Kulturní výbor doporučil přijetí nového památkového zákona

Publisher
ČTK
26.01.2017 17:30
Czech Republic

Prague

Praha - Sněmovna by měla schválit nový památkový zákon s úpravami, které se týkají postupu při archeologickém výzkumu nebo možnosti nadále vyhlašovat památky místního významu. Dolní komoře to dnes doporučil její kulturní výbor. Část poslanců ovšem chystá k zákonu další změny, o nichž bude výbor rozhodovat teprve po dalším sněmovním projednávání vládní předlohy.


Zákon podle ministerstva kultury umožní zefektivnit péči o památkový fond. Předloha například přesněji vymezuje a zdůrazňuje veřejný zájem na ochraně památek. Poskytne úřadům nástroje zakročit v případech, kdy o památkový objekt jeho vlastník nepečuje. Má kvůli tomu zavést pokuty až do osmi milionů korun podle závažnosti provinění.

Nová zákonná úprava ale také umožní podle ministerstva žádat o dotace majitelům nemovitostí, které sice nejsou chráněné, ale kvůli umístění v památkových územích se i na ně vztahují různá omezení. Zákon má rovněž upravit podmínky stavebně historických průzkumů nebo archeologických výzkumů a posílit pravomoci památkové inspekce.

Poslankyně TOP 09 Nina Nováková navrhovala odpovědnost za památkovou péči v Praze nenechávat jen na magistrátu, ale přenést ji také na městské části. Další návrh TOP 09 směřoval k tomu, aby za záchranný archeologický výzkum platit stát prostřednictvím památkového či archeologického ústavu, nikoli stavebník, na jehož pozemku se výzkum provádí, či obce.

Nezařazený poslanec Karel Pražák by chtěl ze zákona odstranit ustanovení o pravidlech stavebně historických průzkumů a o účasti veřejnosti při ochraně architektonického dědictví.

Zákon má kritiky mezi památkáři či restaurátory. Asociace sdružení pro ochranu a rozvoj kulturního dědictví a Sdružení profesionálních pracovníků památkové péče na předloze kritizovaly například to, že nechrání nejcennější a zároveň nejohroženější část tuzemského kulturního dědictví - historická města. Výhrady k předloze měl i poslanec ČSSD a někdejší ministr kultury Vítězslav Jandák, který marně požadoval odložit rozhodování výboru na 8. března, aby se do té doby mohly projednat všechny chystané úpravy zákona.
0 comments
add comment

Related articles