Praha - Pražský dopravní podnik (DPP) zahájí 27. května geologický průzkum, kterým začne stavba trasy metra D z Pankráce do Písnice. Rozhodli o tom dnes pražští radní. Zároveň schválili záměr výstavby nové trasy. Průzkum vyjde na 1,58 miliardy korun. Stavby, které při něm vzniknou, budou součástí nové trasy. DPP musí ještě vyřešit problém s některými chybějícími pozemky, například v Písnici.
V první fázi vznikne trasa mezi Pankrácí, Novými Dvory a pokračovat bude do Depa Písnice, budou na ní jezdit vlaky bez řidiče. Náklady se odhadují na 57 miliard korun. V budoucnu má vzniknout úsek z Pankráce na náměstí Míru. Investorem stavby bude DPP.
"V pondělí (27. května) tam začnou najíždět bagry a začnou se oplocovat pozemky. Slavnostní zahájení stavby metra bude 20. června, sám si vezmu lopatu. Geologický průzkum děláme z toho důvodu, abychom předešli problémům, které se vyskytly při stavbě tunelu Blanka, kdy došlo ve Stromovce k propadům půdy," řekl náměstek primátora Adam Scheinherr (Praha Sobě).
Tento týden ve čtvrtek pražští zastupitelé projednají výstavbu linky metra D, budou schvalovat financování stavby. Poté DPP a město uzavřou smlouvu s dodavateli geologického průzkumu.
"Oblast Pankráce je geologicky velmi složitá, bývala tam sopka, a my musíme mít jistotu, že bude vše v pořádku, už jen proto, že se trasy kříží," řekl generální ředitel DPP Petr Witowski.
Provoz na trase metra C nebude přerušen, soupravy budou po dobu průzkumu pouze stanicí projíždět pomaleji.
Průzkum se uskuteční na Pankráci na několika místech. Šachty, štoly a další podzemní prostory, které při průzkumu vzniknou, nebudou zasypány, ale využity pro metro. Vytěžené šachty a štoly jsou naplánovány v místech, kde se budou nacházet traťové tunely, přestupní chodby nebo poslouží pro vzduchotechniku.
Z celkové částky půjde podle přehledu nákladů průzkumu, který má ČTK k dispozici, na samotný průzkum zhruba 1,28 miliardy korun. Dalších 145 milionů bude stát monitoring. Zbylé peníze půjdou mimo jiné na pasportizaci a část z nich je vyčleněna jako rezerva.
Vedení Prahy a DPP stále řeší problém s chybějícími pozemky nutnými pro stavbu. V současné době jednají například s majiteli pozemků v Krči. S nimi již byla podepsána tzv. iniciální dohoda týkající se pozemků u Nádraží Krč. Problémy má město kolem budoucích stanic Libuše, Písnice a Depo Písnice, kde jej čekají pravděpodobně rozsáhlejší směny pozemků.
Pražští radní na začátku dubna rozhodli, že Praha nechá pro každou stanici z Pankráce do Písnice vypracovat návrhy výtvarných řešení. Upraví původně navrženou podobu některých prvků ve stanicích. Z nich pak speciální komise vybere vítěze. Pro stanici Náměstí bratří Synků, která je součástí úseku z Pankráce na náměstí Míru, město rozhodlo, že uspořádá architektonickou soutěž na její podobu.
Bývalé vedení města zamýšlelo vytvořit se soukromou společností podnik, který by výstavbu řešil. Důvodem bylo zejména náročné získávání pozemků, kdy soukromá společnost je může vykupovat za tržní ceny, což veřejná správa nemůže. Současní radní vznik podobných společností nyní ale nechystá. Scheinherr již dříve ČTK řekl, že se vzniku podniků nebrání, musí ale jejich založení být pro město a DPP výhodné.
Vedení města také rozhodlo, aby Institut plánování a rozvoje připravil strategii rozvoje metra, v němž se rozhodne o případném dalším rozšiřování.