Historická vila Gustava Geipela v Aši má nového majite

Vložil
ČTK
12.01.2024 18:20


Aš - Památkově chráněná vila Gustava Geipela v Aši na Chebsku má nového majitele. Historický objekt od roku 2021 prodával v dražbě stát. Podle vedení města, které mělo o vilu také zájem, ji nyní koupila soukromá firma s ukrajinským majitelem. Využít by ji měl nový vlastník k vlastnímu bydlení, informoval ČTK ašský starosta Vítězslav Kokoř (ANO). Na dotazy ČTK majitel neodpověděl.


O honosnou vilu z 19. století se radnice zajímala a chtěla ji koupit. Problémem byly ale vysoké pořizovací náklady a také její technický stav, který vyžadoval finančně náročnou přestavbu. Mnoho dřevěných prvků už bylo po letech napadené dřevomorkou. Původně objekt nabízel stát v dražbě za osm milionů korun, cenu pak postupně snižoval. Město ale ani na sníženou cenu nechtělo přistoupit. Pro vilu stejně nemělo využití.

"Bohužel došlo k tomu, že při posledním kole aukce se přihlásil pravděpodobně jeden zájemce. Jde o firmu, která se živí správou a výkupem nemovitostí, což jsme zjistili, až když ta aukce proběhla a mělo dojít k projednání smlouvy," řekl místostarosta Pavel Matala (nez.).

Město nového majitele kontaktovalo. Chtělo vědět, jak s objektem naloží. Obávalo se toho, aby ho nevyužil třeba jako ubytovnu. Vila je ale památkově chráněná, dohlížejí na ni tedy památkáři. "Bylo mu vysvětleno, jak má postupovat při obnově vily. Následně proběhla schůzka za účasti také odborného garanta pro Ašsko z Národního památkového ústavu," uvedl starosta. Nový majitel podle něj sdělil, že bude vše respektovat a vilu využívat k bydlení vlastní rodiny.

Vila Gustava Geipela, která leží v blízkosti historického centra, patřila jednomu z nejvýznamnějších podnikatelů v Aši. Postavena byla v roce 1888 podle plánů architektonické kanceláře Köhler & Pschera. Řešená je v duchu romantizujícího historismu. Po druhé světové válce byla znárodněna. V roce 2015 ji ministerstvo kultury prohlásilo za kulturní památku. Do roku 2018 sloužila jako služebna policie, poté zůstala bez využití.
0 komentářů
přidat komentář