Šumperk vybral projektanta na plánovanou přestavbu Domu kultury

Vložil
ČTK
30.07.2019 18:30
Šumperk

Šumperk - Šumperk se přiblížil k dlouho plánované rozsáhlé rekonstrukci Domu kultury, sídla kulturních akcí a především prestižního mezinárodního festivalu Blues Alive. Komise v pondělí vybrala ve výběrovém řízení dodavatele projektové dokumentace. Náklady na přestavbu jsou odhadovány na 200 milionu korun, řekli dnes novinářům zástupci radnice. Termín zahájení prací zatím radnice nezná, již nyní je ale jisté, že se po dobu stavby zhruba na 1,5 roku provoz v kulturním domě přerušií.


"Dům kultury nám zestárl, nebyly tam v minulých desetiletích žádné větší investice. Dosluhuje tam vzduchotechnika a kanalizace, objekt si vyžaduje celkovou rekonstrukci. Tato rekonstrukce by měla přinést i zlepšení okolních prostor, chtěli bychom dům více zahrnout do klidové části města, fakticky jej provázat s pěší zónou. Navíc nás v budoucnu čeká i rekonstrukce sadů 1. máje," řekl dnes ČTK starosta Tomáš Spurný (Pro Šumperk).

Náročná investice bude podle odborníků kvůli rozsahu trvat minimálně 1,5 roku. "Stávající vedení domu kultury ví, co je čeká a zjišťují se možnosti náhradních prostor a zpracovávají si strategii," uvedl starosta. Podotkl, že jedno z míst, které se nabízejí pro náhradní zázemí, je například nový kulturní dům v Rapotíně, který je vhodný i pro větší akce. "Ve městě máme pro větší akce k dispozici také knihovnu i divadlo," dodal Spurný.

Podle místostarosty Jakuba Jirgla (ANO) město nechalo studii na proměnu Domu kultury v Šumperku nakonec přepracovat, a to tak, aby odrážela potřeby do budoucna i měnící se trendy. "Měly by tak vzniknout multifunkčnější prostory," uvedl Jirgl.

Dům kultury by měl po přestavbě poskytnout větší počet sálů, kromě velkého y zde měly být ještě dva menší, které by mohly sloužit jako školicí nebo konferenční místnosti. "Zajistit zde chceme i menší klubové koncerty, vzniknout by zde měl i důstojný restaurační prostor. Cílem je zachovat zdejší kavárnu, která je pro Šumperany zajímavá. Vzniknout by zde mělo i zajímavější prostředí pro účinkující. Chceme to pojmout jako moderní kulturní dům," doplnil Jirgl.

Šumperská radnice objekt koupila v roce 2016 za 18 milionů korun od odborové organizace Kovo Pramet. Město v současné době zároveň splácí Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových šest milionů korun za pozemky pod objektem. Pokud by město dům nekoupilo, hrozilo by, že by veškeré kulturní akce přišly o zázemí.
0 komentářů
přidat komentář

Související články