Ateliér: Prof. Ing.arch. Akad.arch. Jiří Suchomel
Oponent: Ing.arch. Michal Kuzemenský
Jablonec nad Nisou má poměrně jasnou a kompaktní strukturu městského centra. Je zde pouze několik nedořešených bodů, které urbanismus Jablonce degradují na úroveň menších postindustriálních měst v okolí. Horní náměstí a jeho nejbližší okolí je jedním z nich.
Je připomínkou velkorysého městského plánování meziválečného období a tehdejších velkých ambic města. Prostor, který se nikdy náměstím v pravém smyslu slova nestal a nikdo z místních ho tak nikdy nevnímal a nevnímá. Prostor, který je velkokapacitním parkovištěm. Prostor, jehož rozvoj měla podpořit iniciační stavba Kostela nejsvětějšího srdce Ježíšova od architekta Josefa Zascheho z r. 1932. Prostor, jehož německá velkorysost byla přeměněna na velkorysost socialismu a stal se středobodem prvomájových průvodů a politických shromáždění.
Za zásadní problém považuji velikost prostoru a charakter okolních budov této velikosti neodpovídající. Městskou knihovnou a polyfunkčním domem rozděluji prostor na dvě náměstí ve dvou výškových úrovních. Školní náměstí s dominantními budovami knihovny a střední školy a Horní náměstí s dominantním kostelem a zarámovaným obrazem jizerských hor. Budovy zalamují neukončenou pěší osu a dosud opomíjenému výhledu do krajiny z desetimetrové žulové stěny dávají nový rozměr. Svou náplní budovy reagují na přítomnost 3 středních škol a rezidenční nefunkčnost městského centra.
Téměř divadelní sekvenci městských prostor završuje městský park a rezidenční blok s bydlením rodinného charakteru.