I po téměř 650 letech skrývá Karlův most mnohá překvapení

Vložil
ČTK
17.12.2006 20:45
Praha

Praha - Příští rok uplyne 650 od položení základního kamene Karlova mostu. Že je stále co na něm objevovat, jsou přesvědčeni tvůrci naučného CD Karlův most, kteří jej představili tento týden veřejnosti. V naší společnosti jsou podle vydavatele CD Andreje Šumbery stále pevně zažité mylné informace a mýty o této významné památce.

Například legenda o tom, že základní kámen stavby položil vlastníma rukama Karel IV., prý není pravdivá. Stěží by asi uzvedl mohutný mlýnský kámen, který k tomuto účelu posloužil. Karel byl ale podle historických pramenů položení základního kamene osobně přítomen.
Prvním stavitelem Karlova mostu nebyl Petr Parléř, jak se obvykle uvádí, ale stavbu podle autorů CD pravděpodobně započal jistý mistr Otto a parléřovská huť ji převzala až v šedesátých či sedmdesátých letech 14. století.
Vhodný okamžik pro založení Karlova mostu přesně v 05:31 dne 9. července 1357 prý vypočítali astrologové. Autoři CD tvrdí, že při správném seřazení číslic se dostane magická řada lichých čísel 1-3-5-7-9-7-5-3-1, která měla údajně most chránit před pobořením a útoky zlých mocností.
Pověst o používání syrových vajec při stavbě mostu zná asi každý. Podle autorů je doloženo, že středověcí stavitelé - na rozdíl od vajec - dávali do malty mléko, pivo, víno, moč, krev, tvaroh i cukr. Lité středověké zdivo Karlovu mostu je prý tak pevné, že při opravách mostu po povodni v roce 1890 muselo být stříleno dynamitem, aby bylo možné trosky odstranit.
V tělese mostu jsou údajně dvě větší dutiny. První je pod Staroměstskou mosteckou věží a sloužila podle historiků jako vězení. Druhá vznikla při opravách mostu po povodni v roce 1890. Tehdy stavitelé ponechali volný vnitřní prostor mezi pilířem a vozovkou. "Dutina s vylehčovacími klenbami je vysoká 7 metrů a dá se do ní dostat poklopem z vozovky, je ale úplně prázdná", doplnil autor doprovodného textu Marek Chvátal.
Na Staroměstské mostecké věži jsou podle autorů vytesány latinsky psané magické ochranné formule. Jde o dva nápisy, které se čtou stejně z obou stran. Ačkoliv nedávají valný smysl, zmatou prý podle legendy každého zlého ducha, který by chtěl most poškodit, a ten odtáhne s nepořízenou.
Veškerá doprava byla na Karlově mostě zakázána až v polovině šedesátých let 20. století. Před tím běžně po cenné památce přejížděla auta, autobusy a dokonce pod dobu tří let i slavná Křižíkova elektrická tramvaj.
Zní to neuvěřitelně, ale v letech 1854-1872 byly po Karlově, tehdy Kamenném mostě, přepravovány i nově vyrobené železniční vagony z Ringhofferovy továrny na Smíchově na dnešní Masarykovo nádraží. "Až roku 1872 byl totiž postaven první železniční most přes Vltavu a přeprava vagonů přes Kamenný most mohla být zastavena," uvedl Chvátal.
Součástí CD, které bude zdarma distribuováno pražským školám a průvodcům, jsou kapitoly o historii mostu, doplněné o známé i méně známé pražské legendy, a také prý o dosud nejbohatší fotogalerii všech soch i dvou mosteckých věží. První verze CD vyšla v nákladu 1000 kusů. Jeho vydání podporuje mimo jiné Evropská unie a pražský magistrát.
0 komentářů
přidat komentář

Související články