České Budějovice - Termín rekonstrukce Domu umění v Českých Budějovicích je stále nejasný, vedení města trvá na odkladu. Naopak zastánci opravy z iniciativy Dům umění nedáme na dnešním zasedání zastupitelů žádali pokračování v projektu, protože byl součástí koncepce Českých Budějovic jako Evropského hlavního města kultury 2028. Pokud by město letos nezačalo s rekonstrukcí, chtějí například vyhlásit veřejnou sbírku na opravu.
"Nikdo rekonstrukci neruší, jen odkládá v čase. Nikdo neruší Galerii současného umění a architektury, která je v objektu a která bude fungovat i příští rok. My teď máme jiné priority, finance do školek, do vodovodů a kanalizací. A Dům umění podle našeho názoru není v takovém stavu, aby tu rekonstrukci potřeboval letos nebo příští rok,“ řekl náměstek primátorky Petr Maroš (ODS).
Primátorka Dagmar Škodová Parmová (ODS) zopakovala, že město má zadanou studii pro využití veškerých prostor pro kulturu a výsledky bude mít na přelomu dubna a května. Pak se bude o Domu umění, který je na náměstí Přemysla Otakara II., dál rozhodovat.
Na dnešním jednání zastupitelstva vystoupilo několik občanů Českých Budějovic. Chtěli zodpovědět mimo jiné dotaz, proč vedení města uvádělo vyšší částky na rekonstrukci. "Proč říkali, že to bude stát 150 až 250 milionů Kč? To je totiž ten argument, na kterém rekonstrukce ztroskotala. Ukázalo se, že toto číslo je falešné, a chtěli jsme vysvětlení. Ale to se nestalo. Budeme tedy pokračovat jinými cestami, jak se dobrat rekonstrukce, například dopis ministrovi kultury nebo vyhlášení veřejné sbírky na opravu,“ řekl Michal Hořejší, spoluzakladatel iniciativy Dům umění nedáme.
Českobudějovičtí zastupitelé neměli v programu bod jednání o Domu umění. V úvodu zasedání chtěl zastupitel Juraj Thoma (HOPB) zařadit tento bod jako nový. "Samotný projekt rekonstrukce vyjde na skoro 90 milionů Kč bez daně. Když započítáme vybavení na vnitřní prostory zhruba 20 milionů Kč a DPH, tak bychom se mohli dostat na celkem 140 milionů Kč, které ale budou rozloženy na tři roky,“ dodal Thoma. Poukázal na to, že v roce 2020 přijalo zastupitelstvo města usnesení, kterým financování rekonstrukce Domu umění schválilo. Thomův návrh na projednání ale neprošel, pro hlasovalo 11 zastupitelů, proti 17 a zbytek se zdržel.
"Dům umění měl původně navrženou nějakou rekonstrukci, s tou jsme ale nesouhlasili, dům se nám zdál špatně využitý. A proto jsem hledali jinou podobu a chtěli jsme tam dostat soubor Malého divadla, tak částky rostly nahoru na těch 150 milionů a více,“ řekl ČTK Maroš.
Architektonickou soutěž pro Dům umění vyhlásilo město v roce 2020. Podle návrhu mělo v objektu vzniknout informační centrum, galerie, edukační centrum, kanceláře, interaktivní prostor, terasa na střeše, sociální a technické zázemí. Objekt má zpracovanou dokumentaci s vydaným stavebním povolením. Projekt má schválenou dotaci ve výši více než 20 milionů korun.