Rozhledny jsou atraktivním cílem, trendem jsou originální stavby

Vložil
ČTK
07.07.2021 09:40
Praha - Výběr informací o architektonicky zajímavých rozhlednách otevřených v poslední době (na vrchu Větrov nad Starým Městem na Šumpersku bude 9. července otevřena nová Dalimilova rozhledna, která bude replikou bývalé rozhledny na Králickém Sněžníku):


- Rozhledny patří dlouhodobě mezi nejatraktivnější turistické cíle v České republice. Přestože rozhlednový boom v poslední době u nás trochu opadl, v celosvětovém měřítku se ČR může řadit mezi rozhlednové velmoci. Aktuálně se uvádí, že je u nás přes 450 rozhleden a vyhlídkových věží.

- Opravdovou renesanci zažily rozhledny po roce 1989, kdy došlo k opravě a následnému zpřístupnění mnoha chátrajících staveb a ve velkém měřítku také k výstavbě zcela nových věží. Zatímco na přelomu tisíciletí se často stavěly typizované železné konstrukce sloužící pro telekomunikační účely, které byly zároveň opatřené vyhlídkovou plošinou, v posledních několika letech jsou trendem vizuálně nápaditější vyhlídkové stavby.

- Mezi originálně tvarované rozhledny z poslední doby patří například vyhlídka Růženka nad obcí Růžová na Děčínsku v Českém Švýcarsku, která byla zpřístupněna v dubnu 2018. Betonová stavba vysoká šest metrů připomíná návrh Kaplického Národní knihovny, přičemž tvar vyhlídky byl navržen dávno před Kaplického knihovnou a vzešel z nápadu mladých architektů z Liberce. Růženka získala titul Rozhledna roku 2018. Netradiční tvar má také 23,5 metru vysoká rozhledna Doubravka v přírodním parku Čihadla v Praze 14 z dílny architekta Martina Rajniše, která byla turistům zpřístupněna v červnu 2018.

- V dubnu 2019 byla otevřena Veselská rozhledna u Oder na Novojičínsku symbolizující strážní věž, kterou má město Odry ve znaku. Betonový bunkr připomíná železobetonová rozhledna Šibenice ve Stěbořicích na Opavsku otevřená v červnu 2019. Expozice uvnitř 12,5 metru vysoké věže přibližuje život a odkaz odbojáře Jana Kubiše, který sloužil na Opavsku či projekt výstavby betonových pevností v československém pohraničí před 2. světovou válkou.

- Vyhlídková věž Chalupská Štěpánka na Plzeňsku, která je přístupná od loňského roku, svým vzhledem připomíná historickou obrannou věž. V prosinci 2020 byla otevřena rozhledna na vrchu Šibeník nad Novým Hrádkem, která vznikla z tubusu bývalé větrné elektrárny. Vyhledávaným turistickým cílem je od konce loňského roku i 35 metrů vysoká ocelová rozhledna Holedná v Brně, která získala titul Rozhledna roku 2020.

- Zdolávání vyhlídek a rozhlížení se do krajiny může být i součástí industriální turistiky. Takovým příkladem je prosklená vyhlídka s ochozem na pravé věži kotelny elektrárny Ledvice u Bíliny na Teplicku, která je některými považována za nejvyšší rozhlednu v ČR. Cesta k dalekým výhledům vede od dubna 2018 výtahem přes 28 pater do výšky 144 metrů nad zemí. V poslední době bylo k turistickým účelům upraveno i několik vodárenských věží a vodojemů. Jedná se například o bývalé vodárenské věže v Třebíči, Kolíně, Českých Budějovicích či Kladrubech nad Labem a vyhlídkové vodojemy u Žďáru nad Sázavou a v Šilhéřovicích.

- V posledních letech bylo i několik rozhleden obnoveno, někdy se jedná o repliky původních věží. To je třeba případ věže na nejvyšším krušnohorském vrcholku Klínovec, kde původní rozhledna natolik zchátrala, že stavba musela být kámen po kameni rozebrána a pak pečlivě poskládána zpět dohromady. Replika původní rozhledny byla pro veřejnost otevřena v říjnu 2013. K nejznámějším rozhlednám svého druhu patřila dřevěná rozhledna Hýlačka, která v lednu 2012 zcela shořela a o tři roky později na jejím místě vyrostla nová rozhledna, jejíž konstrukce je ocelová. Tvar a podobu původní věže ctí i nová ocelová rozhledna na Žaltmanu, nejvyšším vrcholu Jestřebích hor, která byla loni v září otevřena na místě předchozí stavby demontované kvůli špatnému technickému stavu.

- Replikou bývalé rozhledny na Králickém Sněžníku (na vrchu stála do začátku 70. let) je kamenná Dalimilova rozhledna na nedalekém kopci Větrov, která bude otevřena 9. července. Králický Sněžník se však nové věže dočká také, betonovo-kamennou konstrukci staví polská strana v rámci přeshraniční spolupráce. Výstavba této rozhledny je však předmětem sporu, ekologické organizace opakovaně upozornily, že se při stavbě porušují stanovené podmínky ochrany přírody.

- Popularitu si v poslední době získaly také nejrůznější vyhlídkové stezky. V ČR fungují například Stezka korunami stromů v Lipně nad Vltavou, Stezka korunami stromů u Jánských lázní v Krkonoších, Stezka v oblacích u Dolní Moravy, Stezka nad vinohrady v Kobylí u Břeclavi či vyhlídková věž na beskydských Pustevnách jako součást panoramatické Stezky Valaška.
0 komentářů
přidat komentář

Související články