Dělníci opravují čínský pavilon v Podzámecké zahradě v Kroměříži

Zdroj
Jan Vondrášek
Vložil
ČTK
27.11.2016 18:00
Kroměříž

Kroměříž - Dělníci opravují v Podzámecké zahradě v Kroměříži čínský pavilon, stavbu na ostrově Divokého rybníka. Dřevěná památka pochází zřejmě z poloviny 19. století. Její oprava přijde na 1,2 milionu korun. Část prostředků pochází ze sbírky pořádané obecně prospěšnou společností Czech National Trust, která stále pokračuje.


Oprava památky začala podle kastelána kroměřížského zámku Martina Krčmy už loni, kdy stavbaři kameny zajistili nestabilní ostrov. Práce přišly asi na 250.000 korun, šly z rozpočtu Národního památkového ústavu (NPÚ). Současná druhá etapa je financována sbírkou. NPÚ totiž kvůli tomu, že na zahrady a zámek uplatnila nárok církev, investice zastavil.

Druhá etapa podle stavbyvedoucího Ondřeje Soukeníka zahrnuje vybudování základů z kamenného zdiva a ocelových prvků, do nichž dělníci ukotví historickou konstrukci. Odstranili dřevěné obložení sloupů, zajistili nestabilní konstrukci pavilonu a zvedli ho o desítky centimetrů, aby mohli vykopat základy. Statické zajištění pavilonu přijde na 330.000 Kč.

Podle Krčmy by příští rok měly následovat restaurátorské práce na pavilonu, který by měl v zahradě, zapsané mezi památky UNESCO, sloužit jako dekorativní prvek. Instalován tam byl v době, kdy bylo asijské umění v Evropě populární. "Byl to zajímavý prvek, který měli lidé rádi," řekla dnes ČTK specialistka NPÚ na památky zahradního umění Lenka Křesadlová.

Původ památky ale není přesně znám. "Osobně se přikláním k teorii, že byl vybudován v 60. letech 19. století, kdy arcibiskup Bedřich z Fürstenbergu dělal další úpravy v nově založeném krajinářském parku. Rozhodl se, že Divoký rybník nebude používat jako past na lov divokých ptáků, ale že z něj udělá výletní místo. Do rybníku proto umístil ostrov a na něj stavbičku v čínském stylu," uvedla Křesadlová.

Podle druhé teorie už dříve některé stavby v čínském stylu v parku byly. "Měli jsme tam fantazijní most, který se tvářil jako čínská stavba, a mechanickou loutku Číňana, který se, když jste na cestě šlápli na správný kámen, začal uklánět a zvonit zvonečky, a také takzvaný mandarínův domek, který stál na kraji potoka. Je velmi podobný tomu, co dnes stojí na ostrově v Divokém rybníku. Je domněnka, jestli ho někdo nepřesunul," dodala Křesadlová.

Čínských pavilonů se podle ní dochovalo málo. "Byly ze dřeva, maximálně z plechu. Neodolné materiály zchátraly a stavbička musela být odstraněna," řekla Křesadlová. Podle ní je ve Zlínském kraji ještě jeden čínský pavilon v zahradě ve Zdislavicích na Kroměřížsku. Oproti pavilonu v Kroměříži je mladší a je konstruován z pevnějších materiálů.
0 komentářů
přidat komentář

Související články