Praha 12 bude zkoumat pochybení u revitalizace Sofijského náměstí

Vložil
ČTK
23.04.2021 07:45

Praha – Praha 12 podala reklamaci na zhotovitele zpracované projektové dokumentace a výkon autorského dozoru k revitalizaci Sofijského náměstí. Na zasedání zastupitelstva Prahy 12 to dnes řekl starosta městské části Jan Adamec (Piráti). Stavba je totiž v rozporu s vyhláškou k bezbariérovému užívání staveb. Na pochybení upozornila mimo jiné Národní rada osob se zdravotním postižením ČR (NRZP).


Přezkoumávat se bude rovněž projektová dokumentace a výsledné provedení úprav na náměstí. Zastupitelé schválili, že se připraví nezávislý odborný posudek, na jehož základě se bude řešit další postup a případné uplatnění škody. Usnesení podpořila většina koaličních zastupitelů. Opoziční zastupitelé z hnutí ANO a Změna pro Prahu 12 návrh nepodpořili.

"Chceme to náměstí udělat co nejlepší a odstranit vady a vnímáme, že musíme zjistit, kde vznikla chyba a chceme uplatnit škodu, pokud ji nezávislý posudek označí," řekl k tomu na zasedání zastupitelstva starosta Adamec.

Podle zprávy NRZP neumožňuje realizovaná stavba bezbariérovou prostupnost prostoru náměstí, což bylo jednou z podmínek zadání veřejné soutěže. "Stavba po realizaci neumožňuje samostatný ani bezpečný pohyb pro lidi se zdravotním postižením, pro seniory, pro osoby s malými dětmi nebo s kočárky," uvedla NRZP. Ve zprávě NRZP kritizovala mimo jiné to, že nejsou označené stupně schodišť a na potřebných místech není zábradlí. Mnoho zjištěných pochybeních už radnice podle mluvčí Prahy 12 Evy Burianové napravila, případně na nápravách pracuje.

Pochybení proti vyhlášce k bezbariérovému užívání staveb zapříčinily změny na stavbě oproti plánované podobě úprav náměstí. Problémem jsou tak vyšší sklony ramp a schodů, než je povoleno. Podle opozičního zastupitele Michala Pince (ANO) realizovaná stavba v mnohém neodpovídá projektu, který byl vypracovaný v roce 2017. Podle něj byla například nahrazená kamenná dlažba levnější betonovou a byly vytvořené vlny a šikminy, s nimiž se v původní podobě projektu nepočítalo. V roce 2017 městskou část vedli starosta Milan Maruštík (tehdy za ANO) a místostarosta Jan Marhoul (tehdy za ČSSD). Ti v zaslané tiskové zprávě odmítli vinu za "neúspěšnou rekonstrukci", jak uvedli.

Podle autora projektové dokumentace, architekta Davida Krause byly změny oproti původnímu dokumentu způsobené například jiným položením inženýrských sítí, než bylo očekáváno. Mnohé úpravy tak byly podle něj vynucené reálnou situací a na daná zjištění bylo potřeba reagovat.

Místostarosta městské části Jiří Fremr (ODS) již dříve odmítl, že by v případě revitalizace náměstí pochybilo vedení městské části. Ve svém dřívějším vyjádření na webu Prahy 12 uvedl, že se zřejmě jedná o chybu autorského dozoru, technického dozoru nebo dodavatele stavebního díla. Ti totiž podle místostarosty odpovídají investorovi mimo jiné za soulad navrženého řešení, respektive změn s aktuálními předpisy, normami a vyhláškami. "V našem případě však některé vynucené provedené úpravy, na které audit upozorňuje, toto neplní", uvedl.

Za úpravy Sofijského náměstí zaplatila Praha 12 asi 52 milionů korun. Autorem projektové dokumentace je ateliér Architektura, zhotovitelem stavby firma Gardenline. Stavební práce začaly v říjnu 2019, rekonstrukce byla dokončená loni.
0 komentářů
přidat komentář

Související články