Praha – Architektonické skvosty i zapomenuté stavby, domy, které znovu ožily díky rekonstrukcím, dílo Josipa Plečnika i jeho následovníků nebo stavby šetrné k životnímu prostředí představí od 30. září. do 6. října festival Den architektury. Letos zamíří do stovky měst a obcí v České republice i na Slovensku a nabídne na 300 zdarma přístupných exkurzí do běžně nepřístupných budov, komentovaných procházek, přednášek, workshopů i akcí pro děti. ČTK o tom za pořadatele informovala Silvie Marková.
Mottem 12. ročníku festivalu je Nebourej, transformuj!, z velké části se tak zaměřuje na ekologický, ekonomický i etický rozměr architektury a výstavby. Program tak představí například proměnu továrny na kulturní centrum, studentské menzy v galerii, sídlištní školky na moderní jazykovou školu, paneláku v moderní bydlení nebo rekonstrukce historických budov s prvky moderní architektury.
"Nejen v rámci Dne architektury dlouhodobě sledujeme téma udržitelnosti v archi- tektuře, se kterým souvisí letošní hlavní festivalová sekce i další festivalová linka věnovaná zelené architektuře. Jednou z cest k udržitelnosti jsou pro nás i renovace staveb a odklon od bourání odkazu 20. století. Napříč republikou jsme svědky mazání paměti tohoto období, jejíž nahrazování nepřináší větší hodnotu. Jsme přesvědčeni o tom, že kvalitní rekonstrukce či revitalizace mohou být větším přínosem nejen pro investora, ale i pro veřejnost," uvedla zakladatelka a ředitelka Dne architektury, Marcela Steinbachová.
Další festivalovou sekcí je Pocta Josipu Plečnikovi, od jehož narození uplynulo v letošním roce 150 let. Program se vydá nejen po jeho pražských realizacích, ale upozorní i na práce jeho následovníků a kolegů v Brně, ve Zlíně nebo Olomouci. Festival vzdá také napříč republikou poctu české architektce Aleně Šrámkové, která letos zemřela v 92 letech. Její realizace představí v Chebu, Přerově, Praze nebo Černošicích.
V dalším programu festival představuje jak současné stavby, tak architekturu 20. století a na některých místech zamíří i hlouběji do historie. Pozve zájemce na výlet po vodních dílech, industriálních či sakrálních stavbách, funkcionalistických stavbách i nejnovějších budovách vystavěných s ohledem na životní prostředí.
Za architekturou známou i neznámou se mohou zájemci vydat nejen pěšky, ale i třeba na kole, a to vždy s odborným výkladem. Hlavním dějištěm festivalu bude Praha, ale bohatý program nabízí i Brno, Ostrava, Opava, Zlín, Olomouc a další desítky měst.