Praha - Pražský magistrát by měl být aktivnější v řešení bytové situace. Dnes to uvedla na tiskové konferenci náměstkyně primátorky pro územní rozvoj Petra Kolínská (Zelení/Trojkoalice) a kandidát Zelených na primátora Ondřej Mirovský. Praha by podle nich měla každý rok zahájit stavbu aspoň tisíce městských bytů a opravit a nabídnout lidem další tisícovku těch, které vlastní. Řešit by se podle Zelených měl i problém Airbnb, vztahy města a developerů či bydlení pro seniory. Zelení jsou součástí Trojkoalice, která spolu s ANO a ČSSD poslední čtyři roky v Praze vládne.
Rostoucí ceny bytů a nájmů se rýsují jako jedno z hlavních předvolebních témat v metropoli. Podle Mirovského byla chyba, že město většinu bytového fondu prodalo nájemníkům v rámci privatizace. Zelení dávají za příklad Vídeň, kde magistrát vlastní více než čtvrtinu bytového fondu a 78 procent obyvatel žije v nájemním bytě s regulovaným nájmem. V Praze je to 32 procent.
Praha by měla podle Mirovského kombinovat vlastní výstavbu, lepší péči o stávající fond a vyjednávání s developery. Například v Mnichově musí developeři na základě smluv s městem postavit potřebnou infrastrukturu, například školu, a 30 procent bytů odprodat městu, které jej za výhodných podmínek nabídne nájemníkům.
Dalším problémem jsou podle Mirovského krátkodobé pronájmy přes služby typu Airbnb. Zelení by rádi alespoň 5000 bytů, nyní pronajímaných přes Airbnb, do roku 2022 vrátili do režimu rezidenčního bydlení. Mezi další opatření, která strana chce uskutečnit, patří vytvoření cenové mapy nájmů, podpora družstevnictví, dotační program pro opravu prázdných domů v soukromém vlastnictví či podpora seniorského bydlení a bytů pro tělesně postižené.
Gesci bydlení má v současné době na starosti radní Radek Lacko (ANO), který v posledních letech mluví o stavbě nových bytů. Praha jich chce podle něj do tří let vybudovat celkem 1097. Jde o bytové domy na Černém Mostě, v Dolních Počernicích a o přestavbu objektu bývalého hotelu Opatov na Jižním Městě. Projekty vyjdou na zhruba 2,2 miliardy korun, zatím ale žádné byty nevznikly.
Podle Mirovského se Zeleným se zástupci ANO nepodařilo najít shodu ohledně rozvoje bydlení. Zatímco radní Lacko vidí jako řešení spíše výstavbu větších projektů, Zelení by chtěli více vyjednávat s developery a vykupovat byty od nich. Nejde o jedinou otázku, na které se Zelení s ANO a ČSSD neshodují, v minulosti se objevily pře například o dostavbu městského okruhu, zklidnění magistrály nebo změny územního pánu.
Magistrát nyní spravuje téměř 9000 bytů, dalších zhruba 26.000 mají ve správě městské části. Na základě schválených privatizací magistrát ještě počítá s odprodejem zhruba tisícovky bytů. Další už se podle vedení města prodávat nebudou a Praha chce bytový fond rozšiřovat. Podle analýzy KPMG po roce 1991 přešlo do vlastnictví Prahy 194.000 bytů, fond tedy od té doby klesl na zhruba 18 procent výchozího stavu.