Stanjura v ČT: Vláda ještě letos umožní investice penzijních fondů do bydlení

Vložil
ČTK
10.02.2025 07:40
Praha

Praha - Vláda chce ještě v letošním roce umožnit investice penzijních fondů do bydlení. Podle ministra financí Zbyňka Stanjury (ODS) jsou fondy připraveny investovat desítky miliard korun. Řekl to dnes v pořadu České televize Otázky Václava Moravce (OVM). Stínová ministryně financí Alena Schillerová (ANO) to považuje za předvolební rétoriku. Viceguvernérka České národní banky Eva Zamrazilová pak upozornila na to, že překážkou pro větší výstavbu je v Česku zejména složité stavební řízení.


Dostupnost a kvalita bydlení v ČR byla loni pátá nejhorší mezi státy Evropské unie. Mezi evropskou sedmadvacítkou byla ČR na 23. místě a oproti roku 2023 si pohoršila o jednu příčku. Důvodem jsou především rostoucí náklady na bydlení a nedostatečná výstavba, vyplynulo z loňského Indexu prosperity a finančního zdraví zpracovaného Českou spořitelnou a portálu Evropa v datech.

Vstup penzijních fondů si podle Stanjury vyžádá změnu zákona. "Ale určitě to změníme v rámci projednávaných zákonů, které už jsou v Poslanecké Sněmovně," řekl. Vláda podle něj také připraví změnu daňového zákona směrem k družstevnímu bydlení. "Aby i družstevní bydlení mělo stejné výhody, jako když si vezmete hypotéku nebo úvěr ze stavebního spoření na bydlení," dodal.

Většinu z nástrojů na podporu bydlení chce vláda stihnout ještě letos. Po spuštění všech nástrojů kabinet směruje k tomu, aby se dlouhodobě stavěly "vysoké tisíce" bytů ročně, podle Stanjury je reálných 10.000 bytů.

"To považuji za úsměvné teď na konci volebního období, řekla bych, že je to pod heslem slibem nezarmoutíš," uvedla ke Stanjurovým slovům místopřesedkyně ANO Schillerová. "Naopak chci slíbit občanům, my samozřejmě také nespíme, my také jednáme s těmi, kteří tomu rozumí. Pokud přijdeme do vlády, ty zákony už budeme mít připravené, ne že bychom je rok chystali," dodala. V této souvislosti zmínila novelu zákona o stavebním řízení, podmínky družstevního bydlení nebo podporu výstavby školních kolejí.

Pokud by se stavělo 10.000 nových bytů ročně, podle Zamrazilové by to představovalo čtvrtinu z toho, co se v Česku za rok postavilo v uplynulých letech. "Ale za mě je hlavní problém regulace stavebního řízení," uvedla. "Je to dlouhodobě politicky neřešený problém. Podle mě to pasivně agresivně brání úředníci. Je potřeba hnout s těmi úředníky na nejnižších liniích a zajistit to, aby ty platné lhůty byly dodržovány," doplnila. Dostupnost bydlení v Česku označila za špatnou.

Premiér Petr Fiala (ODS) tento týden řekl, že o finanční podporu na výstavbu cenově dostupného nájemného bydlení si zatím zažádalo 92 projektů. Celkem by podpora měla činit 5,1 miliardy korun, z čehož 3,2 miliardy je vyčleněno na zvýhodněné úvěry a 1,9 miliardy na jednorázové dotace. Z peněz by mělo vzniknout téměř 1500 nájemních bytů. Podpora dostupného bydlení ze Státního fondu podpory investic má směřovat na stavbu nájemních bytů a lze ji využít na novostavby, stavební úpravy nebo přístavby.
0 komentářů
přidat komentář

Související články