Budova přádelny Slezanu ve Frýdku-Místku se začne bourat

Vložil
ČTK
04.03.2014 20:00
Frýdek-Místek - Budova bývalé přádelny textilky Slezan ve Frýdku-Místku se v nejbližších dnech začne bourat. Důvodem je její narušená statika. Budova má být zbourána do konce května, co vznikne na jejím místě, se zatím neví. Demolice měla původně začít včera, ale její začátek bude mít mírný skluz, řekl ČTK právník správy nemovitostí Slezanu Luděk Korč.
    V textilce se již několik let nevyrábí. Firma je pět let v konkurzu. Odstranění budovy povolil frýdecko-místecký stavební úřad. Na sociálních sítích vznikla petice lidí, kteří proti bourání protestují a žádají, aby byl objekt zapsán do seznamu památek.
    Insolvenční správce Slezanu Jiří Hanák v prohlášení na internetových stránkách firmy uvedl, že i přes pravidelnou údržbu se stav budovy kvůli extrémnímu počasí počátkem roku 2013 zhoršil a část fasády a zdiva začala odpadávat. Nezávislý znalecký posudek podle něj konstatoval, že budova je v havarijním stavu a je nutné buď udělat rozsáhlé rekonstrukční práce, nebo budovu strhnout, aby neohrožovala bezpečnost chodců a dopravy. Správce uvedl, že společnost, která je v konkurzu, nemá na rozsáhlou sanaci prostředky. "Jako jediné řešení zůstalo stržení budovy," uvedl Hanák.
    Petr Pavelka z frýdecko-místeckého magistrátu uvedl, že rozhodnutí správce o demolici město nemůže změnit, protože budova nikdy v majetku města nebyla. "Město nemá pravomoc zasahovat do způsobu nakládání s majetkem, který mu nepatří," uvedl Pavelka.
    K podnětu na zařazení budovy mezi kulturní památky se město v roce 2011 vyjádřilo zamítavě. Důvodem podle Pavelky bylo, že budova vykazuje řadu nevhodných stavebních úprav a přístaveb, které porušily její autenticitu. "Budova tak nemá potřebné mimořádné umělecké nebo historické hodnoty, pro které se věci zapisují do seznamu kulturního dědictví," uvedl Pavelka.
    Hanák uvedl, že o dalším využití pozemku po odstranění stavby se zatím nerozhodlo. Korč řekl, že se nenašel investor, který by o budovu měl zájem. "Rozpoutaly se vášně, že se tam má stavět další nákupní centrum, ale to není pravda. Prioritní bylo řešit ten současný stav, co tam bude potom, to se teprve bude řešit," řekl Korč.
    Pavelka uvedl, že podle územního plánu se jedná o území, které je určené pro občanské vybavení komerčního typu. "Plochy jsou tedy určeny mimo jiné pro stavby stravování, ubytování, administrativu, pro školství, zdravotnictví, sociální péči, ale i pro drobnou řemeslnou výrobu a pro obchod a služby," uvedl Pavelka.
    Město by podle něj teoreticky mohlo vyslovit zájem o koupi pozemku, s čímž by muselo souhlasit zastupitelstvo. "Následně by město mohlo vyhlásit architektonickou soutěž a najít investora, který by v území postavil budovy odpovídající původnímu stylu a vzhledu a jejich využití by bylo v souladu s územním plánem," uvedl Pavelka.
    Slezan byl v minulosti jednou z největších českých textilek. Před rokem 2000 měl přes 2600 zaměstnanců a ještě počátkem roku 2009 v něm pracovalo přes 600 lidí. Kvůli hospodářské krizi a levné konkurenci z Asie firmě ale výrazně ubývalo zakázek a v únoru 2009 se dostala do konkurzu. Během tří let Slezan dokázal pohledávky všech svých více než 200 věřitelů splatit. Přesahovaly přitom 300 milionů korun.
0 komentářů
přidat komentář

Související články