Praha - Zástupci Středočeského kraje, hlavního města, regionálních organizátorů dopravy a dopravců dnes podepsali výzvu Správě železnic (SŽ) a ministerstvu dopravy, aby neodkládaly opravu pražského Branického mostu a zároveň zahájily opravu či přestavbu železničního mostu na Výtoni. Při výluce na obou mostech zároveň totiž hrozí kolaps osobní i nákladní železniční dopravy na jihozápad od Prahy. Novinářům to řekli zástupci všech zúčastněných stran. SŽ uvedla, že se na opravu Branického mostu chystá a jedním z kritérií v tendru bude délka výluky provozu. U mostu na Výtoni se jej bude až do finálního řešení snažit udržet v provozu co nejvíc to bude možné a provoz neomezovat.
SŽ už vyhlásila tendr na rozšíření Branického mostu. Zahájení stavby předpokládá letos v červenci a práce potrvají 13 měsíců. Náklady mají dosáhnout 2,25 miliardy korun. U mostu na Výtoni SŽ vypsala architektonickou soutěž, ve které uspěl návrh, který počítá se zachováním pouze pilířů mostu a nahrazením nýtované konstrukce novostavbou. Proti je část veřejnosti, Praha 5 i primátorův náměstek Adam Scheinherr (Praha Sobě).
"Požadujeme po SŽ a ministerstvu, že nebude odložena oprava Branického mostu a bude jí dána top priorita, aby byla dokončena do konce letošního roku. Jde nám o odložení rizika, že se sejdou výluky na Branickém i Výtoňském mostu," řekl středočeský radní Petr Borecký (STAN). Není podle něj nutné, aby byla ihned dostavěna plánovaná druhá kolej, ale aby se při její případné dostavbě dalo jezdit alespoň po jedné koleji.
Signatáři výzvy požadují po ministru dopravy Martinu Kupkovi (ODS), aby využil svých pravomocí a dal opravě mostu prioritu. Za nezbytné považují právě opravu Branického mostu a přilehlých traťových úseků, a sice tak, aby práce vyžadující zastavení provozu na mostě skončily nejpozději do konce letošního roku.
V případě mostu na Výtoni se SŽ kvůli jeho stavu chystá snížit nejvyšší povolenou rychlost z 60 na 20 kilometrů v hodině a zakázat potkávání se protijedoucích vlaků na mostě. Podle Václava Haase z pražské městské organizace Ropid, která plánuje pražskou MHD, se tak sníží propustnost mostu až o polovinu. Zároveň řekl, že pokud se bude odkládat oprava objízdné trasy, tedy Branického mostu, hrozí to, že bude uzavřen provoz na obou mostech. "A my se nedostaneme z jednoho břehu na druhý," řekl.
Potíže by v případě uzavření obou mostů postihly také nákladní dopravu, která jezdí primárně přes Branický most. Pokud po mostech nebudou moci vlaky jezdit, čekaly by je dlouhé objížďky přes Ústí nad Labem nebo České Budějovice. Tím by se podle Martina Hořínka ze Sdružení železničních nákladních dopravců ČR (ŽESNAD.CZ) zvýšily náklady na přepravu zboží na železnici natolik, že by bylo překládáno na kamiony.
Na závažnost situace a špatný stav železničního mostu na Výtoni SŽ podle své mluvčí Nely Eberl Friebové dlouhodobě upozorňuje. "Naším cílem je udržet most v maximálně možných provozních parametrech, aniž by došlo k ohrožení bezpečnosti mostu, potažmo cestujících. A to nejlépe až do realizace nového řešení," uvedla. U Branického mostu podle ní stále platí termín zahájení prací v červenci. "Hlavním přínosem bude zdvoukolejnění a zvýšení kapacity. Jedním z významných kritérií při hodnocení nabídek bude i co nejkratší doba úplného vyloučení dopravy na mostě. Stavba by měla odstartovat v červenci, samotné výluky pak v říjnu," dodala.