Brno - Zákonnost brněnského územního plánu, jehož finální návrh by měli zastupitelé schvalovat na úterním zasedání, bude patrně přezkoumávat soud. V tiskové zprávě to dnes uvedl Michal Závodský, který se věnuje územnímu plánu v Brně z pozice aktivního občana a zástupce různých spolků. Nyní stojí za iniciativou Správná žaloba, která sdružuje ty, jimž se návrh územního plánu nezamlouvá a vidí v něm potenciál pro zhoršení životních podmínek ve městě a plánuje podat návrh na soudní přezkoumání.
Proti návrhu územního plánu se už postavili starostové některých městských částí, proti je i opoziční ANO a SPD. Jasno dosud nemají koaliční Piráti. Součástí koalice je i ČSSD, jejíž starostové hlasitě vystupují proti. K plánu má výhrady i nejsilnější koaliční strana ODS a její definitivní stanovisko není dosud jasné. Pevně za územním plánem stojí pouze lidovci, v jejichž gesci územní plán uplynulé čtyři roky vznikal. Podle nich splňuje všechny nároky na územní plán kladené.
Iniciativa Správná žaloba chystá crowdfoundingovou kampaň, v níž bude vybírat peníze na právní zastoupení. Cílem je získat alespoň 300.000 korun.
Hlavní riziko spatřuje v tom, jak obecně je plán postavený. Brno jej připravilo jako flexibilní. "Co takové pojetí přinese, není nikomu příliš jasné. Nepříjemné překvapení mohou zažít lidé, jejichž soused se například rozhodne postavit vedle rodinného domku několikapodlažní bytovku. V tu chvíli se už proti takovému záměru nepůjde bránit, protože námitky, které bylo možné vznést během přípravy územního plánu, už nelze uplatnit u konkrétního záměru v územním nebo stavebním řízení. Proto je tak důležité nechat celý dokument prověřit soudem už na počátku jeho platnosti," uvedl Závodský.
Flexibilita návrhu spočívá také v tom, že na povolení stavebního záměru bude stačit splnit "přípustnou míru" nebo neodporovat "charakteru území". "Autoři také příliš často používají výrazy jako "převážně", "podmínečně" či "zpravidla". Nyní ale nelze říci, jak budou úřady tyto pojmy v případě budoucích sporů vykládat. Hrozí značné nebezpečí, že budou interpretovány velmi široce a kreativně, což může mít negativní dopady na život velkého počtu Brňanů," uvedl Závodský.
V zamítnutí řady námitek k návrhu územního plánu napsal zpracovatel, což byla Kancelář architekta města Brna, že dostatečnou záruku správného rozhodování jsou "schopnosti velmi kvalifikovaného odborného úsudku příslušných orgánů státní správy a efektivnost procesu povolování záměrů". Podle odpůrců existuje v Brně řada příkladů, kdy podle nich odborný úsudek selhal. Například při povolování stavby Velkého Špalíčku, Anenských teras, sídliště Kamechy či Sadová. Zatímco Velký Špalíček považují dodnes odborníci za necitlivý zásah do historického centra, Kamechy a Sadová se potýkají a dlouho budou potýkat s absencí občanské vybavenosti.
Návrh územní plánu obsahuje podle iniciativy řadu diskutabilních a zrádných věcí, například výškovou hladinu budov. "Dokument sice označuje maximální výšku, ta se ale měří jen ze strany ulice, což může být problematické u staveb ve svahu. Výška je navíc stanovena jen po začátek střechy. Sporná je také možnost další novinky - tzv. lokální dominanty, která může být ještě o několik pater vyšší než okolní zástavba," uvedl Závodský.
Stejně jako starostové městských částí uvedl, že jediný, kdo je novým územním plánem nadšený, jsou developeři. Starostové se obávají zahušťování zástavby na úkor zelených ploch a prostředí pro obyvatele a špatné ochrany zeleně. Iniciativa vyzývá všechny, komu se návrh územního plánu nelíbí, aby se k žalobě připojili.