Jurkovičova vila v Brně se po století nakrátko otevře veřejnosti

Publisher
ČTK
13.02.2007 23:00
Czech Republic

Ústí nad Labem

Brno - Ještě před plánovanou rekonstrukcí secesní Jurkovičovy vily v Brně-Žabovřeskách dostanou lidé možnost prohlédnout si vzácnou stavbu zevnitř. V dubnu se na tři dny otevře veřejnosti. Podle záznamů Moravské galerie, která vilu od loňska spravuje, jde o první příležitost prohlédnout si interiér po více než století. Především větší skupiny zájemců by se měly galerii ohlásit předem.

    "Vila byla naposledy přístupná veřejnosti hned po dokončení v roce 1906, stala se tehdy exponátem výstavy uspořádané Klubem přátel umění. V září téhož roku se do vily nastěhoval sám architekt Dušan Jurkovič a od té doby vila sloužila pouze soukromým účelům svých majitelů. Bude tedy otevřena znovu po 101 letech," řekla dnes ČTK mluvčí Moravské galerie Hana Doležalová.
    "Lidé si budou moci prohlédnout vyklizené vnitřní prostory vily ve stavu, v jakém ji galerie převzala, a přesvědčit se o nutnosti rozsáhlé rekonstrukce," uvedla mluvčí. Prohlídky stavby se konají od pátku 13. dubna do neděle 15. dubna. Vstupné je dobrovolné.
    Slovák Dušan Samo Jurkovič (1868 až 1947) patří k nejvýznamnějším architektům, kteří v českých zemích působili na přelomu 19. a 20. století. Osobitým způsobem spojoval secesi a další moderní směry s tradicí lidové architektury. Proslulé jsou jeho stavby na beskydských Pustevnách, lázeňské objekty v Luhačovicích nebo úpravy zámku v  Novém Městě nad Metují. Vilu v Žabovřeskách nad řekou Svratkou projektoval a postavil pro svou potřebu. Odborníci oceňují zasazení do krajiny, uměřenou inspiraci lidovými stavbami a vzácné spojení architektury a uměleckých řemesel.
    Jurkovič vilu ještě za svého života prodal, později několikrát změnila majitele. Od 60. let je kulturní památkou, nadále ji ale obývala rodina vlastníků. "Snažili se objekt v rámci svých možností udržovat. Věděli, v čem bydlí, měli k vile blízký vztah," řekl ČTK nedávno ředitel galerie Marek Pokorný.
    Ve vile už začaly stavební a historické průzkumy, které určí rozsah oprav a zpřesní celkové náklady, které by se měly pohybovat kolem 40 milionů korun. Peníze chce galerie získat z takzvaných norských fondů. Opravy by měly podle plánů začít letos na podzim. Uvnitř vily bude stálá expozice o  Jurkovičovi a také badatelské centrum. Dále počítá Moravská galerie i se zřízením naučné architektonické stezky v okolí. V Žabovřeskách, na blízké Kraví hoře a v rezidenční Masarykově čtvrti je totiž řada dalších pozoruhodných staveb.
0 comments
add comment

Related articles