Plánovaná nejvyšší budova světa v Dubaji má již 100 pater

Publisher
ČTK
17.01.2007 16:20
Poland

Warszawa

Dubaj - Dubajská věž, která by se měla stát nejvyšší budovou světa, dosáhla v úterý stého patra. Informovala o tom agentura AP, podle níž jsou nyní již téměř dvě třetiny prací hotových a 3000 dělníků každé tři dny přidává nové poschodí. Po dostavění předpokládaném za dva roky by tento mrakodrap v nejlidnatějším městě Spojených arabských emirátů měl mít přes 160 pater a měl by čnít do výšky více než 700 metrů.

    Burdž Dubaj je součástí rozsáhlého projektu v hodnotě 20 miliard dolarů, který zahrnuje i několik dalších, nižších mrakodrapů usazených mezi točité vodní kanály a mamutí nákupní středisko. Mrakodrap se stane mimo jiné sídlem šestihvězdičkového Armani Hotelu předního italského módního návrháře Giorgia Armaniho, v budově budou rovněž soukromé byty a kanceláře.
    "Věž je symbolem hrdosti Dubaje a důkazem jejího zařazení mezi města světové třídy," uvedl ve svém prohlášení Muhammad Alí Alabbár, předseda dubajské firmy Emaar Properties, která za projektem stojí.
    Dramatická ocelovo-betonová kostra Dubajské věže vyrostla od vyhloubení základů v lednu 2004 již do výšky 347 metrů nad okolní pouštní krajinu. Přesnou plánovanou výšku společnost Emaar dosud nezveřejnila, a ponechala si tak otevřenou možnost navršit pár dalších pater, kdyby nějaký konkurenční projektant chtěl překonat její výzvu. Odhady výšky Burdž Dubaje na webových stránkách o  mrakodrapech hovoří až o 800 a více metrech. Již nyní se věž řadí mezi šest světových budov s minimálně stovkou poschodí.
    Motoristům se z přilehlé dálnice každodenně skýtá pohled na obdivuhodný postup stavby pomocí desítky jeřábů i nejrychlejších zdviží vynášejících betonové panely a objemné svazky ocelových prutů do závratných výšin. Na stavbě se podílejí i české výtahy pardubické firmy Pega Hoist.
    Rychlost stavby je pýchou stavební pobočky jihokorejského konglomerátu Samsung, která Burdž Dubaj buduje. "Nesnažíme se překonat rychlostní rekord, pouze výškový rekord," podotkl nicméně manažer firmy Beejay Kim.
    Stříbřitá ocelovo-skleněná budova by měla vrátit Blízkému východu čest být domovem nejvyšší stavby světa - titul, který oblast ztratila kolem roku 1300, kdy katedrála v anglickém Lincolnu ukončila skoro 4000 let trvající nadvládu egyptské Cheopsovy pyramidy v Gíze.
    V regionu zastiňuje Dubajskou věž již jen blízký mrakodrap Emirates Office Tower připomínající žiletku a tyčící se do výšky 355 metrů, ten však prý Burdž Dubaj předčí již během několika dní. Dubajský hotel Burdž al-arab utvořený do podoby plachty má 321 metrů a Kingdom Center v saúdskoarabské metropoli Rijádu 302 metrů. Evropskou nejvyšší budovou je Vítězný palác v Moskvě s pouhými 264 metry.
    Jak dlouho si Burdž Dubaj může udržet světový primát, Kim netuší. "Pokud bude mít někdo zájem o ještě vyšší budovu, rádi ji postavíme," řekl.
    Současnou nejvyšší budovou světa je podle Guinnessovy knihy rekordů s  508 metry a 101 patry tchajwanský mrakodrap Tchaj-pej 101, nejvyšší stavba světa, torontská CN Tower je o 55 metrů vyšší, především díky obří anténě.
    Přístav Dubaj v Perském zálivu v posledních letech přitahuje pozornost svými smělými stavebními projekty, mezi něž se řadí umělé ostrovy ve tvaru palem, krytý lyžařský svah či rozsáhlý zábavní komplex ve stylu Disneylandu, kde má vzniknout i obytný mrakodrap otáčející se kolem své osy.
    Mrakodrapy začalo město Dubaj stavět z prestižních důvodů, ne jako Hongkong či New York kvůli nedostatku místa. Burdž Dubaj je dílem amerického architekta Adriana Smithe z chicagské firmy Skidmore, Owings & Merrill, který rovněž navrhl šanghajskou věž Ťin Mao, která je se svými 420 metry pátá nejvyšší na světě.
    Při designu Dubajské věže se Smith nechal inspirovat květinou Hymenocallis, jejíž členitý květ připomíná orchidej. Půdorys budovy připomíná rozvinutou korunku tohoto voňavého květu, který se pěstuje hojně nejen v Dubaji, ale také v Indii.
    
Stopatrové a vyšší budovy:
    The Sears Tower v Chicagu (110 poschodí)
    Hotel Rjongjong v Severní Koreji (105 poschodí)
    The Empire State Building v New Yorku (102 poschodí)
    Tchaj-pej 101 v tchajwanské metropoli (101 poschodí)
    The John Hancock Center v Chicagu (100 poschodí)
0 comments
add comment

Related articles