Praha - V Praze budou dnes odpoledne vyhlášeny výsledky soutěže Architekt roku 2019. Ocenění se udílí za mimořádný přínos architektuře v posledních pěti letech. Předává se v rámci stavebního veletrhu For Arch, a má tak zdůraznit úzkou profesní spojitost mezi stavebníkem a architektem. Jejím loňským držitelem je architekt a pedagog Petr Hájek, dnes se rozhodne mezi pěti nominovanými architekty či ateliéry. Jsou jimi studio Ellement, Stanislav Fiala, Zdeněk Fránek, Petr Všetečka a ateliér Petr Stolín architekt.
Studio Ellement působí ve Zlíně, kde se snaží o popularizaci místní architektury mimo jiné prostřednictvím sdružení aArchitektura. Zaměřuje se na baťovské domky, provozuje infopoint, vydává knihy, pořádá výstavy a přednášky. V tomto městě vznikla i jejich výrazná oceňovaná realizace - úprava Gahurova prospektu.
Architekt Stanislav Fiala nedávno dokončil v centru Prahy palác DRN na Národní třídě a dokončení se blíží palác Špork poblíž náměstí Republiky. Podle poroty má mimořádnou schopnost improvizace na stavbě, je ochoten se bavit s řemeslníky a "společně se vydat na cestu za neznámým, nečekaným, neodhadnutelným".
Také Fránek je výraznou osobností české architektonické scény. "Jeho vnímání architektury směřuje k umělecké volnosti a kreativnosti, k výkonům, kterými cíleně hodlá přesahovat pragmatickou dimenzi architektury," zdůvodnila porota jeho nominaci. Fránkovy církevní stavby patří podle porotců k těm nejlepším, které v Česku po roce 1989 vznikly a důležitý je i jeho zájem o ekologické pojetí staveb.
Petr Stolín pracuje v týmu s Alenou Mičekovou a jejich architektura podle poroty získává prostřednictvím rafinovaného použití běžných stavebních materiálů silný estetický náboj. Všetečka, který dříve pracoval i jako památkář, se věnuje také urbanismu a krajinotvorbě. Pořadatelé připomínají, že důležitou součástí díla architektů jsou i rekonstrukce, adaptace, dostavby, konverze a úpravy již existujícího. Všetečka letos výrazně přispěl ke znovuotevření Památníku Tomáše Bati ve Zlíně.