Zlín upravil podmínky pro opravy baťovských domků

Vložil
ČTK
07.03.2019 20:35
Zlín


Zlín - Město Zlín upravilo podmínky pro rekonstrukce a úpravy typických baťovských domků. Při obkládání domů je nově možné používat i jinou velikost cihelného pásku, mohou být například i vyšší ploty. ČTK to dnes v tiskové zprávě sdělil zástupce radnice Lukáš Fabián.


Domky se zahrádkou a typickou cihlovou fasádou byly domovem dělníků pracujících v Baťových závodech. Baťa chtěl, aby se jeho zaměstnanci nevyčerpávali dojížděním do práce, a zajistil jim ubytování co nejblíže továrny. Ve zlínských částech Letná, Podvesná, Zálešná, Nad Ovčírnou, Lazy či Díly tak postupně vyrostlo přes dva tisíce staveb, které dodnes dávají Zlínu jeho charakteristický ráz. Domky patří do městské památkové zóny.

Informace o podmínkách úprav domků jsou k dispozici v aktualizovaném dokumentu o hlavních zásadách památkové péče, který vznikl ve spolupráci s pracovníky Národního památkového ústavu a městskými architekty. "Hlavním účelem aktualizace zásad pro obnovu baťovských typových domků a jejich okolí bylo písemné zpracování pravidel, která se z převážné většiny již vytvořila letitou rozhodovací praxí pracovníků Odboru kultury a památkové péče. Právě tento odbor se vyjadřuje v rámci všech řízení týkajících se stavební činnosti v památkové zóně," uvedl primátorův náměstek Miroslav Adámek (STAN). Dokument byl naposledy aktualizován v roce 2006.

Nyní mohou majitelé domků použít při obkládáni domů cihelný pásek o rozměru 250 krát 65 milimetrů. "Dříve byl povolován pouze cihelný pásek o rozměru tradiční české cihly, to je 290 krát 65 milimetrů. Na trhu je však převážně k dispozici o čtyři centimetry kratší pásek, jehož použití nijak nepoškodí vzhled domků, a proto jsme jej začali akceptovat," uvedla vedoucí odboru kultury a památkové péče Eva Husáková.

Vchodové dveře, původně bílé, mohou být nově také v přirozené barvě dřeva. Dříve požadované venkovní betonové schodiště k hlavnímu vstupu může být také ocelové. Maximální výška oplocení se zvýšila z jednoho metru na 120 centimetrů. "Pravidla pro přístavby k domkům zůstala stejná. Jedná se však o složitou problematiku, a tak je vhodné, aby hlavně rozsáhlejší stavební záměry vlastníci konzultovali přímo s příslušnými pracovníky našeho odboru," uvedla Husáková.

Městská památková zóna Zlín byla prohlášena v roce 1990, její rozloha je asi 430 hektarů. Mnozí obyvatelé baťovských domků považují pravidla za přísná a obcházejí je. Také někteří politici již dříve uvedli, že lidé nemohou žít "ve skanzenu" a pravidla pro úpravy domů a jejich okolí by se měla revidovat.
0 komentářů
přidat komentář

Související články