Na opravu Zpívající fontány dohlíží i její autor Pavel Mikšík

Vložil
ČTK
18.10.2024 18:40
Mariánské Lázně


Mariánské Lázně - Unikátní Zpívající fontánu v Mariánských Lázních dnes navštívil její autor, slovenský architekt Pavel Mikšík, který ji v letech 1976 až 1986 navrhl. Fontána nyní podstupuje dosud nejrozsáhlejší rekonstrukcí za celou dobu své existence. Zcela mimo provoz je podle informací ČTK od starosty Mariánských Lázní Martina Hurajčíka (ANO) od letošního srpna a potrvá to až do konce dubna 2025. Opravy mariánskolázeňské dominanty vyjdou město na zhruba 50 milionů korun. Po rekonstrukci by měla fungovat i v zimním období.


"Fontána bude po opravě vypadat stejně, nezmění se funkčnost ani vzhled, ale měly by být přidány nové prvky a funkce, které ale odhalíme až na konci dubna, až bude po rekonstrukci vrácena do provozu tak, jak je zvykem. Dle mého nápadu novinky architekt Pavel Mikšík zakomponoval do projektu," popsal starosta opravy a plány. "Je mi jasné, že do rekonstrukce bude mluvit hodně institucí, fontána je jedno z nejzranitelnějších uměleckých děl, které znám. Budeme to vše muset respektovat, a přizpůsobit se tomu materiálně, konstrukčně a výtvarně, tak, aby bylo zachováno tohle kinetické výtvarné dílo v barvách blízkých vodě, které prostor oživí i v zimě," řekl jednaosmdesátiletý slovenský architekt. Provoz fontány bude tedy celoroční, což ale podle starosty neznamená, že bude v zimě fontána ve stejném režimu, na jaký jsou návštěvníci zvyklí v létě.

"Fantastické, já jsem v životě nevěřil, že v takovémto prostoru, kdy je tu i zvuková odrazová plocha, se dá vyrobit sluchově fantastické koncertní dílo. Těší mě, že fontána přežila tolik let v takové kráse," popsal pocity z téměř čtyřicetileté historie Zpívající fontány architekt Mikšík a pochválil péči o ní. Nejdůležitější při jejím navrhování pro něj bylo podle jeho slov dostat se do souladu s okolím, proniknout do nálady prostředí a umět vystihnout tradiční lázeňské město v době, kdy projekt vznikal, zároveň ale tak, aby byla fontána nadčasová. "Byl socialismus, peníze byly problém, koupili jsme americký magnetofon a japonské reproduktory a zvládli jsme to uvést v život díky nadšení spolupracovníků, to bylo duší této realizace," zavzpomínal.

Fontána byla v Mariánských Lázních postavena při rekonstrukci promenády v letech 1982 až 1986. Charakteristická atrakce lázeňské kolonády s osmnáctimetrovou hlavní nádrží je od počátku v majetku města. Má deset střikových systémů s několika stovkami trysek, přičemž prostřední, tedy nejvyšší střik dosahuje výšky šesti metrů. Do roku 2012 zajišťovaly provoz fontány Léčebné lázně Mariánské Lázně poté ji převzalo do správy město. Provoz fontány řídí počítač, který vytváří různé střikové kombinace včetně barevného osvětlení doplněného asi 20 hudebními skladbami. Technické zázemí je v podzemí pod fontánou a tvoří jej strojovna s deseti čerpadly o příkonu 70 kilowattů, akumulační nádrž o objemu 25.000 litrů vody a elektrická rozvodna. Řídicí místnost s počítačem je umístěna v areálu kolonády.

Rekonstrukce začala už během letní části lázeňské sezony, kdy firma pracovala v podzemí a u fontány byl pouze sklad materiálu. Úplně přerušen byl provoz na konci srpna. Podle Hurajčíka byla fontána již takřka v havarijním stavu a fungovala jen díky svědomité péči Petra Matějky, který se o ni řadu let stará.

Podzemní práce zahrnují výměnu více než dvou kilometrů potrubí, mnoha čerpadel a zásadní modernizace se dotkne také elektroniky. V nadzemní části fontány odborná firma vyčistí nádrž, očistí povrch a přidá nové trysky. Instaluje úspornější ozvučení, osvětlení a vytvoří nový přístup do strojovny fontány.
0 komentářů
přidat komentář