Krásná Lípa pokračuje v opravách unikátní Dittrichovy hrobky

Publisher
ČTK
04.03.2024 07:45
Czech Republic

Krásná Lípa

Krásná Lípa - Krásná Lípa na Děčínsku pokračuje v opravách Dittrichovy hrobky. Ojedinělé historické stavbě u paty místního hřbitova hrozilo donedávna zřícení, město se ji snaží společně s památkáři zachránit. Nejdůležitější bude obnovit střechu, aby do mauzolea nezatékalo a nepokračovala tak degradace. ČTK to řekl starosta města Jan Kolář (Sdružení 2022).


"Myslím, že teď je ještě unikátní chvíle, že vidíme tu stavbu shora odkrytou. Je tam vidět kupole klenby," popsal z montážní plošiny starosta. Dělníci se do horní části mauzolea dostávají konstrukčním průlezem zevnitř hrobky. "Je vidět statické zajištění štítů, a pak se připravovaly podkladové části, na které se začíná usazovat krov, na kterém vyroste konstrukce střechy," ukázal na aktuální stav vrchní části hrobky Kolář. Chybějící střecha představuje problém, město ji chtělo mít dokončenou ještě před zimou. "Právě kvůli tomu, že se musely dozdívat i části, na kterých bude sedět celá ta konstrukce, tak to se nedalo dělat za mrazu," doplnil starosta. Jakmile bude hotová střecha, budou pokračovat další práce na obnově.

Město připravuje projekty a shání peníze. Chce využít hlavně dotace, ale i sponzory. Obnova vyjde na několik desítek milionů korun, radnice však nemůže tak velkou částku uvolnit, protože peníze potřebuje například na investice do oprav a údržby. Město statické zajištění zaplatilo ze svého, zastupitelstvo uvolnilo tři miliony korun. Spoluúčast na opravách už přislíbil místní pivovar Falkenštejn, který chce z každého prodaného piva Dittrich odvést část na rekonstrukci.

Muzeum v Rumburku samosprávě poskytlo dostatek materiálů, na kterých je vidět původní stav unikátní stavby. Už dříve stav hrobky mapovali i památkáři. "Takže máme těch podkladů dostatek," řekl Kolář. Uvnitř hrobky jsou například zbytky detailní výmalby, rozvody topení a poměrně zachovalá je také mozaika v podzemí. Tam se pravděpodobně nachází ostatky průmyslníka Carla Augusta Dittricha staršího, dále je v mauzoleu umístěna urna s ostatky jeho syna a zbytky rakví. Ostatky z nich se odvezly a uložily.

Vlastníkem mauzolea rodiny Dittrichových se stalo město, převod podle radnice zdržovaly administrativní průtahy. Ceněnou hrobku koupila radnice od insolvenčního správce za 10.000 korun. Rekonstrukce hrobky významného průmyslníka potrvá několik let. Město by chtělo v přízemí vytvořit expozici, která by se věnovala historii rodiny.

Mauzoleum navrhl v roce 1886 berlínský architekt Julius Carl Raschdorff, který je také autorem hrobky německého císaře Fridricha III. v Postupimi. Stěny krásnolipské hrobky jsou pokryty skleněnou modrozlatou mozaikou, mimořádné je také technické zázemí. Ke stavbě patří malá kotelna, díky níž bylo možné mauzoleum vytápět. Vnitřní výzdoby se ujal rodák z Krásné Lípy August Frind, z maleb se dochovaly jen drobné části. Ministerstvo kultury hrobku rodiny Dittrichů vyhlásilo v roce 2006 kulturní památkou.
0 comments
add comment

Related articles