Červený kostel v Olomouci se poprvé otevřel veřejnosti

Vložil
ČTK
17.05.2023 17:35
Olomouc

Miroslav Pospíšil
ateliér-r


Olomouc - V Olomouci se dnes poprvé v novodobé historii otevřel veřejnosti Červený kostel na třídě Svobody. Bývalý depozitář knih Vědecké knihovny v Olomouci (VKOL) se po dva a půl roku trvající rekonstrukci proměnil v moderní kulturní centrum se sálem pro 200 lidí. Bude hostit nejen výstavy, přednášky, ale i projekty Moravské filharmonie či místních divadel. Náklady na rekonstrukci byly 172 milionů korun, z dotací se Olomouckému kraji vrátilo 133 milionů korun, řekl dnes hejtman Josef Suchánek (Piráti a STAN). Otevření kostela bude doprovázet pětidenní festival.


Podle ředitelky VKOL Ivety Ťulpíkové je dnešní otevření kostela zásadním okamžikem pro knihovnu. "V tomto nádherném reprezentativním sále budeme pořádat různé konference, budeme tady mít besedy, autorská čtení a výstavy. Bude tu i celá řada dalších akcí, otevírá se nám možnost spolupracovat s dalšími institucemi města, jako je Moravská filharmonie, Moravské divadlo. Budou tady komorní koncerty i divadelní premiéry menších činoher," řekla ČTK ředitelka. Pětidenní festival s názvem Začínáme, který doprovodí i výstavy či sousedská slavnost, zakončí v neděli Divadlo na cucky inscenací Otisky.

Odsvěcený Červený kostel je propojený s budovou ředitelství moderní přístavbou, kde je informační centrum knihovny. Podle architekta Miroslava Pospíšila nebylo nijak jednoduché přístavbu ke kostelu prosadit. "Myšlenka je často velmi rychlá, ale strašně dlouho trvá přesvědčit všechny dokola, že je to dobrý nápad. S přístavbou jsme vedli dlouhý dialog s památkáři kvůli tvaru, možná je to v Česku první přístavba ke kostelu. Myslím, že je důležité pro historické objekty je v kontextu nového programu doplňovat o soudobou architekturu, protože bez toho ty stavby nemají často šanci na budoucnost," řekl ČTK architekt.

Při rekonstrukci kostela byly použity nejmodernější materiály včetně speciálního osvětlení, na kterých se dá nastavit intenzita a kombinovat druh osvětlení podle druhu akcí. V oknech kostela jsou renovované vitráže z 80. let. Součástí foyer je i zhruba osm metrů vysoká stěna pokrytá téměř 10.000 knihami, která zakrývá vzduchotechniku, na sběr publikací vyhlásila knihovna veřejnou sbírku - lidé do věnovaných knih mohli psát tak vzkazy.

Kostel změnil svou podobu i zvenčí, kolemjdoucí upoutají i ozdobné prvky. Loni v dubnu jeřáb na vrchol 120 let starého Červeného kostela vrátil hlavní kříž s kopulí, ve které jsou uložena archivní pouzdra. Autorem kříže o velikosti 3,5 metru, v jehož středu je usazen devítikilový křišťál, symbol čistoty, je olomoucký sochař Jan Dostál.

Kostel využívala VKOL jako sklad knih od roku 1959. Celkem 300.000 svazků zabralo celé přízemí, kněžiště i kůr. V roce 2019 byly však všechny svazky knihovny přestěhovány do nového depozitáře v Olomouci-Hejčíně, tím se otevřela i cesta k rekonstrukci.
0 komentářů
přidat komentář

Související články