Českokrumlovský projekt Kateřiny Šedé skončil v dluzích

Vložil
ČTK
22.09.2018 20:05
Český Krumlov

foto: Roman Franc

Český Krumlov - Mnoho kritických reakcí dostala umělkyně Kateřina Šedá kvůli projektu Unes-co. Zaměřila se při něm v Českém Krumlově na chybějící normální život v centrech turisticky populárních měst. Někteří lidé ji na sociálních sítích posílali do plynu. Náklady projektu přesáhly čtyři miliony korun, od státu dostala dva miliony, od města 100.000 Kč. Šedá se kvůli projektu zadlužila. Přenos z Krumlova přenášela do česko-slovenského pavilonu na benátském bienále architektury, kde vytvořila sídlo fiktivní firmy UNES-CO. Řekli to dnes Šedá a další aktéři projektu na konferenci v českokrumlovském kině.

Šedá zaměstnala 15 rodin a brigádníky. Od června do srpna žili v centru, procházeli se s kočárkem, větrali peřiny v oknech nebo grilovali, dělali běžné činnosti. Z projektu vznikne publikace, film, bude mezinárodní konference a příští rok výstava v krumlovském Egon Schiele Art Centrum.

Centrum Krumlova přirovnala Šedá k brněnské čtvrti zvané Bronx. "Domy, kde nikdo nebydlí - penziony; obchody, které nikdo nepotřebuje: zastavárny v Brně, tady zlatnictví. Cíl byl, do jaké míry se dá turismus regulovat a jak se s ním dá žít. Jeden ze závěrů je, že má smysl s občany, i přestože jsou negativní, pořád diskutovat a trpělivě s nimi mluvit," řekla dnes ČTK Šedá, držitelka Ceny Chalupeckého.

Přihlásilo se přes 1500 rodin, z toho 500 cizinců, převážně z Ruska a Ukrajiny. Šedá vybrala české rodiny s dětmi. Vždy jen jeden člen rodiny dostal měsíční odměnu 12.400 Kč. Byly to rodiny, které bydlí na sídlišti, v Praze 1, na vesnici i rodina, která jezdí do Himálají a spí v autě.

Šedá měla mnoho kritiků. "Dnes tady nemám manžela ani děti, ti už nikdy do Krumlova nepřijedou. Propíralo se, jak jsem na tom zbohatla, nicméně zbydou mi dost velké dluhy. Několikrát přišlo udání, že zaměstnávám děti, několik kontrol z pracovního úřadu a ze sociálky," řekla Šedá.

Jak dnes řekla ředitelka Egon Schiele Art Centra Hana Jirmusová Lazarowitz, Šedá chtěla chránit projektem ty, kteří žijí v centrech měst zapsaných na seznamu UNESCO. Podle ředitelky se objevilo mnoho vulgárních útoků proti Šedé. "Kateřina kvůli tomuto projektu prodala několik svých věcí. Projekt je silně podfinancován. Kateřina dostala několik nabídek, například z Norska, ze zemí, které mají vážné problémy s turismem. Zaujala je její odhodlanost zakousnout se do problému," řekla ředitelka.

Šedá ocenila rodiny z projektu. Některé si ale myslely, že přijely na placenou dovolenou. Kritikům vadilo venčení kozy na náměstí, koupání dítěte ve vaničce na ulici, peníze podle nich měly jít na jiné věci.

Průvodkyně Oldřiška Baloušková žije v centru. Myslí si, že oproti Dubrovníku či Benátkám je na tom Krumlov dobře. Podnikatel Marek Šimon řekl, že život se z centra nevytratil. Město podle něj vděčí turismu za to, že je opravené. "Uměle vytvářet vybavenost v centru nemá žádný význam, protože dnes jsou lidé pohodlní, radši si dojedou do velkých obchodů. V centru je obchod a dvě večerky," řekl Šimon.

Bývalá ministryně školství Dana Kuchtová dnes řekla, že Šedá nastavila velmi přesné zrcadlo, jak Krumlov vypadal. "Viděla jsem sebe, jak jsem tahala kočárek nahoru dolů," řekla Kuchtová, jež žije v Krumlově. Město s 13.000 obyvateli navštíví ročně asi dva miliony turistů.
6 komentářů
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
UNESCO v Praze
Vích
23.09.18 02:07
zavádějící a klamavý titulek
Hana Jirmusová Lazarowitz
24.09.18 11:54
Dluhy, no a ?
JB
28.09.18 10:17
Respekt
Vích
29.09.18 07:00
zobrazit všechny komentáře

Související články