Po olympiádě zůstane uhlazenější, zelenější Peking

Publisher
ČTK
25.08.2008 11:30
China

Beijing

Peking - Ohromné investice do olympijských her upevní místo Pekingu coby města světové třídy a obchodního střediska. Prostor pro zlepšení životních podmínek zůstane také pro místní obyvatele, píše dnes agentura Reuters.
    Na rozdíl od Atén a některých dalších hostitelských měst, kde pořádání her vytvořilo horu dluhů a mnohá ze sportovišť zůstávají nevyužitá, si Peking a čínská vláda mohou pohodlně dovolit zhruba 40 miliard dolarů, které se na olympiádu vynaložily. A co je důležitější, méně než čtvrtina této sumy směřovala na sportoviště postavená speciálně kvůli olympiádě, jako je Národní stadion Ptačí hnízdo. Zbytek směřoval na infrastrukturu - například nové trasy metra - a na projekty včetně zlepšení autobusů či kotelen v zájmu čistších technologií.
    "Mnohé z těchto změn byly nezbytné pro pokračování pekingského rychlého rozvoje a olympiáda posloužila k jejich podstatnému urychlení," říká analytik Denis Ma. Podle něj se vyplatí například transformace neustále se rozrůstajícího pekingského metra, protože pomůže snížit emise z  automobilů a umožní rozvoj rezidenčních čtvrtí na předměstích.
    "S vylepšením dopravního systému, infrastruktury finančních služeb, komunikační sítě a ubytovacích kapacit bude poolympijský Peking v lepším postavení naplnit svůj potenciál coby metropole světové třídy," souhlasí Jing Ulrich z firmy JPMorgan Securities.
    Samotná sportoviště jsou rovněž svébytným dědictvím. Noví operátoři Ptačího hnízda, konsorcium vedené státní investiční skupinou CITIC, hodlají prodat práva na pojmenování a udělat z ohromného stadionu domovský stánek jednoho z pekingských fotbalových klubů a v okolí vybudovat komplex hotelů, restaurací a obchodů.
    Americká firma AEG Worldwide, která hodlá naskočit na poolympijský boom, už se spojila s čínskou národní basketbalovou asociací, aby získala právo na spravování stadionu Wu-kche-sung, kde se konaly olympijské basketbalové zápasy. Zájem ale má i o pořádání akcí v prostorách Ptačího hnízda. "Máme o Ptačí hnízdo zájem. Máme programy, které by mohly příležitostně Ptačí hnízdo zaplnit," řekl prezident AEG Tim Leiweke.
    Podle jeho mínění je ale nepravděpodobné, že by Peking překonal Šanghaj coby hlavní destinaci pro velké sportovní a zábavní akce. "Šanghaj je pro nás právě teď asi nejzajímavějším a nejpřitažlivějším trhem na světě," dodal.
    Mnohá ze sportovišť byla předem určena k přeměně v místa, která budou sloužit široké veřejnosti v sedmnáctimilionovém Pekingu a jiná byla postavena v blízkosti univerzit.
    Neméně významný je ale způsob, jakým hry povzbudily vybudování nových veřejných prostranství po celém Pekingu, říká Cou Chuan, odborník na městské plánování z prestižní Tsinghua University v  Pekingu. Nejenže bude olympijský park Olympic Green v budoucnosti soupeřit s  náměstím Tchien-an-men o postavení turisty nejnavštěvovanějšího místa, ale řada nových parků a zelených prostranství poskytne obyčejným Pekiňanům místo k  oddychu z často stísněných bytových podmínek.
    "Podobají se náměstím evropských měst v tom, že poskytují lidem venkovní prostor k povídání a schůzkám. To je velmi užitečné a skutečně to tady změní život," říká Cou. Ideální by ovšem podle něj bylo, kdyby městští oficiální činitelé při přípravě plánů věnovali pozornost drobnostem a vyhnuli se například obětování budov historické hodnoty. Vyklidit prostor, na němž vznikla nová sportoviště a parky či trasy metra, navíc musely tisíce lidí. "Člověk se ale musí dívat na náklady versus zisky," dodává. "Celkově si myslím, že přínos pro Peking je v tomto případě větší."
0 comments
add comment