Signatáři žádají zachovat projekt přebudování nádraží Bubny na Památník ticha


Praha – Desítky signatářů výzvy pro podporu Památníku ticha žádají zachovat původní projekt přebudování pražského nádraží Bubny na Památník ticha. Reagují tak na skutečnost, že ministr kultury Martin Baxa (ODS) vypsal 12. července výběrové řízení na místo ředitele státní příspěvkové organizace Památník ticha. Nový ředitel má nahradit dosavadního pověřeného ředitele a autora myšlenky celého projektu Pavla Štingla. Signatáři usilují o zrušení vypsaného výběrového řízení a konstruktivní jednání o budoucnosti Památníku ticha. ČTK o tom za Památník ticha informovala Klára Bobková.


Oficiálním důvodem pro vyhlášení výběrového řízení je "neuspokojivý vývoj prací na rekonstrukci Nádraží Praha Bubny". Památník ticha se předloni stal příspěvkovou organizací ministerstva kultury. Na rekonstrukci nádraží ministerstvo schválilo dotaci 300 milionů korun.

"Bohužel za ty dva roky se příprava posunula velmi málo – přes velkou podporu mého ministerstva i dalších institucí. A vzhledem k tomu, že považuji za opravdu zásadní, aby památník vznikl, aby se rekonstrukce uskutečnila, tak jsem rozhodl o vyhlášení výběrového řízení na pozici ředitelky či ředitele Památníku ticha s nástupem od 1. září letošního roku," řekl ČTK Baxa.

Podle ministra Památník ticha přešel do působnosti ministerstva kultury s velmi malým personálním a finančním zajištěním. Minulé vedení ministerstva i tehdejší vládu kritizuje za to, že na straně jedné nechala vzniknout Památník ticha, na druhou stranu ho nevybavila vším potřebným, co taková instituce potřebuje.

"Když jsem nastoupil do funkce, tak jsem jednoznačně stanovil jako prioritu provedení rekonstrukce, mimo jiné proto, že v tom území probíhají velké stavební akce. A také jsem malému týmu pana ředitele Štingla zajistil podle našeho názoru všestranné podmínky, aby tento úkol zvládli," prohlásil Baxa.

Ředitel památníku Štingl v otevřeném dopisu ministrovi oponuje. "Ministr kultury Martin Baxa namísto proklamované podpory podrobil nově vzniklou organizaci sérii administrativních opatření a kontrol, jež ve svém důsledku brání finance pro stavbu začít čerpat," uvedl.

"Rozpočet na kulturní programy byl výrazně zredukován a počet plánovaných pracovních pozic klesl pod hranici provozní udržitelnosti. Žádost o finanční podporu scénáře budoucí stálé expozice byla zamítnuta a rozpočtová opatření omezila dlouhodobě rozvinutou veřejnou komunikaci a rozvoj vzdělávání," dodal Štingl.

Podle autorů výzvy pro podporu Památníku ticha je výběrové řízení vypsáno v rozporu se Zřizovací listinou Památníku ticha, která stanoví, že návrh zřizovatele na vypsání výběrového řízení na obsazení funkce ředitele Památníku ticha musí být projednán s Garanční radou, což se nestalo.

Výzvu podepsali například předseda poradního sboru Památníku ticha Petr Pithart, výtvarník a spoluzakladatel projektu Památník ticha Jaroslav Róna, filmový režisér a producent Václav Marhoul, zemský rabín Karol Efraim Sidon, předseda židovské obce Praha František Bányai, spisovatelka Radka Denemarková, architekt David Vávra nebo novinářka Lída Rakušanová.

Obecně prospěšná společnost Památník ticha začala působit zhruba před 12 lety v objektu bývalého pražského nádraží Bubny především s důrazem na připomínání židovských transportů.
0 komentářů
přidat komentář

Související články