Vyškov – Bývalou vyškovskou synagogu, která stojí na centrálním náměstí, prohlásilo ministerstvo kultury za kulturní památku. Město si od toho jako majitel slibuje možnost čerpat státní dotace na obnovu památek. V minulých letech se za vlastní peníze soustředilo na opravu střechy. Novorománská stavba z roku 1885 dnes funguje jako modlitebna Církve československé husitské, uvedl v tiskové zprávě místostarosta Josef Kachlík (Volba pro město).
Synagoga byla výjimečná tím, že je přímo na náměstí. Židovské modlitebny přitom bývaly stavěné v ústraní nebo alespoň v bočních ulicích, na náměstích zřídka. Vyškov získal novou kulturní památku po dlouhých 17 letech, naposledy ministerstvo na seznam zapsalo základní školu v Nádražní ulici.
Město chce budovu komplexněji opravit. Jde o halovou stavbu obdélného půdorysu, krytá je neckovou střechou. Větší opravou synagoga prošla po požáru Vyškova v roce 1917. Na počátku 90. let stavbaři opravili fasádu a v roce 2002 interiér. Po zásadnějších opravách by se mohla synagoga víc otevřít veřejnosti. Bylo by možné pořádat v ní menší koncerty, stavba má velmi dobrou akustiku, nebo výstavy.
Město také zvažuje, že by se po obnově krovů a střešního pláště mohla umístit do budovy v minulosti odstraněná dekorativní kovaná mříž lemující vrchol nápadné ploché kýlovité střechy. "Bude také vhodné prověřit možnost dochování původních interiérových nátěrových vrstev, jako například hebrejských liturgických nápisů či dekorativní šablonové výmalby. Restaurátorské práce je možné v plném rozsahu hradit z Programu regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón," uvedl Petr Bařinka, který je na městském úřadě referentem pro památkovou péči.