Praha - Výběr informací o stavbách na nejvyšších vrcholech významných pohoří ČR (na nejvyšším vrcholu Orlických hor, Velké Deštné, bude 26. října slavnostně otevřena nová rozhledna; řazeno podle výšky vrcholu):
Sněžka (1603 metrů), Krkonoše - Rozlehlý vrchol nejvyšší hory ČR leží na česko-polské hranici. Nejstarší stavbou je rotundová kaple svatého Vavřince ze 17. století, která se nachází na polské straně hory. Od poloviny 19. století stála na Sněžce budova původní poštovny, historický objekt byl v roce 2009 rozebrán a od srpna téhož roku slouží jako poštovna na Javorové skále u obce Monínec ve Středočeském kraji. V roce 2007 byla na hoře vysvěcena nová moderní budova České poštovny Anežky, kterou navrhli architekti Martin Rajniš a Patrik Hoffman, a která nabízí turistům občerstvení, služby poštovny, informace o Krkonoších a také výstup na vyhlídkovou terasu na střeše objektu. Na vrcholu Sněžky ještě stojí polská observatoř a bouda s restaurací a kamenný trigonometrický obelisk. Těsně pod vrcholem je konečná stanice lanovky z Pece pod Sněžkou.
Praděd (1491 metrů), Jeseníky - Vrchol nejvyšší hory Jeseníků i celé Moravy a Slezska. Panuje zde velmi drsné podnebí, průměrná roční teplota nepřevyšuje 1 °C. Špička 146 metrů vysokého televizního vysílače umístěného na vrcholu je nejvyšším bodem ČR. Stavba vysílače, který na Pradědu vystřídal původní kamennou rozhlednu, jež se v roce 1959 zřítila, začala podle projektu architekta Jana Lišky v roce 1969 a byla dokončena o 11 let později. V objektu je i hotel s restaurací a z prosklené plošiny ve výšce 73 metrů, která je zároveň nejvýše položenou vyhlídkou v ČR, je za ideálních podmínek vidět až na Krkonoše a Vysoké Tatry.
Králický Sněžník (1424 metrů), Králický Sněžník - Nejvyšší vrchol stejnojmenného pohoří, leží na hranici s Polskem. V letech 1899 až 1973 zde stála kamenná rozhledna, na jižním svahu pod vrcholem se nachází pramen řeky Moravy. Kousek pod vrcholem je trojmezní kámen Českého království, Moravského markrabství a Kladského hrabství.
Plechý (1378 metrů), Šumava - Nachází se na česko-rakouské hranici a je nejvyšším vrcholem české i rakouské části Šumavy. Pod kopcem leží v nadmořské výšce 1089 metrů ledovcové Plešné jezero, které má rozlohu 7,5 hektaru. Pod vrcholem na skalní stěně byl v letech 1876 až 1877 vybudován pomník básníka Šumavy, česko-rakouského spisovatele Adalberta Stiftera.
Lysá hora (1323 metrů), Beskydy - Nejvyšší beskydský vrchol patří k nejchladnějším, nejdeštivějším a největrnějším místům v České republice. V letech 1939 až 1945 byl nejvyšším bodem Protektorátu Čechy a Morava. Na vrcholu se nachází telekomunikační vysílač, meteorologická stanice a několik horských chat. V roce 1935 zde byla postavena Bezručova chata Klubu českých turistů nazvaná podle básníka Petra Bezruče, která v roce 1978 vyhořela. Od roku 2015 slouží turistům nová Bezručova chata.
Klínovec (1244 metrů), Krušné hory - Nejvyšší vrchol Krušných hor má bohatou historii vyhlídkových staveb. Již v roce 1817 zde byla postavena jednoduchá dřevěná pyramida, kterou o dvacet let později vystřídal vyhlídkový altán. V roce 1884 zde vyrostla osmiboká 24 metrů vysoká kamenná věž poskytující daleký kruhový výhled. Později k ní přibyla restaurace a v 60. letech byl v její blízkosti postaven 89 metrů vysoký železobetonový televizní vysílač. Do roku 1998 držela věž na Klínovci primát nejvýše položené rozhledny v ČR, kterou je v současnosti rozhledna na šumavském Boubíně (1362 metrů). Postupem času stavba chátrala, pro veřejnost byla uzavřena od léta 2004 a rekonstrukce věže začala v létě 2012. Statika věže byla poškozena do takové míry, že stavba musela být kámen po kameni rozebrána a pak pečlivě poskládána zpět dohromady. Replika původní rozhledny byla pro veřejnost otevřena v říjnu 2013 a odborná porota ji ocenila jako nejlepší stavbu v soutěži Stavby Karlovarského kraje 2014. Ve špatném stavu ale stále zůstává hotel na vrcholu Klínovce. Na kopec vede lanovka z Jáchymova.
