecké obchodní středisko Ještěd postavené podle plánu sdružení SIAL. Ještěd musel v roce 2009 ustoupit novodobému nákupnímu centru Fórum Liberec.
    Výstava ukáže vedle realizovaných staveb také některé návrhy. Jde třeba o studie architektky Aleny Šrámkové na obchodní domy v Praze na Pankráci a na Karlově náměstí nebo návrh jihlavského Prioru architektky Růženy Žertové.
    Zhruba do dvou týdnů chtějí organizátoři výstavy spustit také webové stránky. Měly by fungovat jako databáze informací a materiálů k tématu, případně jako virtuální obdoba výstavy.
0 comments
add comment

Related articles