Plzeň - Plzeň má nové logo, které chce využívat v jednotné komunikaci, propagaci i prezentaci. Základem nového vizuálního stylu je šipka s nápisem "Plzeň" mířící doleva - tedy na západ. Podle situace, potřeby a použití doplní šipku vždy přívlastek - například slova "vzdělaná", "inovativní", "perspektivní", "bezpečná" a další. Logo odkazuje na orientaci města k západu a zdůrazňuje, že Plzeň byla vždy trochu jiná, šla svou vlastní cestou. Zohledňuje také patriotismus, který patří k výrazným atributům města a jeho obyvatel, popsal Libor Jelínek ze společnosti Dynamo design, která vyhrála soutěž "Naším cílem bylo vytvořit logo a vizuální styl, který by vystihl patriotismus obyvatel a rozmanitost města. Nejedná se pouze o jednu podobu loga, ale o otevřený a hravý systém. Věříme, že v sobě nese DNA města, a tím si bude získávat oblibu u místních obyvatel," uvedla vítězná firma.
Základními barvami jsou zelená a žlutá. Barvy vycházejí z historického znaku, zároveň logo na mapě značek ostatních krajských měst vizuálně výrazně odlišují. Značku začne Plzeň používat hned, zhruba během dvou let by měla postupně nahradit dosavadní logo odkazující na projekt Evropského hlavního města kultury v propagačních materiálech, vizitkách, hlavičkových papírech, ale také například u městských organizací nebo na suvenýrech. Náklady půjdou podle primátora Martina Zrzaveckého do milionů korun, město by ale část peněz na propagační materiály vydávalo i bez změny loga. "V jednoduchosti je síla. Jsem přesvědčen, že kouzlo nového loga se ukáže v momentě, kdy bude používáno při různých příležitostech. Říkal jsem, že bych chtěl logo, které budou lidé nosit i na trikách a myslím, že se to povedlo," řekl primátor. Vizuální styl podle něj umožňuje veliké množství variant, včetně vtipných nápisů odkazujících na plzeňský dialekt nebo na místní specifika, jako je pivo, fotbal či škodovka.
Návrh minulý týden vybrala a doporučila devítičlenná komise sestavená ze specialistů na marketing a grafický design i ze zástupců města, radní jej dnes na mimořádném jednání schválili. Soutěž se konala jako veřejná zakázka malého rozsahu. Město vyzvalo devět studií vybraných ze zájemců, kteří se přihlásili do výzvy zveřejněné v únoru. Cena za zpracování vítězného návrhu, mutací loga pro magistrát a vybrané příspěvkové organizace, včetně kompletních grafických manuálů jednotného vizuálního stylu vyšla bez DPH na 1,165 milionu korun.