Pražští hygienici dohlédnou na bourání v areálu bývalého Telecomu, kde je azbest

Vložil
ČTK
20.01.2023 08:00
Praha


Praha - Hygienici dohlédnou na bourání bývalé Ústřední telekomunikační budovy v Praze 3, při kterém se budou odstraňovat i materiály s obsahem rakovinotvorného azbestu. V šesti objektech v Olšanské ulici je podle předpokladů přibližně 3350 tun materiálů s azbestem. Bourání s odstraňováním azbestových materiálů je naplánováno v pěti etapách od druhé poloviny ledna do konce letošního října. ČTK to dnes oznámila Hygienická stanice hlavního města Prahy.


V Olšanské ulici chystá developer Central Group výstavbu bytů na místě dřívějšího areálu Telecomu, jehož součástí je i 96 metrů vysoká telekomunikační věž. K zemi půjdou spolu s věží další čtyři nepoužívané objekty a čerpací stanice. Azbest v nich je mimo jiné v obkladech sloupů a nosníků, vnitřních příčkách i střešních krytinách.

"Ještě před zahájením prací bude provedena kontrola stavebně technické připravenosti a následně budou realizovány předem neohlášené kontroly se zaměřením na dodržování zásad ochrany zdraví při práci," uvedli pražští hygienici. Obvodové pláště budov podle stavebně technického průzkumu azbest neobsahují, protože se vyměnily při rekonstrukci v roce 1999, dodali.

Na sanaci bude pracovat bratislavská společnost Dilmun System. Práce s materiálem obsahujícím azbest bude provádět v uzavřených podtlakových pásmech buď uvnitř budov, nebo uvnitř dřevěných konstrukcí potažených silnostěnnou fólií, nahlásila firma hygienikům. Mezi podtlakovými pásmy a okolím budou pracovníci i materiál procházet přes dekontaminační komory. Po skončení prací se bude v každém prostoru měřit koncentrace azbestu v ovzduší. Naplánováno je 64 měření, protokoly z nich hygienici zkontrolují a teprve pak budou podtlaková pásma zrušena.

Na místě budov Telecomu v Praze 3 chystal Central Group byty v až stometrových věžích navržených v ateliéru architektů Evy Jiřičné a Petra Vágnera. Předloni v létě firma ohlásila, že projekt přepracuje s poukazem na stanovisko pozorovací mise UNESCO z roku 2019, které požadovalo pro nové stavby v oblasti výšku nepřesahující okolní asi padesátimetrovou zástavbu. Pražský Institut plánování a rozvoje (IPR) následně uvedl, že přepracování projektu je výsledkem změny postoje města.
9 komentářů
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
další ...
raval
20.01.23 10:58
Jako obvykle
Dr.Lusciniol
21.01.23 02:33
Věž
Vích
21.01.23 10:57
do ...
Damián Šimůnek
22.01.23 10:38
Cubr
karel doležel
23.01.23 11:44
zobrazit všechny komentáře

Související články