Rekonstrukce předválečné pevnosti Dobrošov začne tento měsíc
Zdroj Tomáš Kučera
Vložil ČTK
04.06.2019 16:30
Dobrošov - Rekonstrukce předválečné pevnosti Dobrošov má začít letos v červnu a ukončení prací se plánuje na rok 2021. Národní kulturní památku opraví sdružením firem Solid Care a Gemec-Union, které zvítězilo v soutěži tří uchazečů s nejnižší nabídkovou cenou 61,3 milionu korun bez DPH. Královéhradecký kraj dnes podepsal s dodavatelem prací smlouvu na opravu pevnosti, sdělili ČTK zástupci hejtmanství. Firmu se kraji podařilo vybrat až ve čtvrté soutěži.
"V druhém červnovém týdnu předáme staveniště dodavateli a ten do tří dnů od předání začne s rekonstrukcí. Stavba potrvá 106 týdnů a ukončení všech prací předpokládáme v létě roku 2021," sdělil radní kraje pro investice Václav Řehoř (ODS).
Celková investice do pevnosti Dobrošov by včetně pořízení expozice, nábytku a dalšího vnitřního vybavení měla přesáhnout 94 milionů korun včetně DPH. Dotace z evropského programu IROP bude 65,5 milionu korun.
Správce pevnosti Martin Měřinský ČTK řekl, že letos prohlídky podzemí nebudou možné, přístupná bude jen naučná stezka mezi jednotlivými objekty opevnění na povrchu. Dobrošovská pevnost jinak nabízí návštěvníkům asi 750 metrů dlouhou prohlídkovou trasu v podzemí z celkových asi 2,5 kilometrů chodeb. "O víkendu jsme měli před opravou otevřeno naposledy. Předpokládáme, že letos bude zavřeno. Na příští sezonu bychom se chtěli dohodnout se zhotovitelem na nějakém režimu prohlídek. Máme dva prohlídkové okruhy, doufáme, že alespoň část podzemí by mohla být příští rok přístupná," řekl ČTK Měřinský.
Hradecký kraj pevnost Dobrošov získal bezplatně od armády v roce 2015, prohlídky pro návštěvníky v ní zajišťuje náchodské muzeum. Pevnost ročně navštíví kolem 30.000 lidí. "V první fázi by se měl začít stavět výtah pro vozíčkáře do podzemí ve srubu Zelený, kterým se tam vstupovalo a také sanovat srub Jeřáb," řekl ČTK Měřinský.
Projekt počítá se stavebními úpravami a sanačními prácemi na pevnostních objektech Zelený, Můstek, Jeřáb, Polsko. Stavbaři budou pracovat i v podzemí pevnostních objektů. Součástí zakázky je také stavba kanalizace, vodovodu, komunikací, osvětlení a vodních nádrží. Projekt kromě stavebních úprav zahrnuje obnovu stávající expozice a rozšíření o nové expozice v nadzemních objektech pevnosti. Mělo by vzniknout také moderní bezbariérové návštěvnické centrum se sociálním, technickým a technologickým zázemím pevnosti.
Výstavba pevnosti Dobrošov začala v září 1937, ale kvůli mnichovské dohodě o odstoupení pohraničních území Československa Německu v září 1938 nebyla nikdy dokončena. Dělníci stihli dokončit jen tři ze sedmi plánovaných objektů. Podobných tvrzí bylo před druhou světovou válkou v bývalém Československu stavebně dokončeno jen pět. Tvrze, tedy soustavy vzájemně propojených objektů a na ně navazujících samostatných srubů těžkého opevnění, v Královéhradeckém kraji měly být součástí československého pohraničního opevnění z let 1935 až 1938. V době protektorátu byla pevnost Dobrošov uzavřena, po roce 1945 opuštěná až do 60. let a návštěvníkům se otevřela 1. května 1969.