Národní technické muzeum pomůže při záchraně archiválií zasažených povodní

Publisher
ČTK
17.09.2024 16:15
Czech Republic

Prague

Praha - Národní technické muzeum (NTM) poskytne pomoc při záchraně archiválií a 2D sbírkových předmětů zasažených povodněmi. V první fázi především kolegům z muzeí, galerií a archivů. Národní technické muzeum v tom má zkušenosti, které jeho pracovníci získali při povodních v roce 2002 a v následujících letech. Vysoušecí pracoviště muzea v Praze spolu s mrazícím boxem v Čelákovicích bude připraveno během 48 hodin. ČTK o tom za NTM informoval Jan Duda.


"Velice dobře si vzpomínáme, jaké škody dokáže napáchat povodeň. První, co je potřeba při záchraně archiválií udělat, je zůstat co nejvíce v klidu. Někdy i významně poškozené dokumenty nemusejí být nenávratně ztracené a se současnými technologiemi jich dokážeme zachránit velice vysoké procento," uvedl generální ředitel NTM Karel Ksandr. Podle něj je zároveň třeba nezapomínat na vlastní bezpečnost a používat ochranné pomůcky jako rukavice, ochranné obleky, roušky a podobně. "Národní technické muzeum aktivovalo pro případ potřeby své unikátní vysoušecí pracoviště pro záchranu archiválií, včetně mrazícího boxu, abychom pomohli kolegům, jak jen to bude možné," dodal.

Národní technické muzeum disponuje mrazícím boxem pro přibližně 50 palet. Je umístěn v depozitárním areálu NTM v Čelákovicích. Vysoušecí pracoviště muzea je určeno k vysoušení ruční metodou, a to především pro velkorozměrné archiválie (plány, plakáty). Knižní fondy a dokumenty do rozměru A3 je vhodné sušit v lyofilizaních komorách, které jsou v Národní knihovně v Praze a v Technickém muzeu v Brně.

Při poškození předmětů muzejní a archivní povahy je třeba nejprve roztřídit poškozené předměty materiálově. Papírové dokumenty jakékoliv povahy se musí očistit od hrubých nečistot čistou vodou. Dále po částech zabalit do igelitových folií či sáčků, označit a vše ukládat tak, aby balíky byly transportovatelné, nejlépe na palety. Pak uložit na studené místo a co nejdříve transportovat k zamražení.

3D muzejní sbírkové předměty ze dřeva je třeba po očistě čistou vodou nechat pomalu vysychat a poté přistoupit k restaurování. Kovové předměty se musí očistit čistou vodou, nechat důkladně vysušit a pak konzervovat běžným konzervačním prostředkem. Sádrové modely se nechají pozvolna vysychat bez zásahu. S konzultací ohledně možnosti jejich restaurování je možno se obrátit na restaurátorsko-konzervační oddělení NTM, případně dalších muzejních institucí.
0 comments
add comment

Related articles