Město Zlín upravilo zásady památkové péče u baťovských domků

Vložil
ČTK
05.08.2024 20:20
Zlín


Zlín - Město Zlín upravilo zásady památkové péče, které se týkají typických baťovských domků na území městské památkové zóny. Lidé budou moci například dělat nové typy přístaveb, zásady se týkají i možnosti postavit pergolu či šopu nebo umístění solárních panelů. Zásady památkové péče pro typové rodinné domky jsou uplatňovány pro takzvané čtvrtdomky, půldomky a jednodomky ve čtvrtích Letná, Nad Ovčírnou, Lesní čtvrť a Díly, Zálešná a Podvesná, sdělil dnes ČTK mluvčí radnice Tomáš Melzer.


"Bydlení v baťovských čtvrtích je stále častěji obyvateli bráno jako bydlení v rodinném domě než jako v bytových jednotkách, jak tomu bylo původně. Proto jsme chtěli, aby byly vytvořeny nové podmínky v přehledné podobě reagující na potřeby současné doby. Zpracování územní studie a aktualizace zásad památkové péče pro tato území má tak pomoci občanům v postupné obnově hustě zastavěného a památkově chráněného území," uvedl primátor Jiří Korec (ANO).

"Díky těmto novým zásadám bude možné realizovat nové typy přístavby, které více přiznají původní tvar domů a hlavně zlepší vnitřní dispozice bydlení. Specifikují například i možnost postavení pergoly či šopy nebo umístění solárních panelů. Cílem je uchovat specifický obraz města Zlína a zároveň umožnit místním obyvatelům postupnou regenerací území návrat řádu prostorového uspořádání, který se z baťovských čtvrtí vytrácí," uvedl primátor.

Zásady jsou provázány s novou Územní studií Zálešné a Podvesné. "Stane se podkladem při rozhodování o přípustnosti stavebních záměrů v těchto lokalitách Městské památkové zóny Zlín," uvedl mluvčí. "Účelem pořízení územní studie Zálešné a Podvesné, zpracované architektem Pavlem Šiškou, byla zejména revize typů přístaveb uvedených v regulační studii z roku 1993, a navržení nových řešení. Součástí studie jsou situační výkresy s vhodným typem přístaveb pro každý jednotlivý domek," uvedl mluvčí. Novinkou je možnost přístaveb čtvrtdomků na Podvesné.

Odbor kultury a památkové péče ve spolupráci s Národním památkovým ústavem a Kanceláří architekta města Zlína zpracovali aktualizované zásady do publikace. "Stává se, že projekt stavebních úprav zpracuje architekt či projektant, který do té doby neměl s baťovskou architekturou a s jejími specifickými konstrukcemi žádnou zkušenost. Na projektech a prováděných stavbách je to často velmi vidět. Nově vydané zásady s katalogem detailů tak může stavebník předat svému zpracovateli projektové dokumentace, který tak nemusí vymýšlet již ověřená řešení. Stavebník ve výsledku ušetří za projekční práce a bude mít jistotu, že úpravy budou v souladu s podmínkami památkové péče," uvedl vedoucí Kanceláře architekta města Zlína Jindřich Nový.
0 komentářů
přidat komentář

Související články