Smrk (1125 metrů), Rychlebské hory - Plochý vrchol s výhledem poblíž hranice s Polskem. Nedaleko vrcholu se nachází historické trojmezí Moravy, Slezska a Polska.
Smrk (1124 metrů), Jizerské hory - Nejvyšší hora české části Jizerských hor se nachází na česko-polské hranici. Na této dominantě frýdlantského výběžku byla otevřena již v roce 1892 dřevěná rozhledna. Stala se oblíbeným cílem turistů, počátkem 50. let minulého století se ale zřítila. O obnovení rozhledny na Smrku se začalo usilovat již počátkem devadesátých let, stavební povolení bylo ale vydáno až v roce 2002. Nová, 23 metrů vysoká kovová rozhledna byla na vrcholu otevřena v září 2003 a náklady na její výstavbu překročily 3,5 milionu korun. Replika původní dřevěné rozhledny na Smrku stála v letech 2009 až 2018 v areálu pražské ZOO.
Velká Deštná (1115 metrů), Orlické hory - Na vrcholu nejvyšší hory Orlických hor stála v minulosti dřevěná triangulační věž, v roce 1992 postavili skauti osm metrů vysokou dřevěnou rozhlednu ve tvaru pyramidy, kterou pojmenovali Štefanova vyhlídka. V roce 2004 byla nahrazena novou, obdobnou stavbou, ale ani ta neodolala zdejším drsným klimatickým podmínkám a v roce 2010 musela být stržena. V sobotu 26. října bude na vrcholu otevřena nová, 18 metrů vysoká ocelově-dřevěná rozhledna za 4,7 milionu korun s DPH.
Kamenec (1072 metrů), Novohradské hory - Nejvyšší vrchol Novohradských hor leží v blízkosti česko-rakouské hranice a je tvořen rozsáhlou skalní hradbou. Nedaleko od vrcholu je zřícenina hostince.
Čerchov (1042 metrů), Český les - Na nejvyšším vrcholu Českého lesa byla v roce 1905 otevřena 19 metrů vysoká rozhledna pojmenovaná po jednom ze zakladatelů Klubu Českých turistů Vilému Kurzovi. Rozhledna spolu s chatami, které u ní vyrostly, sloužila turistům až do roku 1938. Po odstoupení pohraničí a začátku druhé světové války ji zabrala německá armáda a po krátkém období v letech 1945 až 1950, kdy ji KČT opravil, ji zabrala československá armáda. V nepřístupném hraničním pásmu sloužila k elektronickému odposlechu, v její blízkosti vyrostla i druhá vojenská věž. KČT získal rozhlednu zpět v roce 1999 a opět ji zpřístupnil veřejnosti.
Vysoká (1024 metrů), Vsetínské vrchy - Na nejvyšším vrcholu Vsetínských vrchů i celé Hostýnsko-vsetínské hornatiny se nachází turistický přístřešek, na jednom ze svahů hory pramení řeka Rožnovská Bečva.
Malý Javorník (1019 metrů), Javorníky - Nejvyšší hora české části Javorníků, leží na hranicích se Slovenskem. Na vrcholu je turistický přístřešek.
Ještěd (1012 metrů), Ještědsko-kozákovský hřbet - Na vrcholu této dominanty severních Čech se od roku 1973 nachází 94 metrů vysoký vysílač ve tvaru rotačního hyperboloidu s hotelem a restaurací. Ten nahradil původní hotel s rozhlednou, který v roce 1963 vyhořel. Pro svoji eleganci a praktické využití moderních technologií získala stavba v roce 1969 prestižní Cenu Augusta Perreta. Na vrchol hory vede dvoukabinová lanovka, která patří mezi nejstarší klasické lanové dráhy u nás, v provozu je přes 85 let.