Bývalí zaměstnanci textilky Karnola opravují požárem poškozené stroje

Vložil
ČTK
02.05.2023 19:25
Krnov


Krnov - Tři bývalí zaměstnanci textilky Karnola v Krnově na Bruntálsku začali opravovat historické tkalcovské stroje poškozené požárem. Je jich osm a práce na nich mají trvat do konce roku. Pak se technické památky stanou součástí muzejní expozice mapující textilní průmysl v Krnově a okolí. Budovu textilky v prosinci 2017 zničil úmyslně založený požár. Plameny nejvíce poškodily prostory takzvané dezinatury, kde byly uloženy historické vzorníky látek a právě i staré tkalcovské stroje.


Jedním z opravářů je osmasedmdesátiletý Jiří Šurman. V Karnole strávil celý svůj profesní život. V roce 1959 do podniku nastoupil po vyučení seřizovačem tkalcovských strojů. Nejprve pracoval jako seřizovač, později povýšil a pracoval na technických pozicích, například jako mistr, a to až do roku 2005, kdy odešel do důchodu. Zpráva o požáru Karnoly a dezinatury jej šokovala. "Byli jsme z toho hodně smutní," řekl Šurman ČTK.

V těchto dnech s kolegy začal pracovat na obnově osmi historických tkalcovských strojů. "Všichni jsme bývalí karnoláci. Naším úkolem je stroje dostat do takového stavu, aby se mohly stát součástí expozice. Už ale nikdy nebudou fungovat. Poškození především elektronických součástek je velké. Navíc se dnes už ani nedají sehnat náhradní díly," uvedl Šurman.

Dodal, že podle zadání by všechny stroje měly být dokončeny v prosinci. "Takový je záměr. Nebude to ale jednoduché. Jsme jen tři. Nejsme nejmladší, takže musí vydržet zdraví. Doufejme, že ano. Pak bychom to mohli stihnout. Momentálně máme jeden stroj před dokončením. Sedm nás ještě čeká," doplnil.

Oheň před lety značně poničil vzácnou vzorkovnu látek se vzorníky, dezénovými knihami a historickými tkalcovskými stroji. Takzvaná dezinatura měla být součástí velkého projektu interaktivního muzea. Město ale nakonec po požáru od plánů ustoupilo. Vzdalo se i stamilionové dotace, kterou získalo od Evropské unie. Menší muzeum by tam ale nakonec vzniknout mělo.

Samotný objekt poškozený ohněm je už opravený. Jeho rekonstrukce za 14,6 milionu korun začala loni. Práce se týkaly interiéru dvou podlaží, které požár poškodil nejvíc. Práce zahrnovaly výměnu podlah, stropů, trámů, sloupů, oken i dveří, provedení omítek s vnitřním zateplením, výmaleb a kompletních rozvodů elektroinstalace. Na sanaci škod způsobených požárem poskytl Moravskoslezský kraj dotaci deset milionů korun.

"Z této dotace jsme již vyčerpali 9,5 milionu korun, zbývajících 500.000 korun použijeme na obnovu strojů," řekl ČTK Rostislav Balner z odboru rozvoje města. Až práce skončí, dezinatura by měla být veřejnosti přístupná v omezeném rozsahu, především u příležitostných prohlídek.

Před požárem, který bývalou textilku zachvátil 20. prosince 2017, byla dílna ve stavu z posledního pracovního dne. V Česku i střední Evropě představovala unikát. Podle policie objekt na několika místech zapálili dva školáci. Oheň způsobil škodu přes 19 milionů korun. Plně zasáhl vzácnou vzorkovnu látek, jež měla sloužit jako hlavní prvek plánovaného muzea.

Budova bývalé přádelny s dílnou vzorkovny z roku 1900 je národní kulturní památkou. V dílně, která byla vybavena mechanickými i ručními tkalcovskými stavy různých konstrukcí a dalšími stroji, se navrhovaly vzory vyráběných tkanin pro nové sezony. Její součástí byla i cenná sbírka vzorníků látek z konce 19. století. Co ze vzácné dokumentace zbylo, restauruje bývalá vedoucí dezinatury Jitka Navrátilová. Některé exponáty jsou součástí nové expozice o textilnictví v krnovské Flemmichově vile.
0 komentářů
přidat komentář

Související články