O opravě Zelené brány v Pardubicích bude před referendem veřejná debata

Vložil
ČTK
09.09.2021 18:00
Pardubice


Pardubice – Ještě před referendem o omítnutí, či neomítnutí památkově chráněné Zelené brány město Pardubice uspořádá veřejnou debatu s odborníky. Veřejnost tak získá podrobnější informace, aby se mohla rozhodnout. Setkání je naplánované na 20. září od 18:30 v kulturním domě. ČTK to řekl mluvčí radnice Radim Jelínek. Referendum se uskuteční v říjnu při volbách. Brána nemá omítku přes sto let. Radnice řeší opravu památky, protože zdivo poškozují teplotní rozdíly.


Město disponuje posudky, jeden je pro zachování současného stavu, druhý doporučuje omítnutí. "Posudky jsou na našem webu. Oba způsoby opravy jsou realizovatelné a proveditelné, každý z posudků upozorňuje na výhody a negativa jedné, nebo druhé varianty," řekl Jelínek.

Odborníci z Fakulty restaurování Univerzity Pardubice se obávají, že omítka na bázi hydraulického vápna nebo směsných pojiv nebude na hladkém a málo pórovitému zdivu dobře držet. Omítka by pak měla omezenou životnost. Souhlasí ale s jinými posudky, že ochrání památku před výkyvy počasí.

Restaurátoři také konstatovali, že stav zdiva a použité materiály nevyžadují hned překrytí omítkou, aby se prodloužila jejich životnost. Doporučili dlouhodobý monitoring teploty na povrchu a vnitřních vrstvách věže. "Vyhodnocení měření by umožnilo kvalifikované posouzení vlivu teploty na pohyb stavby. Monitoring by mohl zahrnovat i ověření účinnosti nedávno provedených statických zajištění," uvedli restaurátoři.

Autorizovaný inženýr pro pozemní stavby Petr Rohlíček ze společnosti pro rekonstrukci památek Inreco se přiklání k obnovení vnějších omítek na všech průčelích věže, kromě spodní části jižní fasády, kde je zdivo se zbytky odbourané strážnice, tam by stačila konzervace. "Omítaná varianta je z mnoha hledisek výhodnější," uvedl v posudku Rohlíček. Podle něj bude zdivo lépe ochráněné před pokračující erozí. Díky světlé omítce se nebude brána tolik zahřívat na rozdíl od tmavého kameniva. Navíc se vrátí do své původní podoby. Přilnavost, struktura a barevnost omítky se musí dopředu otestovat.

Příprava referenda je již v běhu, uskuteční se v říjnu v době sněmovních voleb. Tisk lístků město vyšel na 10.000 korun, obálky na 45.000 korun. Na propagaci, která má zajistit lidem dost informací, dá město asi půl pul milionu korun. Úřednice musí natisknout razítkem znak města na zhruba 69.000 obálek, to je počet oprávněných voličů v Pardubicích. Volit pak v plebiscitu musí minimálně 35 procent z nich, pro jednu z variant je nutné, aby se vyjádřilo minimálně 17.000 voličů. Otázka v referendu bude znít: "Souhlasíte s tím, aby při opravě Zelené brány byly obnoveny vnější omítky?".

Dominanta Pardubic je vysoká 59 metrů a je vstupním místem do historického jádra města. Pochází z počátku 16. století, omítku nemá od roku 1912, kdy ji město nechalo v duchu historického purismu odstranit.
0 komentářů
přidat komentář

Související články