Historickým městem Ústeckého kraje je podruhé za sebou Žatec

Vložil
ČTK
23.01.2018 08:50
Žatec



Žatec - Historickým městem Ústeckého kraje se stal podruhé za sebou Žatec. Postupuje do celostátního finále, jehož výsledky budou vyhlášeny v dubnu. Město nad Ohří se uchází se svými chmelařskými objekty o zápis na seznam světového dědictví UNESCO, v soutěži bylo oceněno za soustavnou péči o památky. ČTK o vyhodnocení soutěže za rok 2017 dnes informoval Daniel Vágner z ústeckého pracoviště Národního památkového ústavu (NPÚ).


Na druhém místě skončila v Ústeckém kraji Kadaň, třetí je Terezín a čtvrtý Benešov nad Ploučnicí. "Komise v případě vítězného města Žatec již podruhé za sebou vysoce hodnotila dlouhodobou a soustavnou péči nejen o památkový fond," uvedl Vágner.

Chmelařské stavby nejsou nikde jinde na světě dochovány v takovém množství a koncentraci jako právě v Žatci. Komise ocenila, že město každoročně vynakládá nemalé částky na pořádání kulturních akcí spojených s udržováním kulturního dědictví a zejména regionálních chmelařských tradic. "Mimořádná kvalita spočívá ve velkém počtu typologicky ojedinělých chmelařských staveb, koncentrovaných na malém území v samotném historickém jádru města, při současném dochování původní středověké uliční struktury," uvedl Národní památkový ústav.

Nominaci Žatce na seznam UNESCO výbor Mezinárodní rady památek a sídel ICOMOS v Paříži ohodnotil kladně. Definitivní rozhodnutí o tom, zda se ocitne severočeské město na prestižním seznamu, padne v létě.

Žatec získal v krajském kole soutěže 270 bodů, Kadaň 265. Bodový rozdíl mezi prvním a druhým místem a třetím a čtvrtým místem byl nepatrný. Podle komisařů to svědčí o svědomité péči měst o památkové zóny a rezervace.

Vítěz krajského kola získává 100.000 korun a bude se ucházet o hlavní cenu, kterou je milion korun. Ceny se předávají v rámci Mezinárodního dne památek a historických sídel, který připadá na 18. dubna. Soutěž pořádá Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska s ministerstvem kultury a ministerstvem pro místní rozvoj.
0 komentářů
přidat komentář

Související články