Analytici: Pokles stavebnictví není překvapením, může zklidnit ceny

Vložil
ČTK
08.11.2022 07:40
Praha

Praha – Další pokles stavebnictví není podle analytiků, které oslovila ČTK, překvapením, jelikož se v něm odráží pokles celé eko- nomiky. Projevuje se menší zájem o nákup nemovitostí kvůli vysokým úrokovým sazbám hypoték. Útlum by podle analytiků mohl vést ke stabilizaci rozkolísaných cen materiálů i bytů a k rozvoji nájemního bydlení v Česku.


Podle dnes zveřejněných údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) stavební výroba v Česku po letních prázdninách zrychlila meziroční pokles. V září se reálně snížila o 3,7 procenta.

"Horší výsledky stavebnictví nejsou překvapením, protože s poklesem ekonomiky obvykle toto odvětví trpí. Letos jeho situaci navíc komplikuje extrémní růst cen energií a stavebních materiálů, kterých občas byl i nedostatek," uvedl Petr Dufek, hlavní ekonom Banky Creditas.

Podle hlavního ekonoma BHS Štěpána Křečka tím, že z hypotečního trhu míří na realitní trh méně peněz, klesá poptávka po nákupu nemovitostí. To se zatím projevuje snížením počtu uskutečňovaných transakcí. V případě, že tato situace bude přetrvávat delší dobu, může docházet k poklesům cen nemovitostí, řekl.

Někteří developeři už avizovali, že možná některé projekty raději odloží, ale ty rozestavěné se snaží dokončit. "Aby mohly začít vydělávat. Nové byty na trhu mohou vést ke stagnaci či dokonce k mírnému poklesu cen nemovitostí," odhaduje Křeček.

Nedostatek a vysoké ceny stavebních materiálů spolu s dražším financováním by měly i nadále být hlavními faktory pro pokračující negativní vývoj ve stavebnictví po zbytek roku, uvedl analytik Komerční banky Kevin Tran Nguyen. Dodal, že v rezidenčním bydlení očekává, že ceny nemovitostí budou v nejbližším horizontu stagnovat. "Pokles cen by měly především zaznamenat kategorie energeticky náročných a rekreačních nemovitostí," řekl Tran Nguyen.

Dufek si myslí, že útlum by mohl vést na přelomu roku k uklidnění cen stavebních materiálů i stavebních prací. Menší nabídka nových bytů a domů podle něj přispěje ke stabilizaci cen a v neposlední řadě přispěje k dalšímu rozvoji nájemního bydlení v Česku. Vyhlídky stavebnictví ale nevidí pro následující měsíce příznivě. "Existuje sice buffer v podobě dodatečných peněz z tzv. fondu obnovy, avšak je otázkou, jak rychle se je podaří aktivovat," uvedl.

Za mírným propadem inženýrského stavitelství je i podoba státního rozpočtu, a to i omezování investic krajů a měst, míní Ondřej Šuch, vedoucí vnějších vztahů Skanska Central Europe. V pozemním stavitelství je podle jeho slov znát pokračující opatrnost investorů. "Přičteme-li stálý nedostatek spolehlivých subdodavatelů a inflaci, je na místě ještě pečlivější plánování. V takových situacích je každý stavební projekt posuzován nejen cenou, ale i pravděpodobnosti jeho úspěšného dokončení v daném čase a kvalitě," řekl Šuch.

Podle Petera Markoviče, generálního ředitele Xella (výrobce Ytongu pro ČR a Slovensko), budou letos rezidenční trh táhnout rekonstrukce. Podle jeho odhadu stoupnou meziročně zhruba o 20 procent. Rychlejšímu rozvoji trhu kromě drahého materiálu a cen energií nebrání nedostatečná výstavba, ale spíše vysoké ceny nemovitostí a drahé hypotéky, míní Markovič.
0 komentářů
přidat komentář

Související články