Stavba náplavky přijde Liberecký kraj na 130 mil.Kč, o pětinu méně než čekal

Vložil
ČTK
10.01.2024 18:00
Liberec

re: architekti


Liberec - Stavba náplavky u Lužické Nisy v Liberci, která je součástí druhé etapy kultivace okolí krajského sídla, přijde Liberecký kraj na 130,316 milionu korun, je to téměř o pětinu méně, než projektanti původně předpokládali. Na stavbu dostal kraj šest nabídek, s nejvýhodnější cenou zvítězila společnost CL-Evans. Práce by měly začít na jaře, na dokončení bude mít firma 330 dnů, hotovo tak bude až v příštím roce, řekl dnes na dotaz ČTK náměstek hejtmana Zbyněk Miklík (Piráti).


Stavba je součástí miliardového projektu kultivace dolního centra Liberce. Začala v roce 2014, kdy kraj od VÚTS (dříve Výzkumný ústav textilních strojů) koupil budovy a pozemky v sousedství svého sídla. Za areál o rozloze více než 11.000 metrů čtverečních zaplatil 125 milionů korun. Náplavka navazuje na první etapu, jejíž součástí byl parkovací dům pro 244 aut, který kraj otevřel 2. ledna. Ve druhé etapě projdou zásadní změnou rozbité plochy kolem krajského úřadu, které dosud sloužily jako parkoviště.

Součástí projektu bude i nový přímý vstup do krajského úřadu přes lávku, se kterou počítal už původní projekt architekta Zdeňka Plesníka na konci 60. let minulého století. Přístupové schodiště dělníci prodlouží, práce tak zkomplikují přístup do budovy. "Kromě zeleně a té lávky tam bude občerstvení včetně veřejných toalet, bude tam vodní prvek a dětské hřiště," doplnil Miklík.

"To hlavní je ale sestup k Nise, to bylo v přípravě nejnáročnější. Umožní návštěvníkovi sejít k řece a namočit si nohy ve vodě. Bude tam růst strom, aby tam bylo i příjemné klima," řekl již dříve ČTK k projektu jeho spoluautor David Pavlišta ze studia re: architekti. Na stavbu Libereckého kraje by pak mělo navázat svou částí také město Liberec, úpravami na levé straně z pohledu toku, do budoucna se navíc počítá s tím, že by ulicí podél Nisy mohla jezdit tramvaj.

Liberecký kraj začal s rekultivací této části města před deseti lety, kdy od VÚTS budovy a pozemky koupil. Půl miliardy korun už kraj investoval do přestavby bývalé administrativní budovy na Evropský dům a rekonstrukce někdejších dílen, kde je dnes kromě jiného podnikatelský inkubátor nebo archiv. Parkovací dům přišel na dalších 246 milionů korun. Část nákladů na revitalizaci areálu ale pokryly dotace. Podle Miklíka pomohou dotace i s financováním náplavky, kraj by mohl získat kolem 25 milionů korun, záležet bude na množství zeleně.
0 komentářů
přidat komentář

Související články