Olomouc/Brno - Olomoucká pobočka krajského soudu zrušila územní rozhodnutí pro plánovanou stavbu výškové budovy Šantovka Tower v sousedství historického centra Olomouce. Důvodem je systémové riziko podjatosti olomouckých úředníků. O projektu budou znovu rozhodovat úředníci, ale nikoli v Olomouci. Krajský soud tak rozhodl poté, co Nejvyšší správní soud (NSS) v lednu vyhověl kasační stížnosti veřejného ochránce práv Stanislava Křečka. NSS nařídil opětovné projednání ombudsmanovy žaloby a zrušení napadeného územního rozhodnutí, uvedl dnes Křeček v tiskové zprávě.
"Rozhodnutí krajského soudu bylo jediné možné, musí totiž respektovat stanovisko NSS. A ten zastává jednoznačný názor, že olomoucký magistrát byl podjatý. Proto i všechna podkladová závazná stanoviska, včetně stanoviska památkářů, jsou nezákonná a v dalším řízení tudíž nepoužitelná," uvedl Křeček. Další vývoj v případu podle něj závisí na tom, zda bude podána kasační stížnost.
Rezidenční dům s 90 byty Šantovka Tower s výškou 74 metrů má být součástí projektu nové čtvrti Šantovka, kterou chce developerská skupina Redstone podnikatele Richarda Morávka postavit na tříhektarové ploše nedaleko centra Olomouce. Projekt navazuje na fungující nákupní centrum Galerie Šantovka. "Nadále se seznamujeme s rozhodnutím a zdůvodněním NSS. V tuto chvíli se k této záležitosti nebudeme vyjadřovat," řekl dnes ČTK mluvčí Redstone Michal Folta.
Se stavbou výškové budovy nesouhlasí památkáři, podle některých odborníků by poškodila historické panorama. Žalobu ve veřejném zájmu podala před pěti lety tehdejší ombudsmanka Anna Šabatová, později ve sporu pokračoval její nástupce Křeček. Žaloba například uváděla, že v řízení rozhodovali systémově podjatí úředníci. "Vítám dnešní rozhodnutí NSS, který uznal mé argumenty a dospěl k závěru, že žádost o umístění stavby musí nejdříve posoudit a rozhodnout jiný nepodjatý správní orgán. Při rozhodování ve veřejné sféře nelze připustit provázání mezi rozhodujícími úředníky a potenciálními investory," uvedl dnes Křeček.
Krajský soud žalobu dvakrát odmítl. NSS ale zdůraznil, že v územním řízení byla překročena takzvaná nadkritická míra systémového rizika podjatosti, a proto měli být všichni rozhodující úředníci stavebního úřadu při olomouckém magistrátu vyloučeni pro podjatost. O umístění stavby tak měl správně rozhodovat nějaký jiný stavební úřad. Systémové riziko podjatosti existuje v řízeních, v nichž je úředník zároveň zaměstnancem obce či kraje a při tom rozhoduje v přenesené působnosti, tedy jménem státu, o věci, která se obce či kraje týká. Takové riziko v řízení o umístění Šantovka Tower podle NSS existovalo, protože zaměstnanci Olomouce rozhodovali o záměru, který v roce 2010 město a investor podpořili smlouvu o spolupráci. Investor v dalších letech na tuto smlouvu upozorňoval, vyzýval město k součinnosti a zmiňoval možnost vymáhání náhrady škody.