Krnov – Oprava požárem zničené vzorkovny látek v areálu bývalé textilky Karnola v Krnově na Bruntálsku začne příští rok. Práce v hodnotě okolo 16,5 milionu korun by měly zajistit odstranění havarijního stavu, který způsobil v prosinci 2017 úmyslně založený požár. ČTK to dnes řekla mluvčí města Dita Círová. Takzvaná dezinatura měla být součástí velkého projektu interaktivního muzea. Město ale nakonec od plánů ustoupilo. Dokonce se vzdalo i stamilionové dotace, kterou získalo od Evropské unie. Menší muzeum by tam ale vzniknout mělo.
Radnice vyhlásila zadávací řízení na zakázku opravy objektu dezinatury. Hotovo by mělo být do poloviny roku 2022. "Stavební činnosti budou soustředěny především do podlaží, v kterém se nachází vzorkovna. Dojde k výměně trámů a sloupů poškozených požárem, nové budou podlahy i stropy a v plánu je provedení replik původního skladu matric i denní místnosti," uvedl Pavel Hanzel z odboru investic a správy majetku.
Stropy se podle něj budou opravovat i v přízemí a v patře nad dezinaturou, kde se stav- baři soustředí i na výměnu podlahy a opravu ocelových oken poškozených při požáru.
"V obou nadzemních patrech se budou provádět také omítky a výmalby, výměny a oprava výplní dveřních a okenních otvorů, kompletní rozvody silnoproudé elektroinstalace včetně svítidel i rozvody slaboproudé elektroinstalace, které zahrnují datový rozvod, požární signalizaci, evakuační rozhlas a zabezpečovací systém," uvedl Hanzel. Předpokládaná cena prací je 16,5 milionu korun.
Než se zvolená firma pustí do práce, pracovníci technických služeb dezinaturu vyklidí. V lednu do sousední budovy přesunou veškeré drobné zařízení. Stroje, které v dílně zůstanou, budou zakryty deskami, aby se ještě více nepoškodily, a po ukončení stavebních prací by měla začít jejich obnova. V souladu s požadavky památkové péče by je mohli renovovat do pohledového stavu bývalí seřizovači Karnoly.
Požár a voda použitá při hašení zdevastovaly také cennou sbírku vzorníků látek, dezénových knih a dalších dokumentů. Ty, které se podařilo zachránit, se vloni vrátily z vysoušecí komory Národního muzea v Praze a nyní je třídí do skupin podle poškození a historické hodnoty bývalá vedoucí vzorkovny Jitka Navrátilová, která je také částečně konzervuje.
Budovu bývalé přádelny s dílnou vzorkovny vláda prohlásila národní kulturní památkou v roce 2010. V dílně se navrhovaly vzory vyráběných tkanin pro jednotlivé sezony. Dílna vzorkovny sestávala z uceleného souboru mechanických i ručních tkalcovských stavů různých konstrukcí, skacích, soukacích a snovacích strojů a dalšího nezbytného vybavení dílny. Nedílnou součást dílny představovala cenná sbírka vzorníků látek, dezénových knih a výrobních předpisů, z nichž nejstarší pocházely z posledních tří desetiletí 19. století.
Před požárem, který bývalou textilku zachvátil 20. prosince 2017, byla dílna ve stavu posledního pracovního dne a v rámci republiky i střední Evropy představovala unikát. Podle policie budovu na několika místech zapálili dva školáci. Oheň způsobil škodu přes 19 milionů korun. V plné síle zasáhl vzácnou vzorkovnu látek, jež měla sloužit jako hlavní prvek muzea.